REKLAMA

Trzy przerażające wykresy dla Polski

Krzysztof Kolany2016-03-22 14:38główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-03-22 14:38
thetaXstock

Na 20. rocznicę polskiego członkostwa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przygotowała raport opisujący największe wyzwania stojące przed naszym krajem. Oględnie rzecz ujmując, przyszłość jawi się raczej w czarnych barwach.

Polskę czeka demograficzna katastrofa. Jeśli obecne trendy nie ulegną zmianie, to do roku 2060 liczba ludności w wieku produkcyjnym spadnie o 40%. I to przy założeniu, że nie doświadczymy kolejnych fal emigracji podobnej to tej z lat 2004-13, gdy kraj opuściło ok. 2 mln Polaków.

Najsilniejszy wśród krajów OECD spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym przy skokowym wzroście liczby emerytów sprawi, że współczynnik zależności (czyli liczba osób w wieku powyżej 65 lat w relacji do populacji w wieku 15-64 lat) zwiększy się kilkukrotnie.

Prognozowana zmiana liczebności populacji w wieku produkcyjnym w krajach OECD. / OECD

Według prognoz OECD za 45 lat współczynnik zależności wzrośnie z ok. 30% do blisko 90%. To zdecydowanie więcej niż w Grecji, gdzie wskaźnik ten przekroczył 60% skutkując utratą płynności finansowej przez państwo.

Obecny i prognozowany współczynnik zależności w krajach OECD / OECD

Faktyczne obciążenie pracujących będzie jeszcze wyższe. Obecnie średni wiek przejścia na emeryturę z ZUS to ok. 60 lat. Do tego dochodzą koszty przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa, sądów i prokuratury oraz emerytur rolników.  Wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat) wynosi w Polsce (dane za I kw. 2015 r.) 67,7%, to jeśli proporcja ta nie ulegnie zmianie, za 45 lat emerytów będzie więcej niż pracowników.

W tym kontekście trudno uwierzyć w realizację „scenariusza bazowego” zakładającego systematyczny spadek relacji długu publicznego do PKB.  Za bardziej prawdopodobne uważam wejście na którąś ze ścieżek pnących się w górę i łamiących konstytucyjny limit 60% PKB.

Projekcja relacji polskiego długu publicznego do PKB (prawy obrazek) oraz długoterminowe założenia do prognozy (lewy obrazek) / OECD

Trudno też uwierzyć w nagły spadek deficytu fiskalnego po roku 2020, gdy na emerytury przejdą liczne roczniki powojennego wyżu demograficznego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (209)

dodaj komentarz
~stan2
Prognozy na szczęście nigdy się nie prawdzają - więc spoko.
~JvP
Straszenie wnuków babcią - wiecznie żyjącą - to kłamstwo jest propagowane od co najmniej 30 lat!
~JvP
Największa manipulacja neoliberałów! Zapominają dodać, że wydajność na głowę rośnie, w ostatnich 100 latach ośmiokrotnie!!!
A "rewolucja przemysłowa 4.0" ma przynieść jeszcze większy skok wydajności!
Już powstała automatyczna fabryka mebli "Rollo" która zalewa rynek niemiecki tanim
Największa manipulacja neoliberałów! Zapominają dodać, że wydajność na głowę rośnie, w ostatnich 100 latach ośmiokrotnie!!!
A "rewolucja przemysłowa 4.0" ma przynieść jeszcze większy skok wydajności!
Już powstała automatyczna fabryka mebli "Rollo" która zalewa rynek niemiecki tanim i dobrym towarem.
Ta fabryka jest w Polsce, ale ani Polacy ani Niemcy nie mają z niej korzyści!
I właśnie w tym kierunku ma iść "rozwój" coraz mnie ludzi ma produkować coraz więcej i przy okazji 99% ludności ma mieć coraz mnie pieniędzy (kapitału)!
Liberalizm nie dopuszcza myśli o sprawiedliwszym podziale dóbr ziemskich, protestom zapobiega się obniżając poziom edukacji i agresywną kapitalistyczną propagandą...
~geworker
Taaa jakby mnie to ruszało. Już lece plyngnąć więcej dzieci żeby państwo miało więcej niewolnikow do pracy.Niebedzie wystarczającej ilosci ludzi do pracy to zarobki będa bardziej atrakcyjne a jak tak sie stanie to i ludzi bedzie stać żeby utrzymać więcej dzieci i w takiej kolejności powinno to zadzialac a nie najpierw Taaa jakby mnie to ruszało. Już lece plyngnąć więcej dzieci żeby państwo miało więcej niewolnikow do pracy.Niebedzie wystarczającej ilosci ludzi do pracy to zarobki będa bardziej atrakcyjne a jak tak sie stanie to i ludzi bedzie stać żeby utrzymać więcej dzieci i w takiej kolejności powinno to zadzialac a nie najpierw nasiejmy patologii ktora bedzie harowac jak w Chinach a potem miejmy nadzieje na lepsze czasy .nie tedy droga.gowno mnie obchodzi że zagraniczne firmy nie będą mialy kogo wyzyskiwać.
~niedoszły_emeryt
ZWOLNIONY Z PRZYCZYN EKONOMICZNYCH. SZWENDAM SIĘ JUŻ TRZY LATA PO PUPIE BEZ SZANS NA ZATRUDNIENIE. PO CO MNIE ZWALNIALI I SETKI TYSIĘCY TAKICH JAK JA KIEDY MOJE SKŁADKI DO ZUS BYŁY NA CAŁKIEM PRZYZWOITYM POZIOMIE. NAJCIEKAWSZE W TYM JEST TO ŻE BYŁY ZAMÓWIENIA I ZARABIALIŚMY NA SIEBIE ALE BYŁ CHYBA PRIKAZ Z BRUKSELI ŻE ZWOLNIONY Z PRZYCZYN EKONOMICZNYCH. SZWENDAM SIĘ JUŻ TRZY LATA PO PUPIE BEZ SZANS NA ZATRUDNIENIE. PO CO MNIE ZWALNIALI I SETKI TYSIĘCY TAKICH JAK JA KIEDY MOJE SKŁADKI DO ZUS BYŁY NA CAŁKIEM PRZYZWOITYM POZIOMIE. NAJCIEKAWSZE W TYM JEST TO ŻE BYŁY ZAMÓWIENIA I ZARABIALIŚMY NA SIEBIE ALE BYŁ CHYBA PRIKAZ Z BRUKSELI ŻE STANOWIMY ZAGROŻENIE DLA NIEMCA I TRZEBA NAS ZLIKWIDOWAĆ. 38 LAT PRACY I EMERYTURA POSZŁA JAK MARCHEWKA OSŁU KTÓREJ CHYBA JUŻ NIE UGRYZĘ. WIĘC ILE Z TYCH LUDZI NIE DOCZEKA WIEKU EMERYTALNEGO? MOIM ZDANIEM RZĄD ZROBIŁ WSZYSTKO BY POKOLENIE 50+ POZBAWIĆ EMERYTUR. A PIS KTÓRY OBIECAŁ TERAZ SKUTECZNIE JAK PO BLOKUJE ZMIANY EMERYTALNE.
~wolny
Już zakładam kajdany i jeb.e do 90 tki za pajde chleba i mise krupniku żeby się dobrze żyło cwaniakom mundurowym co po 15 latach mają ciepłe emeryturki i żeby sobie borowcy jeździli nowiutkimi Audiczkami. Brakuje wam niewolników ok, ja nim nie będę
~polak_katolik
Brakuje wam taniej siły roboczej, niewolników i chłopów pańszczyźnianych? Pocieszę was, będzie tylko gorzej, a na koniec tylko śmierć, potępienie i meki piekielne więc cieszę się z waszej niedoli.
~Ateista
Antypolski troll, który myśli, że wszyscy Polacy to hardkorowi katolicy. Tak tolerancyjnej religii jak katolicka dlaleko by szukać, więc musisz się bardziej postarać
~NXP odpowiada ~Ateista
Tylko dlatego, że rozwój demokracji i praw człowieka zmusił KK do tego że zaczął mówić innym tonem. O tolerancji przeciętnego polskiego katolika nie ma natomiast co wspominać, bo większość nie toleruje niczego co inne.
~stan2 odpowiada ~NXP
Głupoty nie toleruje.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki