REKLAMA

PIE: coraz więcej polskich miast rozwija się dzięki turystyce

2019-06-26 17:04
publikacja
2019-06-26 17:04

Dynamiczny wzrost liczby wyjazdów turystycznych Polaków sprawił, że coraz więcej miast wiąże swój rozwój z turystyką - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu „Tygodnika gospodarczego PIE”. Blisko 1/5 miast turystycznych znajduje się na Dolnym Śląsku - dodano.

fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Z analizy PIE wynika, że 10 proc. miast w Polsce (94) to ośrodki "z wyspecjalizowaną funkcją turystyczną". "Do tak wyodrębnionego zbioru nie weszły miasta powszechnie uważane za turystyczne, które pełnią też inne funkcje (tzw. ośrodki wielofunkcyjne)" - czytamy.

Jak podkreślono, dynamiczny wzrost liczby wyjazdów turystycznych Polaków sprawił, że "coraz więcej miast czynnikiem rozwoju uczyniło zapewnianie turystom warunków do spędzania wolnego czasu".

Według PIE prawie 1/5 miast turystycznych znajduje się na Dolnym Śląsku, 16 proc. na Pomorzu Zachodnim, 13 proc. w województwie warmińsko-mazurskim, a najmniej w centralnej Polsce. "Miasta turystyczne to przede wszystkim niewielkie ośrodki od nieco ponad 1 tys. do prawie 33 tys. mieszkańców, przy czym w przypadku połowy z nich ich ludność nie przekraczała 5,7 tys. mieszkańców" - wskazuje PIE.

Eksperci PIE podkreślają w analizie, że czynnikami "zdecydowanie pozytywnie wpływającymi na rozwój miast turystycznych" są: wzrost dochodów ludności w Polsce, zwiększanie się liczby Polaków korzystających z wyjazdów turystycznych, a także wzrost liczby przyjeżdżających cudzoziemców, m.in. dzięki promocji turystycznych walorów naszego kraju przez biura podróży.

"Zidentyfikowane zagrożenia rozwoju polskich miast turystycznych, takie jak rosnąca liczba wyjazdów Polaków na urlop za granicę, ograniczone środki na promocję miast turystycznych w Polsce czy zmiany klimatu, nie spotęgują słabych stron rozwoju miast turystycznych i nie osłabią ich mocnych stron" - ocenili eksperci Instytutu.

Wśród słabych stron rozwoju miast turystycznych w Polsce, na które wskazuje PIE znalazły się takie czynniki, jak: niedostateczna sieć parkingów i nie zawsze dostosowana struktura obiektów noclegowych do potrzeb turystów, rosnące w sezonie ceny usług turystycznych. "Natomiast mocnymi stronami rozwoju polskich miast turystycznych są: walory środowiska naturalnego i atrakcyjność zabytków, gościnność mieszkańców i profesjonalna kadra turystyczna oraz dynamicznie rozwijająca się baza noclegowa i oferta gastronomiczna" - podkreślono.

Według przytoczonych przez PIE danych GUS, w 2017 r. 59 proc. populacji Polaków powyżej 15. roku życia podróżowało turystycznie w ramach kraju. Był to wynik o 14 pkt. proc. wyższy niż w 2010 r. Największą dynamiką charakteryzowały się wyjazdy krótkie (2-4 dni). Wzrósł też udział wyjeżdżających za granicę.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
prs
Jestem zagranica na urlopie..posluguje sie angielskim do komunikacji ale zawsze, gdy to mozliwe, podkreslam, mocno gdy trzeba, ze nie jestem np. Brytyjczykiem..
Po podkresleniu widze jak, automatycznie, odrazu - w miare dobry angielski - zmienia sie podejscie do mnie personelu, zaczynaja sie zachowywac inaczej, sa bardziej przyjazni,
Jestem zagranica na urlopie..posluguje sie angielskim do komunikacji ale zawsze, gdy to mozliwe, podkreslam, mocno gdy trzeba, ze nie jestem np. Brytyjczykiem..
Po podkresleniu widze jak, automatycznie, odrazu - w miare dobry angielski - zmienia sie podejscie do mnie personelu, zaczynaja sie zachowywac inaczej, sa bardziej przyjazni, bardziej otwarci..
Mowia w moim jezyku - dzien dobry, dobry wieczor, jak sie masz..
To jest mega przyjemne, licza sie z nami jako Polakami, turystami, ludzmi lepiej zachowujacymi sie niz np brytole..
Niech Bog blogoslawi Polske, rozwoj naszego kraju i Polakow. Jestesmy meganarodem ktory potrafi doslownie wszystko, nigdy nie gorszy od reszty, minimum taki sam lub lepszy.
Boze prosze, blogoslaw Polske, Polakow, nie pozwol na zadna wojne i pilnuj nas wszystkich, prosze..
Pozwol nam rzadzic sie samym sobie a bedzie pokoj i stabilny rozwoj.
Mimo wszystko - najwazniejszy narod na swiecie!
antek10
Misiewicza wypuscili z więźnia. Taką mamy samowolkę w rządzeniu.
jkl777
To juz trzeba leczyc, bo jeszcze jakis 500+ uwierzy w te bzdury i bedzie drugim Dzizusem...
histeryk
Jesteśmy meganarodem, nie gorszym od reszty, takim samym, lub nawet lepszym, dlatego że za granicą w turystyce z uśmiechem podchodzą do turystów z Polski w odróżnieniu od pospólstwa z Anglii, którego nie lubią w większości miejsc?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki