Od 3 listopada ARR będzie kupowała zboże na unijne zapasy

2008-10-27 16:27
publikacja
2008-10-27 16:27
27.10.Warszawa (PAP) - Od 3 listopada Agencja Rynku Rolnego będzie kupowała pszenicę konsumpcyjną, jęczmień oraz kukurydzę w ramach unijnej interwencji - poinformowała PAP w poniedziałek zastępca dyrektora Biura Produktów Roślinnych ARR Agnieszka Głowacka.

Interwencyjny skup zbóż ma na celu stabilizowanie rynku poprzez zakup nadwyżek ziarna. Skup jest prowadzony od 1 listopada do końca maja następnego roku.

Cena skupu zbóż w listopadzie wynosi 101,3 euro za tonę przy spełnieniu minimalnych norm jakościowych. W kolejnych miesiącach jest ona podwyższana o 0,46 euro/t. W czerwcu cena jest wyższa o 3,22 euro/t.

Minimalna partia oferowanego zboża nie może być mniejsza niż 80 ton - w przypadku dostawy ziarna do magazynu interwencyjnego i 500 ton, jeżeli ARR przejmuje zbóż na zapasy w miejscu jego dotychczasowego przechowywania.

Głowacka zaznaczyła, że w tym roku zmieniają się zasady dotyczące kupowania kukurydzy. Skup będzie się odbywał w dwóch etapach. W pierwszym etapie - do 31 grudnia do godz. 12 - ARR będzie przyjmowała wnioski na sprzedaż kukurydzy. Następnie zostaną one przekazane do KE, która wyznaczy limity skupu dla poszczególnych krajów. W drugim etapie skupowane będzie ziarno, które nie zostało kupione wcześniej.

Zdaniem Głowackiej tylko część zgłoszonej do sprzedaży kukurydzy będzie mogła być kupiona w ramach interwencyjnego skupu, gdyż KE określiła limit skupu dla wszystkich krajów UE na poziomie 700 tys. ton.

Interwencyjny skup zbóż w ramach unijnej interwencji prowadzony był w Polsce w sezonie 2004/2005 oraz 2005/2006. W kolejnych latach Agencja nie prowadziła skupu ziarna, gdyż cena rynkowa zbóż kształtowała się znacznie powyżej ceny oferowanej przez ARR.

W połowie października tego roku średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w firmach skupowych wyniosła 498 zł za tonę, jęczmienia - 392 zł/t, zaś kukurydzy 390 zł za tonę. Według notowań giełdowych, w końcu minionego tygodnia ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się w przedziale 440-480 zł/t (wobec 440-495 zł/t przed tygodniem). Jęczmień paszowy kosztował 410-450 zł/t, za kukurydza - 375-395 zł za tonę.

W opinii dyrektora Izby Zbożowo-Paszowej Macieja Tomaszewicza, cena interwencyjna może okazać się atrakcyjna, jeżeli nadal będzie rósł kurs euro wobec złotego.(PAP)

awy/ je/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki