Nowość na rynku - karta zasilana bitcoinem

analityk Bankier.pl

Jedną z przeszkód hamujących rozwój bitcoina jako alternatywy tradycyjnych walut jest niewielka liczba handlowców przyjmujących BTC jako formę zapłaty. Wprawdzie grono sklepów, zwłaszcza internetowych, gotowych akceptować e-walutę stale rośnie, ale bitcoinowi nadal daleko jest do zasięgu jaki zdobyły np. karty płatnicze.

Z problemem niewielkiej popularności bitcoina jako formy płatności chce zmierzyć się firma Cryptex Card. Mieszczący się w Hong Kongu startup będzie wydawać przedpłacone karty zasilane wirtualną walutą. Posiadacz karty będzie przesyłać bitcoiny na wskazany adres, a następnie płacić kartą w sklepach i wypłacać gotówkę w bankomatach do wysokości salda przeliczonego na dolary amerykańskie.

Cryptex planuje nie pobierać opłat za wydanie karty i prowadzenie jej rachunku. Wydawca plastiku będzie zarabiać na spreadzie, czyli na wymianie wirtualnej waluty. Początkowo wpłaty będą księgowane z dość dużym, bo 24-godzinnym opóźnieniem. Później proces zostanie skrócony tak, aby docelowo możliwe było natychmiastowe użycie karty po przesłaniu bitcoinów.

Wśród inwestorów, którzy wsparli Cryptex znajdują się m.in. Tero Ojanperä, członek zarządu Nokia Corp. i Ken Hertz, udziałowiec Spotify AB.

Chiński plastik

Karta będzie nosić logo chińskiej organizacji płatniczej UnionPay. Od wielu lat skutecznie konkuruje ona z globalnymi potentatami - Visą i MasterCardem. Chińczycy pod względem liczby wydanych kart kilka lat temu przegonili już zachodnich graczy. Plastiki z logo UnionPay akceptowane są w 140 krajach świata, a w Polsce przyjmować je mogą m.in. klienci agenta rozliczeniowego Elavon.

Cryptex Card nie jest pierwszą kartą płatniczą powiązaną z bitcoinem. Podobną usługę oferuje np. czeski kantor BTC Dagensia. Przedpłacona Visa jest jednak stosunkowo kosztowna - za wydanie karty pobierana jest opłata w wysokości 13 euro, a miesięczna opłata wynosi 1,50 euro.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne