REKLAMA

Podatek od kamperów. MF nie wyklucza powrotu do prac nad przepisami

2021-04-10 09:08
publikacja
2021-04-10 09:08
fot. Virrage Images / Shutterstock

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że w ramach kolejnych projektów legislacyjnych wróci do prac nad przepisami dotyczącymi kamperów, wprowadzonymi przez Senat i przyjętymi przez Sejm w tzw. pakiecie akcyzowym - wynika z informacji resortu finansów przekazanych PAP.

Rozpatrując senackie poprawki do tzw. pakietu akcyzowego, Sejm zdecydował o odrzuceniu większości z nich, jednak wbrew rekomendacji komisji finansów publicznych i stanowisku resortu finansów, zdecydował o przyjęciu kilku wniosków, w tym poprawki dotyczącej kamperów.

Do skutków wprowadzonych do ustawy poprawek odniosło się, na prośbę PAP, Ministerstwo Finansów. "Proponowane przez MF zmiany do ustawy miały na celu uszczelnienie rynku, a nie wprowadzenie dodatkowego podatku. Zmiany mają rozwiązać problem unikania i omijania opodatkowania samochodów osobowych. Sposobem ominięcia podatku było sprowadzanie samochodu ciężarowego, rejestrowanie go w swojej kategorii, a następnie przerobienie na samochód osobowy np. na kamper" - tłumaczy resort finansów.

Wyjaśniono, że senacka poprawka przesuwa termin powstania obowiązku podatkowego w akcyzie dla samochodów kempingowych wyprodukowanych na bazie zarejestrowanych w kraju innych niż osobowe pojazdów np. samochodów ciężarowych - z 1 lipca 2021 r. na 1 lipca 2022 r.

Według ministerstwa przyjęcie tej poprawki powoduje m.in. przesunięcie złożenia deklaracji oraz obliczenia i zapłaty akcyzy. Na przykład podmiot, który wyprodukował między 1 lipca 2021 r. a 30 czerwca 2022 r. 20 samochodów kempingowych na bazie zarejestrowanych w kraju samochodów ciężarowych, do 15 lipca 2022 r. musi złożyć deklarację od tych 20 samochodów, a następnie zapłacić do 31 lipca 2022 r. od nich akcyzę. Wskutek tego będzie musiał zapłacić jednorazowo znaczną kwotę podatku - tłumaczy MF.

W ocenie MF zmiana powoduje też konieczność stosowania przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla tych samochodów ich średniej wartości rynkowej z 1 lipca 2022 r., a nie z dnia ich wyprodukowania bądź przerobienia. Przykładowo podmiot, który wyprodukował między 1 lipca 2021 r. a 30 czerwca 2022 r. samochód kempingowy na bazie zarejestrowanego w kraju samochodu ciężarowego, w składanej deklaracji musi wskazać wartość tego samochodu na 1 lipca 2022 r.

"Gdy samochód zmienił właściciela, podatnik może mieć trudności z oszacowaniem wartości samochodu, którego już nie posiada" - zauważa MF.

Inny skutek senackiej poprawki to - zdaniem MF - "zapłata podatku akcyzowego w niższej lub wyższej wysokości, z uwagi na niższą bądź wyższą wartość samochodu przyjętą do ustalenia podstawy opodatkowania niż ta, która byłaby przyjęta w okresie faktycznego dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu".

Ministerstwo podaje przykład podmiotu, który między 1 lipca 2021 r. a 30 czerwca 2022 r. wyprodukował samochód kempingowy na bazie zarejestrowanego w kraju samochodu ciężarowego. W składanej deklaracji podmiot ten wskazuje zmniejszoną wartość tego samochodu uwzględniając jego zużycie, ewentualne awarie czy uszkodzenia, bądź wartość zwiększoną, gdy wzrosła ona w efekcie np. zamontowania dodatkowego wyposażenia.

Zdaniem ministerstwa poprawka umożliwia zarejestrowanie samochodów kempingowych w oparciu o dotychczasowe przepisy prawa o ruchu drogowych, tj. bez przedstawiania organom rejestracyjnym dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy. Tym samym podmiot, który wyprodukował między 1 lipca 2021 r. a 30 czerwca 2022 r. samochód kempingowy na bazie zarejestrowanego w kraju samochodu ciężarowego do 30 czerwca 2022 r. rejestruje go bez dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy.

"Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że w ramach kolejnych projektów legislacyjnych wróci do prac nad wspomnianymi przepisami" - informuje MF.

Jak tłumaczył na Twitterze po głosowaniu w Sejmie poseł KO Mirosław Suchoń, z korzyścią dla przedsiębiorców obroniono kampery przed znaczącym wzrostem opodatkowania.

Według MF rozwiązania zawarte w pakiecie akcyzowym mają uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi czy suszem tytoniowym, a także wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. Przewidziano, że od przyszłego roku przedsiębiorcy mają składać deklaracje elektroniczne w zakresie akcyzy, co umożliwi automatyczną weryfikację i szybsze wykrycie firm dokonujących nadużyć, a w przypadku uczciwych przedsiębiorców - szybsze wydawanie decyzji.

Zmiany mają pozwolić też na efektywniejsze zwalczanie używania niżej opodatkowanego oleju opałowego do celów napędowych. Mają też utrudnić uzyskiwanie zezwoleń na obrót towarami akcyzowymi przez tzw. słupy, a także proceder odzyskiwania alkoholu etylowego z produktów zawierających w swym składzie alkohol częściowo skażony.

Ponadto, nowela przewiduje uszczelnienie systemu uzyskiwania i cofania zezwoleń akcyzowych. Umożliwia też prowadzenie działalności na podstawie posiadanych zezwoleń, pomimo powstania zaległości w podatkach, pod warunkiem złożenia odpowiedniego zabezpieczenia.

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
demeryt_69
Gdzie można takim ustrojstwem w Polsce pojechać? Do Yellowstone National Park?
drabio
Nowy Ład...
To jakieś krzyżackie metody tego rządu. Nawet Drzymała nie płacił podatku za swój wóz.
harrytracz
Najpierw lockdowny i ograniczenia. Potem ludzie masowo rzucają się na kampery by spędzić wakacje w kraju. Cyk podatek.
Jestem pewny, że następne do opodatkowania będą ogródki działkowe. Jestem pewny !
carlito1
Już opłaty wzorsly o 30zl.... Niby nie dużo ale u nas od 64zl.... Więc nie ale 50%>>
shadow_xx
W pisolandzie sposobem na wszelkie problemy jest nowy podatek, danina, opłata, akcyza...

Obniżenie podatków na rzeczy, których się unika, przekształca, żeby płacić mniejszy podatek, też jest sposobem na załatanie dziury, jednak wiąże się to z mniejszymi wpływami do budżetu, co jest bardzo złe dla polityków,
W pisolandzie sposobem na wszelkie problemy jest nowy podatek, danina, opłata, akcyza...

Obniżenie podatków na rzeczy, których się unika, przekształca, żeby płacić mniejszy podatek, też jest sposobem na załatanie dziury, jednak wiąże się to z mniejszymi wpływami do budżetu, co jest bardzo złe dla polityków, bo wtedy jest mniej kasy na kupowanie elektoratu.
carlito1
I cyk ! Nowy tydzień nowy podateczek :)
stain
Czyli jeżeli kupię sobie starego Transita i włożę na tył wersalkę - to należy się akcyza.
Ale dlaczego od całego samochodu, a nie tylko wersalki?
and00
Jeżeli zgłosisz samochód do akcyzy jako samochód specjalny, przerobiony na kampera, to zapłacisz od całego auta
A jeżeli tylko włożysz tam wersalkę i będziesz sobie mieszkał, to nikogo nie obchodzi
stain odpowiada and00
Wiem. Pytanie było retoryczno-ironiczne :)
karbinadel
"Sposobem ominięcia podatku było sprowadzanie samochodu ciężarowego, rejestrowanie go w swojej kategorii, a następnie przerobienie na samochód osobowy np. na kamper" - tłumaczy resort finansów" - ile jest takich przypadków rocznie, że warto robić zmiany w ustawie? 10, 20 czy może 33?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki