REKLAMA

Obajtek: Orlen miał tylko 2,9 mld zł zysku podczas 8 lat rządów PO-PSL

2021-03-01 21:09
publikacja
2021-03-01 21:09
fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock

W ciągu ostatnich 5 lat Orlen wypracował 26,2 mld zł zysku, tymczasem w czasie 8 lat rządów PO-PSL było to łącznie 2,9 mld zł - napisał w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do słów Donalda Tuska, że Orlen trudno obecnie nazwać kwitnącą firmą.

Tusk zapytany w TVN24, czy szanse prezesa Orlenu na zostanie premierem są stracone po tzw. taśmach Obajtka, odparł, że dużo poważniejsze i bardziej bulwersujące niż słowa Objatka jest to, czy "on i wielu innych mianowanych przez PiS najwyższych urzędników państwowych, prezesów państwowych spółek ma podstawowe kwalifikacje nie tylko etyczne, ale merytoryczne”. "Ja bym się zastanawiał, czy zlecić panu Obajtkowi prowadzenie stacji benzynowej, a nie Orlenu" – stwierdził Tusk. "Zdarzenia ekonomiczne, pokazują, że Orlen pod jego władzą się rozrasta, ale trudno mówić, by była to kwitnąca firma" - dodał były premier.

W reakcji na tę wypowiedź Obajtek zwrócił się do Tuska na Twitterze: "pragnę przypomnieć, że Orlen w ciągu ostatnich 5 lat wypracował 26,2 mld zł zysku; w czasie 8 lat rządów PO-PSL było to łącznie 2,9 mld zł". Prezes Orlenu zaznaczył też, że obecnie spółka wydaje na inwestycje trzy razy więcej pieniędzy, niż miało to miejsce za czasów PO-PSL. "Spokojnego wieczoru" - zakończył swój wpis Obajtek.

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że Obajtek, w czasach, gdy był wójtem Pcimia, chciał wykończyć firmę swojego wuja. Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem - podała "GW". Wg dziennika, dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje; padają na nich wulgaryzmy, także pod adresem wuja.

Po publikacji gazety spółka PKN Orlen wydała oświadczenie. "Stawiane w artykule tezy, niemające potwierdzenia w faktach, a oparte na nagraniach, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić, uderzają w wizerunek PKN Orlen jak również naruszają dobre imię prezesa Daniela Obajtka. Publikacja ma na celu zdyskredytowanie prezesa zarządu spółki w momencie, gdy prowadzone są kluczowe inwestycje rozwojowe i procesy akwizycyjne" - napisano.

W 2020 r. PKN Orlen osiągnął 3,4 mld zł zysku netto, uwzględniając zysk na nabyciu Energi. Wynik EBITDA LIFO był na poziomie 12,1 mld zł, a przychody ze sprzedaży - 86,2 mld zł.

kmz/ skr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (176)

dodaj komentarz
filipolek
Pytaja Tuska o zdanie? A to on tu figuruje jako ten prawy i kompetentny oraz uczciwy? A ile kasy przepuscil on i jego partia za czasów władzy? To co Obajtek ma to jego prywatna sprawa i nikomu nic do tego
atyp1
Orlen, ma zupełnie inne warunki obecnie, a zupełnie inne miał w latach po-psl .
Teraz jest to oczko w głowie rządzących, firma wspierana, pod którą robi się ustawy i tworzy sprzyjające środowisko. Orlen odwdzięcza się tym samym, pracownik stacji potrafi wylecieć zza kasy na zewnatrz, żeby tylko sprawdzić czy aby
Orlen, ma zupełnie inne warunki obecnie, a zupełnie inne miał w latach po-psl .
Teraz jest to oczko w głowie rządzących, firma wspierana, pod którą robi się ustawy i tworzy sprzyjające środowisko. Orlen odwdzięcza się tym samym, pracownik stacji potrafi wylecieć zza kasy na zewnatrz, żeby tylko sprawdzić czy aby kierowca skody nie podaje innego numeru rejestracyjnego do faktury. Orlen to układ krwionośny dzisiejszej partii rządzącej.
jas2
Piszesz tak, jakby to było coś złego...
jes odpowiada jas2
Widzisz jasiu, kolejny raz coś za trudne dla ciebie. Ale się nie zrażaj tylko dokupuj wazeliny.
kapitaneo
Za czasów PO-PSL ustawy pisano pod mafie paliwowe. Także masz rację, zmiana jest bardzo duża.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
slawekkry
Tuska nawet do wyprowadzania psa bym nie zatrudnił,
obawiałbym się że go sprzeda , i powie że zgubił
niederfurzdorf
Oj Donuś, Donuś. Powiedz Ty nam lepiej co zrobiłeś z zajumanymi 151 miliardami prywatnych składek z OFE????? Jakie dziury w budżecie nimi latałeś panie faHOFcu?
niederfurzdorf odpowiada (usunięty)
Może i tak. Tyle że przez 8 lat słyszałem i czytałem, że jak Donek podnosi mi podatki, zadłuża budżet, nacjonalizuje prywatne składki z OFE to właśnie pomnaża bogactwo Polaków . Znam takich co do dzisiaj tak twierdzą .

Powiązane: Taśmy Daniela Obajtka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki