Nie żyje twórca sieci sklepów Biedronka

Alexandre Soares dos Santos, twórca sieci handlowej Biedronka, zmarł w Portugalii w wieku 84 lat po długiej chorobie - poinformowała w sobotę rodzina przedsiębiorcy.

(fot. Rafael Marchante / Forum)

Biznesmen, który wraz ze swoimi dziećmi od kilku lat plasował się na drugim miejscu listy najbogatszych ludzi Portugalii, zmarł w piątek w swoim lizbońskim domu.

W sobotę przed południem zarówno portugalskie media, jak i mieszkańcy tego kraju szeroko komentowali śmierć byłego prezesa koncernu Jeronimo Martins. Przypominali, że Soares dos Santos był m.in. twórcą działających w Polsce sieci sklepów Biedronka oraz drogerii Hebe.

Ekonomiści przypominają, że to właśnie dzięki jego decyzjom grupa Jeronimo Martins zdecydowała się zainwestować w Polsce. "Czas pokazał, że była to słuszna decyzja pod względem biznesowym" - podkreślają eksperci.

Jak powiedziała PAP lizbońska ekonomistka Ana Silva, Soares dos Santos był nie tylko przedsiębiorcą, ale też autorem kilku projektów społecznych, w tym utworzonej w 2009 r. Fundacji Francisco Manuel dos Santos, która zajmuje się m.in. organizacją debat i wydawaniem książek. Wskazała też bliski związek zmarłego przedsiębiorcy z Polską.

"Odszedł człowiek, który w licznych wywiadach wspominał o swych inwestycjach w Polsce oraz mówił o niej w kategoriach kraju sukcesu. Bardzo często chwalił zaangażowanie polskich pracowników" - dodała Silva.

W jednym z wywiadów Soares dos Santos ujawnił, że na pomysł stworzenia sklepów Biedronka wpadł w 1991 r. w następstwie podróży po Europie Środkowo-Wschodniej, w czasie której przedsiębiorca odwiedził m.in. Polskę. Pierwsze sklepy tej sieci pojawiły się w 1995 r. Dla grupy Jeronimo Martins otwierała je należąca do polskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego spółka Elektromis.

Pochodzący z Porto Alexandre Soares dos Santos po ustąpieniu w 2013 r. z funkcji prezesa Jeronimo Martins wciąż kierował spółką Sociedade Francisco Manuel dos Santos, większościowego udziałowca portugalskiego detalisty. Na czele Jeronimo Martins stał przez ponad 40 lat. Po ustąpieniu przywództwo w grupie przejął po ojcu Pedro Soares dos Santos, który kieruje firmą do dziś.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 sztos1

Mariusz Świtalski – polski przedsiębiorca, twórca marek Elektromis, Eurocash, BIEDRONKA , Żabka, Małpka Express, jeden z najbogatszych Polaków notowany w rankingu tygodnika „Wprost". Wikipedia
Data urodzenia: 19 maja 1962 57 lat
Majątek: 800 mln zł (2015)
Dzieci: Mateusz Świtalski, Marcin Świtalski, Mikołaj Świtalski
Powołane organizacje: Biedronka, Żabka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 sztos1

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP) - popis wiedzy .

! Odpowiedz
1 5 ginwithtonic

No tak. Tyle, że wszystkie te biznesy sprzedawał kiedy były jeszcze w powijakach. Biedronkę sprzedał kiedy to była niewielka sieć 200 małych sklepików. Wielkość Biedry zbudowali jednak Portugalczycy. Podobnie z Eurocashem czy Żabką. To co nie sprzedał ( Małpka i Czerwona Torebka ) to w jego rękach zbańczyło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 18 samsonn

i to jest piekne- takze Kaczynski i Putin umra jak kazdy- natura nie zna litosci- wszystkiego nie zezresz

! Odpowiedz
6 47 langdon25

Twórca?
Enigmę pewnie też wynaleźli Anglicy ?

! Odpowiedz
3 96 and00

Twórca?
Przecież Biedronkę stworzył i rozwijał Świtalski, dopiero potem sprzedał ją temu Portugalczykowi, jak już było kilkaset marketów, i ziemia pod następne.

! Odpowiedz
0 8 sztos1

szkoda , ze wielu ma pamięć dziurawa

! Odpowiedz
11 4 ginwithtonic

Tak. Tyle, że kiedy Świtalski sprzedawał Biedronkę to była to mała, niewiele znacząca na rynku sieć 200 małych sklepików. Wielkość Biedry zbudowali Portugalczycy.

! Odpowiedz
16 54 oklahoma_kid

koleś wyżywił całe pokolenie narodu tubylczego znad Wisły

! Odpowiedz
14 34 nowerozdanie

przez lata to zjedli trochę tego aspartamu i błękitu brylantowego, nie mówiąc o benzoesanie i innych specjałach.
ciekawe o ile zmniejszył się iloraz inteligencji bezkrytycznych fanów tego sklepu?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne