REKLAMA

Oponeo. pl przewiduje zwyżkę przychodów w '21 z "2" z przodu

2021-10-28 13:10
publikacja
2021-10-28 13:10
Oponeo. pl przewiduje zwyżkę przychodów w '21  z "2" z przodu
Oponeo. pl przewiduje zwyżkę przychodów w '21  z "2" z przodu
/ Oponeo

Oponeo. pl, którego przychody wzrosły od stycznia do września o 17 proc., spodziewa się w całym 2021 roku wypracowania dwucyfrowego wzrostu z "2" z przodu – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Dariusz Topolewski. Dodał, że w 2022 roku zwyżka sprzedaży może sięgnąć kilkanastu procent.

"Sprzedaż w trzecim kwartale wypadła bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać, że z naszego punktu widzenia, to nie jest kwartał kluczowy. Przypada w wakacje, czyli w przerwie między naszymi kluczowymi sezonami – wiosennym i jesiennym, który zaczyna się w końcówce września i trwa w październiku i listopadzie. Sprzedaż w październiku wygląda bardzo dobrze, jeśli popyt na opony się utrzyma, a warunki pogodowe będą nam sprzyjać, możemy się spodziewać wysokiej dynamiki przychodów w czwartym kwartale. Podtrzymuję wcześniejsze założenia, że w całym roku procentowy wzrost sprzedaży będzie z '2' z przodu" - powiedział prezes.

"Blisko 40 proc. naszej sprzedaży to opony zimowe. Póki co, marże ze sprzedaży, które uzyskujemy w tym roku są wyższe niż te, które realizowaliśmy w ubiegłym roku. Koszty operacyjne nie wzrosły znacząco" - dodał.

Narastająco przychody Oponeo .pl od stycznia do końca września 2021 roku wzrosły rdr o 17 proc. do 678,8 mln zł. W samym wrześniu poszły w górę o 19 proc. do 73,5 mln zł.

Topolewski szacuje zwyżkę cen opon na 10 proc.

"Oceniam, że średnio wzrost cen opon rdr wynosi 10 proc. Wzrost cen opon od producentów azjatyckich jest zdecydowanie wyższy od produktów europejskich. Wynika to ze zwyżki cen surowców, energii, kosztów pracy oraz frachtu. W przypadku kontenerów z Chin - cena kontenera wzrosła z 6 tys. USD do 14-15 tys. USD. W kontenerze mieści się 1.100 opon, to daje 7-8 USD więcej za transport wobec opon zamawianych na zeszłą zimę" - powiedział.

Oponeo .pl prowadzi internetową sprzedaż opon przede wszystkim na rynek polski. Eksport stanowi ok. 20 proc. przychodów grupy.

Prezes spodziewa się kilkunastoprocentowej zwyżki przychodów Oponeo .pl w 2022 roku.

"Jeśli chodzi o przyszły rok, to zakładam, że nie będzie dalszych lockdownów i rynek będzie się normalizował. Pozytywnym efektem pandemii było w mojej ocenie to, że wiele osób, które nie korzystało z e-commerce, przekonało się do zakupów przez internet. Jesteśmy beneficjentami tego procesu. Mamy najbogatsze stany magazynowe w Polsce, co kieruje wielu klientów do nas. Także wulkanizatorzy często zaopatrują się u nas, bo niektórych opon, które posiadamy, nie kupią w żadnym innym miejscu" - powiedział.

"Jeśli nie nastąpi żaden kryzys, to w 2022 roku możemy liczyć na kilkanaście proc. wzrostu sprzedaży. Trudno obecnie przewidywać zyski, bo sytuacja jest dynamiczna. Jest presja inflacyjna i płacowa. Staramy się sprostać tym oczekiwaniom i optymalizować wynagrodzenia w całej grupie kapitałowej" - dodał.

Prezes zapowiedział, że skup akcji spółki ruszy w listopadzie.

"W tym roku oprócz dywidendy, zdecydowaliśmy się na skup akcji, który rozpocznie się w listopadzie. Oponeo ma nadwyżki gotówki. Uważam, że wycena akcji Oponeo jest niska w porównaniu do zagranicznych spółek z branży e-commerce" - powiedział.

Akcjonariusze Oponeo zdecydowali w połowie października o skupie maksymalnie 0,5 mln akcji własnych, stanowiących do 3,7 proc. kapitału. Cena skupowanych akcji ma być nie niższa niż 40 zł i nie wyższa niż 100 zł. Upoważnienie zarządu do skupu akcji będzie ważne do końca 2022 roku. W celu zakupu akcji utworzony zostanie kapitał rezerwowy w wysokości 50 mln zł.

W 2021 roku Oponeo wypłaciło 1 zł dywidendy na akcję za 2019 rok.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki