REKLAMA

Niemcy odchodzą od węgla. Odszkodowania dla kopalni i elektrowni

2020-01-29 15:00
publikacja
2020-01-29 15:00

Niemiecki rząd przyjął w środę projekt ustawy, która przewiduje zaprzestanie produkcji prądu z węgla najpóźniej do 2038 roku. Liczący około 200 stron dokument trafi teraz do Bundestagu. Media w RFN przewidują, że zostanie on przyjęty w połowie bieżącego roku.

/ fot. Evgeniy Isaychev / Shutterstock

Zgodnie z projektem ustawy operatorzy elektrowni i kopalni węgla brunatnego mogą ubiegać się o odszkodowania za konieczność wcześniejszego wyłączenia. W sumie na rekompensaty rząd Niemiec przewidział 4,35 miliarda euro.

Również elektrownie produkujące prąd z węgla kamiennego mogą ubiegać się o odszkodowania.

Dla osób pracujących w tej branży i zbliżających się do wieku emerytalnego gabinet kanclerz Angeli Merkel wyasygnuje środki z budżetu na dodatki do płacy, które mają ułatwić przejście na emeryturę.

W ubiegłym roku 18,8 proc. produkowanej w Niemczech energii pochodziło z elektrowni pracujących na węglu brunatnym, a 9,4 proc. - na węglu kamiennym. RFN ma pokaźne pokłady węgla brunatnego. Węgiel kamienny pochodzi wyłącznie z importu.

W środę rano aktywiści klimatyczni protestowali przed Urzędem Kanclerskim przeciwko ustawie. Ich zdaniem działania rządu są zbyt opieszałe i z węgla należałoby wycofać się do 2030 roku.

Niemieckie plany zostaną prawdopodobnie częściowo sfinansowane ze środków unijnego tzw. Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Mechanism), który ma dysponować w latach 2021-2027 kwotą około 100 mld euro i rozdzielać ją między kraje i regiony, które mogą być najbardziej dotknięte realizacją ambitnych planów UE dotyczących ochrony środowiska.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jendreka
Ale my za to dalej będziemy kopać węgiel i placic kary, zamiast wyciągać kasę z kieszeni UNI.
blind-oln
Warto dodać, że Niemcy nie zamierzają przejść na zieloną energię, a na gaz ziemny importowany z Rosji. Czyli dalej będą spalane paliwa kopalne.
xiven
nie dostaliśmy odszkodowań za zniszczenia wojenne

a już powinniśmy się przygotowywać na batalie o odszkodowania za niszczenie naszego przemysłu węglowego, poniesiemy straty jak mało kto za niemieckie eko fanaberie
wektorwg
Wątpię aby związki zawodowe miały na tyle kasy aby pokryć te roszczenia
ajwaj
Nigdzie Niemcy od energi "prawdziwej" nie odejda
nawet "zieloni" skumali, ze jak nie smarujesz nie jedziesz

Wiatraczkami - solarami mozna se np. mala agencje towarzyska zasillic. Dla hut, industrtie, firma, normalnych ludzi itd. trzeba 7/24 pradu i to z rezerwa
zenonn
Jak połowa polskiego prądu bedzie z elektrowni atomowych

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki