REKLAMA

Niemcy chwalą polskich imigrantów za integrację

2016-01-26 13:31
publikacja
2016-01-26 13:31

Osoby polskiego pochodzenia mieszkające w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia (NRW) wyróżniają się wśród innych grup imigrantów wykształceniem i są ponadprzeciętnie dobrze zintegrowane w społeczeństwie niemieckim - poinformował we wtorek rząd NRW.

fot. REUTERS/Johannes Eisele / / FORUM

"Integracja ludzi pochodzących z Polski w NRW jest prawdziwym sukcesem" - powiedział sekretarz stanu ds. integracji w ministerstwie pracy Thorsten Klute, przedstawiając w Duesseldorfie wyniki badań przeprowadzonych z okazji 25. rocznicy niemiecko-polskiego traktatu o współpracy i dobrym sąsiedztwie.

Osoby mające polskie korzenie wypadają ponadprzeciętnie dobrze w badaniach dotyczących wykształcenia i kwalifikacji, stopy bezrobocia czy korzystania z publicznych dotacji - zaznaczył Klute. Jak podkreślił, 564 tys. osób polskiego pochodzenia stanowi jedną z największych grup imigrantów w NRW. Pomimo to publicznie nie mówi się o dużym sukcesie integracyjnym tej grupy - dodał niemiecki urzędnik.

Osoby polskiego pochodzenia wyróżniają się wykształceniem i kwalifikacjami zawodowymi. Tylko 3,9 proc. z nich nie ukończyło szkół ogólnokształcących, podczas gdy średnia dla imigrantów wynosi 13,7 proc. 37,8 proc. Polaków posiada wykształcenie wyższe lub wyższe zawodowe, co równie lokuje ich powyżej imigranckiej średniej, wynoszącej 31,5 proc. Z kolei 56,7 proc. osób polskiego pochodzenia posiada wykształcenie zawodowe, wśród wszystkich imigrantów odsetek ten wynosi 38,6 proc.

Tylko dla 10 proc. Polaków pomoc finansowa państwa stanowi główne źródło utrzymania; w przypadku wszystkich imigrantów odsetek ten przekracza 15 proc.

Władze NRW zwracają uwagę, że Polacy stanowią najliczniejszą grupę nowej imigracji po rozszerzeniu w 2004 roku Unii Europejskiej na Wschód. Wśród ponad 173 tys. osób, które przyjechały do NRW w 2014 roku z innych krajów UE, było 45,5 tys. Polaków. Osoby posiadające polskie korzenie stanowią obecnie 13,6 proc. wszystkich imigrantów i ustępują liczebnością jedynie Turkom - 21 proc.

Klute jest pełnomocnikiem rządu NRW ds. współpracy z Polakami. Nadrenia Północna-Westfalia znajduje się w zachodniej części RFN, liczy 17,6 mln mieszkańców i jest najludniejszym niemieckim landem. (PAP)

lep/ ap/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~integracja
chciałem jechac do niemiec ale mi powiedzieli ze mam mowic plynnie po niemiecku na dzien dobry mowie ze sie chetnie naucze na miejscu ale to ich nie interesuje takze ja chcialem sie zintegrowac ale mi pokazali palec..
~len
Polak Czech Słowak Wegier to kultura łacińska i bez względu na wykształcenie odnajdzie się w Niemczech.
~Tom
Kurka wodna, jak by niemcy nie były takie głupie z tymi imigrantami islamskimi, to by było całkiem fajnie, no a Polska zdecydowanie bardziej odporna na zaKODowanych debili !
~Roger45
Zyc np w Anglii wsrod cwokow bialych i ciapatych bym nie chcial.
Dzis czytam na bbc ze dyrektor szkoly gdzies tam w Anglii zaapelowal do rodzicow zeby sie myli przed zebraniem i nie przychodzili do szkoly w pizamach....
~chiHOT_Historii
Tak się prawica bała niemiaszków w polsce, a tymczasem to my ich kolonizujemy...
~emigrantUK
A czemu by mieli nie chwalić? Polak będzie się uczył i będzie pracował ponad siły równocześnie - nie tak jak banda brudasów...
~Rafal
Pewnie, pracuja za mniej niz polowe, i w drugim pokoleniu staja sie niemcami.. i to takimi ktorzy z reguly inteligencja przewyzszaja znacznie zwyklego niemca. nic tylkjo sie cieszyc. a w Polsce brain-drain trwa.
~gf
Powiedz po co mają wracać do Polski? Tam im lepiej tam żyją.
~taka_prawda odpowiada ~gf
powrót dopiero na emeryturę
~stefcio
I niemek nie macają,to też się liczy

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki