Parlament Europejski przyjął przyszłoroczny budżet Unii

Parlament Europejski przyjął przyszłoroczny budżet Unii.

Wydatki przewidziano w wysokości 141,2 miliardów euro, a na zobowiązania przeznaczono 145,3 miliarda. Parlamentowi udało się, co uważa się za sukces, nakłonić państwa członkowskie do przeznaczenia blisko 5 miliardów euro na spłacenie zaległych tegorocznych rachunków. Ponadto Komisja Europejska i kraje członkowskie mają wypracować rozwiązanie, które pozwoli w przyszłości uniknąć kumulowania w unijnym budżecie zaległości w płatnościach z poprzednich lat.

Ostatecznie w przyszłorocznym budżecie najwięcej, bo aż 67 miliardów euro, przeznaczone zostanie na pobudzanie wzrostu gospodarczego, zwiększenie zatrudnienia oraz wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Znaczna część tej koty, ma być skierowana na zwiększenie spójności gospodarczej, społecznej i regionalnej.

Także do rolnictwa trafi niebagatelna kwota ponad 44 miliardów euro. Pieniądze, na wsparcie rolników, którzy ponieśli straty na skutek rosyjskiego embarga, pochodzić będą z dodatkowych źródeł, które nie uszczuplą rezerwy kryzysowej Wspólnej Polityki Rolnej, wynoszącej około 500 milionów euro. Wzrosną też wydatki na badania, innowacje i edukację, do 4-ech i pół miliarda euro. Będą w tym pieniądze na program wymiany studentów Erasmus.


Informacyjna Agencja Radiowa/Andrzej Geber/Strasburg/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil