REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Notowania ropy naftowej utrzymują się poniżej 62 USD

2005-10-07 09:28
publikacja
2005-10-07 09:28
Wczorajszy dzień był piątym z rzędu przynoszącym wyraźny spadek notowań ropy. Dziś czarny kruszec lekko podrożał, jednak jego cena ciągle utrzymuje się poniżej 62 USD za baryłkę. Analitycy zapowiadają nowe zwyżki - zbliżająca się zima na półkuli północnej jak zwykle wywoła wzrost zapotrzebowania na paliwa.

Podczas wczorajszej sesji giełdy NYMEX kontrakt na baryłkę ropy staniał o 1,43 USD do 61,36 USD - to cena najniższa od 3 sierpnia.

Dziś rano w obrocie elektronicznym ropa lekko podrożała - jej cena wzrosła o 37 centów do 61,73 USD za baryłkę.

Ropa naftowa jest obecnie o około 13% tańsza niż 30 sierpnia - za baryłkę trzeba było wtedy zapłacić rekordowe 70,85 USD.

Notowania ropy naftowej spadały przez pięć kolejnych sesji, aż do dzisiaj. Piątkowe zwyżki ceny czarnego kruszcu analitycy tłumaczą na kilka sposobów. Po pierwsze - na półkuli północnej zbliża się zima, podczas której zapotrzebowanie na paliwa co roku osiąga rekordowe poziomy.

Drugim czynnikiem wywołującym wzrost notowań ropy jest niepokój co do dalszego przebiegu sezonu burz tropikalnych na Atlantyku (trwa on zwykle do listopada) i przedłużająca się odbudowa infrastruktury w Zatoce Meksykańskiej po ataku huraganów Katrina i Rita.

Według rządu USA w czwartek w regionie Zatoki Meksykańskiej ciągle nie działało 80% infrastruktury wydobywającej ropę naftową i 66% produkcji gazu ziemnego. Według analityków atak huraganów wywołał do dziś stratę około 50 mln baryłek ropy, 240 mln stóp sześciennych gazu ziemnego i 60 mln baryłek destylatów.

BaP

Źródło:
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: pknorlen

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki