Niski wiek emerytalny jest nie do utrzymania

W najnowszym przeglądzie gospodarczym Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ostrzega decydentów przed fatalnymi perspektywami demograficznymi. Najprostszą receptą jest podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet.

Do roku 2060 populacja Polaków w wieku produkcyjnym zmaleje o 40%! To najgorsza prognoza wśród wszystkich krajów OECD. Zresztą ta paryska organizacja już dwa lata temu ostrzegała nas przed demograficzną zapaścią. To potężne wyzwanie dla kraju, który przez następne ćwierćwiecze chciałby utrzymać całkiem przyzwoite tempu wzrostu gospodarczego z ostatnich 25 lat.

Prognozowana zmiana liczby osób w wieku produkcyjnym w roku 2060 względem stanu z roku 2015.
Prognozowana zmiana liczby osób w wieku produkcyjnym w roku 2060 względem stanu z roku 2015. (OECD)

Ekonomiści OECD dają Polsce kilka rad, które mają nam pomóc w utrzymaniu tempa wzrostu. Niektóre z nich są w mojej ocenie kontrproduktywne: podwyżka podatków, ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT-u, bardziej progresywny PIT czy koniec „preferencji podatkowych” dla samo zatrudnionych.

Ale wdrożenie niektórych propozycji OECD za kilka lat zapewne stanie się koniecznością. Najprostszą odpowiedzią państwa na drastyczny spadek liczebności siły roboczej jest podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet. Nawet bez zeszłorocznej decyzji o powrocie do starego wieku emerytalnego (60 lat dla pań i 65 dla panów) efektywny wiek przechodzenia kobiet na emeryturę wynosił w Polsce 60 lat. To trzeci najniższy wynik wśród krajów OECD. Podobny stan rzeczy utrzymuje się w takich „tygrysach gospodarczych” jak Belgia, Grecja czy Francja. Nawet w takich krajach jak Meksyk, Turcja czy Chile panie przechodzą w stan spoczynku zawodowego średnio w wieku ok. 67 lat.

Efektywny wiek przejścia kobiet na emeryturę w krajach OECD.
Efektywny wiek przejścia kobiet na emeryturę w krajach OECD. (Bankier.pl)

W przypadku utrzymania obecnego wieku emerytalnego za 30-40 lat ponad połowa emerytek będzie otrzymywała świadczenie minimalne. Obecnie wynosi ono tysiąc złotych brutto, a więc 820 zł „na rękę”. Według symulacji prezentowanych przez OECD w przypadku zrównania (w górę) wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet problem ten przestałby istnieć. Zdaniem ekspertów OECD rozwiązaniem problemu byłoby powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia w dobrym zdrowiu. W roku 2015 statystyka ta w przypadku kobiet w wieku 50 lat wynosiła 17,9 lat.

Prognozowany odsetek kobiet pobierających minimalną emeryturę przy utrzymaniu obecnego wieku emerytalnego (niebieska linia) oraz w scenariuszu jego zrównania z wiekiem emerytalnym mężczyzn (czerwona i zielona linia).
Prognozowany odsetek kobiet pobierających minimalną emeryturę przy utrzymaniu obecnego wieku emerytalnego (niebieska linia) oraz w scenariuszu jego zrównania z wiekiem emerytalnym mężczyzn (czerwona i zielona linia).

Podwyżka wieku emerytalnego jest najłatwiejsza do zrealizowania ze wszystkich rekomendacji OECD. Idę o zakład, że w obliczu kolejnego kryzysu finansów publicznych rząd prędzej odważy się podnieść wiek emerytalny niż zaryzykuje wprowadzenie w życie innych rad ekonomistów z Paryża. Takich jak skoszarowanie większej liczby maluchów w żłobkach, sprowadzanie imigrantów zarobkowych w hurtowych ilościach czy mozolną poprawę produktywności i innowacyjności pracowników poprzez zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe czy szkolenie zawodowe dorosłych. 

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 11 borma

Niewykluczone , ze Polska ktora tak twardo broni sie przed imigrantami , jako pierwszy bedzie skolonizowana przez Afrykanow. Przeciez ktos bedzie musial na nas pracowac.

! Odpowiedz
10 35 _justus

Proszę się najpierw rozliczyć z pobranych składek emerytalnych a później porozmawiamy jaki wiek emerytalny jest do utrzymania. ZŁODZIEJE.

! Odpowiedz
8 22 kuba_rzeszowiak

Ceny nieruchomości - są nie do utrzymania!

! Odpowiedz
14 95 lordbartezzos

Zawsze się zastanawiałem dlaczego kobity żyjąc statystycznie dłużej pracują krócej. To jakoś wbrew logice.

! Odpowiedz
7 51 jendreka

W Polsce zawsze bedzie jak jest bo zawsze większość bedzie płaciła za głupoty mniejszości.

! Odpowiedz
23 33 matpoz1

Podwyższajcie wiek emerytalny,podatki byle nie popełniać błędu który zrobił zachód w postaci sprowadzenie w hurtowych ilościach bogactwa kulturowego.

! Odpowiedz
10 68 dziki_losos

A jakby tak znieść wszystkie limity i niech sobie każdy idzie na emeryturę, kiedy chce? Ale żeby dostawał z tego, co wypracował, bez żadnego minimum - jak zarobił na 50 zł miesięcznie, niech ma 50 zł?

! Odpowiedz
28 12 silvio_gesell

Rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy co roku sukcesywnie obniżać wiek emerytalny o 10 lat, co w praktyce oznacza wysłanie wszystkich na głodowe emerytury. Po co odwlekać to w czasie do momentu gdy obecny wyż lat 80 będzie za stary by założyć rodziny, i będzie pozamiatane? A tak wszyscy zrozumieją, że bez dzieci czeka ich na starość śmierć głodowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 jangcy

Problem w tym ze w twoim systemie juz dzieci staja sie emerytami wiec nie ma w ogole mowy o tym zeby utrzymywały rodziców :)

! Odpowiedz
3 5 silvio_gesell odpowiada jangcy

Czemu? To co zarabiasz jest nic niewarte w porównaniu do tego ile możesz zrobić w rzeczywistości dla innych. Na oko 80% ludzi żyje obecnie z utrudniania życia innym.

! Odpowiedz