REKLAMA
PIT 2023

PIT-y 2014: Czy można odziedziczyć ulgę w PIT po zmarłym współmałżonku?

2015-01-12 10:00
publikacja
2015-01-12 10:00

Czy można odliczyć ulgę w PIT, która przysługiwała zmarłemu małżonkowi? W jaki sposób rozliczyć wówczas zeznanie roczne, aby nie stracić odliczenia na leki?

PIT-y 2014: Czy można odziedziczyć ulgę w PIT po zmarłym współmałżonku?
PIT-y 2014: Czy można odziedziczyć ulgę w PIT po zmarłym współmałżonku?
/ Thinkstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line
PIT-y 2014: Czy można odziedziczyć ulgę w PIT po zmarłym współmałżonku? (Thinkstock)

Jedna z naszych czytelniczek zwróciła się do redakcji Bankier.pl z pytaniem, czy może rozliczyć deklarację PIT-37 wspólnie z małżonkiem, który zmarł w listopadzie 2014 roku. W jaki sposób wypełnić zeznanie roczne, aby nie stracić ulgi na leki i odliczyć wydatki z faktur za lekarstwa od stycznia do października 2014 roku?

W artykule sprzed kilku dni pt. "Jak rozliczyć podatek, gdy współmałżonek zmarł w trakcie roku?" pisaliśmy o tym, że małżeństwo zachowuje prawo do łącznego rozliczenia z małżonkiem, który zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed momentem złożenia wspólnej deklaracji podatkowej. A co z ulgą rehabilitacyjną, która pozwala odliczać od dochodu wydatki na lekarstwa osób niepełnosprawnych?

Jacek Stefański, adwokat z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci, potwierdza, że w takiej sytuacji wdowa po zmarłym mężu zachowuje zarówno prawo do wspólnego rozliczenia, jak i możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym wydatków poniesionych na lekarstwa nieżyjącego współmałżonka w trakcie 2014 roku. Potwierdza to chociażby indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 18 marca 2011 roku (IBPBII/1/415-20/11/MCZ). Nasza czytelniczka powinna więc, podobnie jak w latach wcześniejszych, odliczyć kwoty z faktur za leki w deklaracji PIT.

Należy jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób była rozliczana ulga rehabilitacyjna. Adwokat Łukasz Wieszczeczyński z kancelarii Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska podkreśla, że wydatki na leki można odliczyć dwojako:

Reklama
  • od dochodu zmarłego małżonka – gdy to on ponosił koszt leków lub
  • od dochodu żyjącej wdowy, gdy to ona utrzymywała męża jako osobę niepełnosprawną i finansowała zakup leków.

Zgodnie z zasadami ulgi rehabilitacyjnej jeżeli w roku podatkowym dochody osoby niepełnosprawnej nie przekraczają kwoty 9.120 zł, wydatek w takim przypadku musi ponieść opiekun, a nie osoba niepełnosprawna. W zakresie, w którym to niepełnosprawny poniósł wydatek - to jemu przysługuje prawo do ulgi.

W celach dowodowych przez kolejne prawie 6 lat, czyli do 31 grudnia 2020 roku, nasza czytelniczka ma obowiązek przechowywać dokumenty uprawniające do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej i odliczenia wydatków na leki przez jej zmarłego męża. Chodzi więc o orzeczenie o niepełnosprawności lub dokumenty potwierdzające otrzymywanie renty oraz o faktury dokumentujące wydatki poniesione na zakup leków.

KS

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Finanse dla dwojga

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki