REKLAMA

Obawy o koronawirus pogrążyły kursy linii lotniczych

2020-01-24 22:12, akt.2020-01-26 10:06
publikacja
2020-01-24 22:12
aktualizacja
2020-01-26 10:06

Piątek na Wall Street zakończył się spadkami, a Dow Jones stracił 170 punktów. Drugi potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych zwiększył niepokój inwestorów. Ze spółek mocno zniżkowały akcje amerykańskich linii lotniczych w obawie o spadek liczby pasażerów z powodu wirusa.

/ fot. Eduardo Munoz / Reuters

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,58 proc. i wyniósł 28.989,73 pkt.

S&P 500 stracił 0,90 proc. i wyniósł 3.295,47 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,93 proc., do 9.314,91 pkt.

To drugi dzień spadków z rzędu na Wall Street wywołanych obawami przed rozpowszechnianiem się na świecie śmiertelnie groźnego koronawirusa.

Kuczyński: Wirusowe zapalenie rynków

Akcje United Airlines i American Airlines straciły po ponad 5 proc. Spadały też kursy Las Vegas Sands i Wynn Resorts. Inwestorzy spodziewają się, że koronawirus ograniczy w najbliższym czasie liczbę pasażerów i turystów na świecie.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wyniki American Express. Akcje spółki zyskały prawie 3 proc. - zysk na akcję w cwartym kwartale wyniósł 2,03 USD wobec oczekiwanych 2,01 USD.

Notowania Intela wzrosły o 8 proc. po tym, jak spółka podała, że w czwartym kwartale zysk na akcję wyniósł 1,52 USD wobec oczekiwanych 1,25 USD.

Akcje Boeinga zyskały ponad 2 proc. po tym jak FAA (amerykański organ nadzoru lotniczego) wyraziła zadowolenie z postępów prac nad uziemionym od wielu miesięcy samolotem 737 Max.

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało w piątek, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan, a 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem. Dr Nancy Messonnier z CDC powiedziała, że na razie zagrożenie związane z epidemią nowego wirusa jest w Ameryce niewielkie, "ale sytuacja szybko się zmienia".

"Oczekujemy nowych przypadków w USA" - dodała Messonnier, wyjaśniła też, że zarażone mogą być osoby, które kontaktowały się z pacjentami, u których wykryto już wirusa.

Do 55 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych koronowirusa, zakażonych wirusem jest już ponad 1780 osób-poinformowało chińskie ministerstwo zdrowia w niedzielę.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że nowy koronawirus jest zagrożeniem dla Chin, ale nie ogłosiła, że istnieje zagrożenie epidemią o zasięgu międzynarodowym.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 51,7 pkt. wobec 52,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52,5 pkt.

Z kolei w usługach w USA indeks PMI wyniósł w styczniu 53,2 pkt. wobec 52,8 pkt. miesiąc wcześniej i oczekiwanych 53 pkt.

W Europie na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 wzrósł o 1,13 proc., niemiecki DAX wyżkował o 1,41 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,88 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł o 1,04 proc.

Indeks niemieckiej giełdy DAX na zamknięciu w piątek pobił poprzedni rekord ze stycznia 2018 r., notując wzrost o 1,41 proc. i osiągając wartość 13.576,68 pkt. Poprzedni rekord indeksu pochodził z zamknięcia sesji 23 stycznia 2018 r. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jkendy
Nasi geniusze ekonomi socjalistycznej kupują Condor Air.
hfjdj
Bardziej to ty jesteś ich niż oni twoi.
muhh5
Ja tam się cieszę, dużo nowych destynacji wakacyjnych :)
xxpp
PGL kupiła właśnie potężnie zadłużony Condor Air.
Doskonały timing. Brawo.
silvio_gesell
Pandemie SARS, MERS, i nowego coronawirusa zabijają rocznie mniej niż zwykła grypa. Realna gospodarka, a nie emocje.
silvio_gesell
W samiutkim dołku, taniej nie będzie.

https://markets.businessinsider.com/stocks/thomas_cook-stock
xxpp odpowiada silvio_gesell
Tak, to emocje. Szef partii w Chinach też im uległ.
Kiedy ostatnio Chiny zamykały miasta, budowały nagle szpitale na 1500 miejsc i wstrzymywały turystykę?
xxpp odpowiada silvio_gesell
Po co wklejasz akcje Cooka? Oni nie maja już z nimi nic wspólnego. Firma jest wydzielona i zasilona kasą rządu Hesji. Tę kasę tzreba będzie teraz oddać - 380 mln € i stale ładować gotówkę na podtrzymanie trupa. No i trzeba tez będzie kupić nową flotę.
Myślisz, ze gdyby to był dobry biznes, to pozwolonoby kupić
Po co wklejasz akcje Cooka? Oni nie maja już z nimi nic wspólnego. Firma jest wydzielona i zasilona kasą rządu Hesji. Tę kasę tzreba będzie teraz oddać - 380 mln € i stale ładować gotówkę na podtrzymanie trupa. No i trzeba tez będzie kupić nową flotę.
Myślisz, ze gdyby to był dobry biznes, to pozwolonoby kupić to Polakom? ;)
hfjdj odpowiada xxpp
Każdy ulega emocjom.
muhh5 odpowiada silvio_gesell
To jakbyś 1 września 1939 powiedział, żeby nie ulegać emocjom z tą wojną, gdyż w poprzednich umierały miliony a w tej ledwo tysiące.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki