REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Nokia: zatwierdzono sprzedaż działu telefonów Microsoftowi

2013-11-19 20:55
publikacja
2013-11-19 20:55

Akcjonariusze fińskiej spółki Nokia zatwierdzili we wtorek sprzedanie działu telefonów komórkowych Microsoftowi za 5,4 mld euro, co oznacza, że korzyści finansowe przeważyły nad zastrzeżeniami wobec utraty przez Finlandię jednej z jej sztandarowych marek.

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w Helsinkach właściciele ponad 99 proc. praw do głosowania zaakceptowali zaproponowaną im transakcję. Jak się oczekuje, sprzedaż zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń państwowych instytucji nadzorczych.

Kierownictwo Nokii postanowiło we wrześniu odstąpić Microsoftowi dział produkcji i serwisowania telefonów komórkowych, co obejmie także udzielenie nabywcy licencji na firmowe patenty. Uzyskana w zamian kwota ma pozwolić na zrekompensowanie strat spowodowanych zbyt późnym wejściem na rynek smartfonów.

Sprzedaż tego działu, który w pewnym momencie zapewniał Finlandii 4 proc. produktu krajowego brutto, była dla wielu jej obywateli zaskoczeniem. Rynkowy sukces Nokii znacznie przyczynił się do awansowania całego państwa na pozycję jednego ze światowych liderów w sferze wysoko zaawansowanych technologii.

Wakacje na giełdzie

Telefony komórkowe marki mają wesprzeć ekspansję Microsoftu w branży elektronicznych urządzeń powszechnego użytku, ale zdaniem niektórych analityków przełamanie obecnej dominacji Apple i Samsunga będzie trudne. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Finlandia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki