REKLAMA

Osuwisko w kopalni Turów. PGE liczy straty

2016-10-07 15:32
publikacja
2016-10-07 15:32

W nocy z 26 na 27 września 2016 roku doszło do osuwiska w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła szacowanie strat.

fot. / / Materiały dla mediów

- Sytuacja w rejonie osuwiska, do którego doszło w nocy z 26 na 27 września, pozostaje stabilna. Osuwisko nie stanowi źródła zagrożenia dla sprzętu i infrastruktury górniczej - czytamy w opublikowanym w piątek 7 października komunikacie.

Spółka informuje także, że w dniu dzisiejszym kopalnia otworzyła pierwszy front zwałowy, co umożliwiło zdejmowanie nadkładu przykrywającego pokłady węgla brunatnego. - Uruchomiony układ zwałowy, składający się ze zwałowarki nr 48, wózka zrzutowego oraz wozu kablowego, nie jest zagrożony - czytamy w komunikacie.

Operacja ma być gwarantem stabilnych i niezagrożonych dostaw paliwa do Elektrowni Turów. W piątek elektrownia pracowała z mocą sięgającą okresowo nawet 900 MW, co odpowiada średniemu wykorzystaniu mocy bloków energetycznych w ostatnich miesiącach. W kopalni przywrócono także zdolność odbierania popiołów z pracujących z coraz większą mocą bloków energetycznych.

Wiele znaków zapytania

PGE już wcześniej informowało, że dostawy do elektrowni odbywają się regularnie i nie są zagrożone. Obawy mógł jednak budzić fakt, że spółka zawiesiła dostawy dla innych odbiorców. W komunikacie nie odniesiono się jednak do tej kwestii. Spółka nie odpowiedziała także na nasze pytania dotyczące terminu, w jakim sytuacja w Turowie może wrócić do normy. 

Nie wiemy także, ile wynieść mogły szkody oraz jak (i czy w ogóle) odbiją się one na wynikach finansowych Grupy. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, rozpoczęła już procedury inwentaryzacji uszkodzonego sprzętu i szacowania strat. - Na spotkaniu z przedstawicielami konsorcjum ubezpieczycieli dokonano wstępnych oględzin miejsca powstania szkody oraz uzgodniono dalszy tryb postępowania - informuje spółka.

Spółka dodaje także, że od początku powstania we wczesnych latach 80. ubiegłego wieku zwałowisko jest regularnie poddawane analizom i ekspertyzom specjalistów. Ostatnia ekspertyza dotycząca stateczności zwałowiska została opracowana przez ekspertów Akademii Górniczo-Hutniczej w czerwcu 2016 r. i obejmuje lata 2016-18. Wysokość i kształt zwałowiska zostały zaprojektowane przez specjalistycznego projektanta.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~GórnikB
Znane są już wstępne straty w sprzęcie, to około 165 mln złotych. Ale to straty tylko sprzętu który został uszkodzony. Do tego należy doliczyć: utracone, już bezpowrotnie (600mln ton nadkładu do ściągnięcia), pokłady węglą, straty wynikające z odbudowy ciągów transportowych nadkład i samego miejsca składowania nadkładu, oraz strat Znane są już wstępne straty w sprzęcie, to około 165 mln złotych. Ale to straty tylko sprzętu który został uszkodzony. Do tego należy doliczyć: utracone, już bezpowrotnie (600mln ton nadkładu do ściągnięcia), pokłady węglą, straty wynikające z odbudowy ciągów transportowych nadkład i samego miejsca składowania nadkładu, oraz strat wynikających z braku sprzedaży węgla podmiotom zewnętrznym. Nie mówiąc o codziennych stratach Elektrowni i PGE związanych z dokupowaniem energii na rynku (jeżeli PGE nie jest wstanie wyprodukować zakontraktowanej mocy musi dokupować ją na rynku) Dla przykładu 5 dni poniżej mocy produkcyjnej kosztowało spółkę 2 mln złotych.
~jotka
Ale robią ludziom wodę z mózgu. Jak kilka dni temu elektrownia pracowała z mocą 500 MW, to mówili, że to jest średnia moc z ostatnich miesięcy, Teraz pracuje z mocą 900 MW i też jest to średnia moc z ostatnich miesięcy.
~ostrożny
Czy może Pan rozwinąć ten wątek zwałowarki nr 48? Ostrożnie rozważałem zakup kilku akcji, ale teraz mocno się waham. Czy ten wózek nie zostanie za bardzo wyeksploatowany i nie obniży wartości majątku trwałego kopalni? Koledzy, pamiętajcie - umiarkowanie i ostrożność!
~JOJO
Brak pomyślunku i nadzoru! Kolesie! Wybuch w elektrowni Turów był, zbiornik z wodą na rzece im rozerwało bo poziomu nie pilnowali! Pijane , czy sabotażysty??? A odznaczonych i z wysokimi pensjami tamże moc...
~po_kazaniu
To na pewno jakiś znak od Boga dla Jarosława Zbawiciela.
~obserwator
Czytajcie lokalne komentarze . Do brunatny zpryzmować to sobie można ziemię w ogrodzie , wiesz jaki jest koszt postawienia przenośnika do transportu nadkładu z choćby jednym złączem wulkanizacyjnym na taśmie zbrojonej ?
~kaliszak
a czy tak ogromna firma dzialajaca od wielu wielu lat nie powinna byc przygotowana na takie sytuacje i miec to po prostu wliczone w koszty swojej działalnosci? Takie miauczenie i robienie afery jest chyba gruba przesadą. Mi tez w moim życiu nie wszystko wychodzi, nie zostałem prezesem wielkiej społki, nie rządze światem, nie przespalem a czy tak ogromna firma dzialajaca od wielu wielu lat nie powinna byc przygotowana na takie sytuacje i miec to po prostu wliczone w koszty swojej działalnosci? Takie miauczenie i robienie afery jest chyba gruba przesadą. Mi tez w moim życiu nie wszystko wychodzi, nie zostałem prezesem wielkiej społki, nie rządze światem, nie przespalem sie z Naomi Campbell i co? Życie !!
~wujek
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/58899/Gigantyczne-osuwisko-w-Elektrowni-Turow
tyle w temacie
~miki
Rozumie się że teraz górnictwo ruszy z pomocą dla energetyki , może by tak podnieść wartość nominalną akcji JSW i Bogdanki , a podatek przeznaczyć na energetykę
~NiePleć
Od Bogdanki wara. Bogdanka została okradziona przez rząd, wrogo przejęta, ukradziono jej kontrakty żeby dla Kacperka były.
Nie dostała ani grosza w przeciwieństwie do śląskich bankrutów. Uzupełnij wiedzę zanim zaczniesz bzdury wypisywać i wrzucać kopalnie do jednego wora. Bogdanka jest ofiarą, w przeciwieństwie do reszty żyjących
Od Bogdanki wara. Bogdanka została okradziona przez rząd, wrogo przejęta, ukradziono jej kontrakty żeby dla Kacperka były.
Nie dostała ani grosza w przeciwieństwie do śląskich bankrutów. Uzupełnij wiedzę zanim zaczniesz bzdury wypisywać i wrzucać kopalnie do jednego wora. Bogdanka jest ofiarą, w przeciwieństwie do reszty żyjących na koszt niedozwolonych pomocy publicznych.

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki