REKLAMA

PGE inwestuje w technologie do walki ze smogiem

2018-01-23 14:46
publikacja
2018-01-23 14:46

Nowa technologia, która pomoże w walce ze smogiem i innowacyjne sposoby monitorowania z powietrza obiektów przemysłowych - to pierwsze dwa projekty, w które zainwestowało PGE Ventures, fundusz z grupy PGE - poinformowała we wtorek PGE.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

"Kompozytowe paliwo węglowe to tymczasowa nazwa produktu, który powstaje dzięki technologii opracowanej w start-upie PiMerge. Jest to brykiet węglowy o jakości ekogroszku, nadający się do spalania w najwyższej klasy kotłach. Powstaje dzięki wykorzystaniu węglowych odpadów, czyli mułów i flotokoncentratów. To właśnie m.in. one - stosowane w prymitywnych paleniskach - odpowiadają za powstawanie smogu. Prezes spółki PiMerge Sławomir Szafert wskazał, że technologią interesują się światowe koncerny m.in. z Australii.

Z kolei spółka Scanway oferuje technologię zaawansowanego monitoringu otoczenia w tym obiektów przemysłowych. Przy zastosowaniu w segmencie energetycznym może ona poprawić zarówno operacyjne zdolności elektrowni i elektrociepłowni do wytwarzania energii elektrycznej, jak i monitorować sieci średnich i niskich napięć. W przypadku ograniczenia awaryjności infrastruktury, którą energia elektryczna przesyłana jest do odbiorców końcowych, wzrośnie bezpieczeństwo dostaw do klientów w gospodarstwach domowych i firmach.

Scanway i PiMerge to dwie pierwsze spółki, z którymi PGE Ventures podpisała umowy inwestycyjne.

"Pierwsze inwestycje kapitałowe PGE Ventures są dowodem konsekwentnie realizowanego planu inwestycyjnego funduszu oraz całej Grupy Kapitałowej PGE, która w swojej strategii biznesowej postawiła na innowacyjność oraz dywersyfikację źródeł przychodu. Inwestycje w dwie spółki wpisują się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i świadczą o innowacyjnym podejściu Grupy PGE do wdrażania nowych modeli biznesowych. PGE Ventures wejdzie w posiadanie udziałów spółek, których innowacyjne technologie mogą mieć strategiczne znaczenie dla całego sektora energetycznego w Polsce" powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PGE Henryk Baranowski.

"Potencjał rozwoju rynków dla produktów oferowanych przez PiMerge i Scanway był jednym z głównych czynników decydujących o naszym zaangażowaniu kapitałowym. Obie spółki reprezentowane są przez zespoły profesjonalistów z wysokimi kompetencjami i odpowiednim doświadczeniem, by zaistnieć nie tylko na rynku polskim, ale i zagranicznym. Bardzo pozytywnie oceniamy cały proces inwestycyjny, który przeszliśmy z PiMerge i Scanway. Cieszymy się, że negocjacje finalnie doprowadziły do podpisania umów inwestycyjnych" dodał prezes PGE Ventures Piotr Czak.

Grupa PGE zamierza do 2020 r. przeznaczyć ok. 400 mln zł na obszar badań, rozwoju i innowacji. Połowa tych funduszy to środki własne, a połowa to środki pozyskane w ramach finansowania zewnętrznego. 50 mln rocznie, które grupa zamierza zainwestować ze środków własnych, zostanie przeznaczone na rozwój nowych technologii, produktów i linii biznesowych. Inwestycjami kapitałowymi w start-upy zajmuje się spółka PGE Ventures, będąca specjalistycznym funduszem CVC, a inkubacją i akceleracją projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju spółka PGE Nowa Energia.

autor: Małgorzata Dragan

edytor: Sonia Sobczyk

drag/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
hybryda1
Globalne ocieplenie to jeden wielki szwindel na skalę globalną, dlatego Prezydent USA nie akceptuje tego ,STOSUJĄ GEOINŻYNIERIĘ - Zarządzanie promieniowaniem słonecznym [SRM]) czytać w necie bo interia nie chce puścić linka ,nielegalne opryski z samolotów,rozsiewanie tlenku glinu,bary,strontu i wiele innych niebezpiecznych Globalne ocieplenie to jeden wielki szwindel na skalę globalną, dlatego Prezydent USA nie akceptuje tego ,STOSUJĄ GEOINŻYNIERIĘ - Zarządzanie promieniowaniem słonecznym [SRM]) czytać w necie bo interia nie chce puścić linka ,nielegalne opryski z samolotów,rozsiewanie tlenku glinu,bary,strontu i wiele innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji celowe zasłanianie słońca , chemtralis. fakt który trwa już lata i nie ma wzmianki na ten temat w naszych mediach https://www.youtube.com/watch?v=cTVupaWX6io dr CZERNIAK https://www.youtube.com/watch?v=cWowtH8-CDo dr Jaśkowski https://www.youtube.com/watch?v=5WIhZBAosfQ&t=1187s

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki