REKLAMA

Nie będzie podwyżki 500+ i 300+

2020-02-25 09:33
publikacja
2020-02-25 09:33

Pracujemy nad strategią demograficzną, to ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia rodzin. Strategia zostanie ogłoszona w tym roku - powiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg pytana, czy planowana jest waloryzacja świadczeń w programach "Rodzina 500+" i "Dobry start".

/ fot. Matthias Wehnert / Shutterstock

Szefowa MRPiPS była we wtorek gościem radiowej Jedynki. Pytana była m.in. czy planowane jest waloryzacja świadczeń w programach "Rodzina 500+" i "Dobry start", czyli 300+.

Odpowiadając, podkreśliła, że polityka prorodzinna jest priorytetem rządu. "To jest inwestycja w rodzinę" - wskazała. Jednocześnie Maląg poinformowała: "W tym momencie nie będziemy waloryzować 500+ czy programu Dobry start (...). Pracujemy nad polityką demograficzną, a konkretnie nad strategią demograficzną. Aktualnie przeprowadzane są przez resort badania, które pokażą, jakie są potrzeby, aby przede wszystkim zaspokoić, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje, by rodziło się więcej dzieci w małżeństwie". "W tym roku planujemy, że ta strategia będzie ogłoszona, i to ona wyznaczy kierunki dalszego wsparcia, które powinno iść do rodzin i w jakim kierunku powinniśmy pójść" - dodała.

Minister pytana była też, czy rozważane są zmiany w programie "Rodzina 500+", takie jak na przykład skokowy wzrost kwoty świadczenia na kolejne dzieci, np. trzecie, czwarte. "My zakładamy, że program 500+ w tej formie (...), a więc rozszerzony w ubiegłym roku na dziecko pierwsze i jedyne, będzie funkcjonował. I chcemy opracować taką solidną politykę demograficzną, która pokaże nam dalsze kierunki wsparcia. Wtedy będziemy je przedstawiać" - zaznaczyła Maląg.

Od 1 lipca ub.r. ruszył rozszerzony program "Rodzina 500+", który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia ub.r. o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
antek10
Złodzieje. Inflacja rośnie a pińćset plus stoi jak widły w gnoju.
henk54
Dobrze. Jedną głupotą było to wprowadzać, kolejną byłoby podnoszenie. Niech zamiast tego przeprowadzą deregulację i zmniejszą obciążenia uczciwie pracującym pracownikom i przedsiębiorcom. Kwota wolna jest w Polsce tak żenująca, że aż ciężko uwierzyć że politycy mają taki brak współczucia dla ludzi.
trooper
I bardzo dobrze. 500+ przestanie być istotne dzięki inflacji. Za dużo rozdali i obiecali, to teraz dzięki inflacji odbiorą. Ale jak to mówią, kto daje i odbiera to się w piekle poniewiera.
peluquero
500+ brutto, 340+ netto ale nikt o tym w ten sposób nie mówi
bonvivant
I jak miałoby mnie to skłonić do zrobienia dziecka?
andybrandy
Dlaczego koniecznie w małżeństwie mają się rodzić dzieci ?
trooper
Żeby staruchom na emerytury starczyło. Po nic więcej.
devroo
Musi się rodzić jak najwięcej, na siłę, na wydrę, jakkolwiek, bo kim będą rządziły w przyszłosci resortowe dzieci takich Morawieckich, Dudów czy Banasi? Święta Marta sama ma trójkę, która przecież nie będzie się w życiu kalać uczciwą pracą, bo plebs jest od tego, żeby na nich pracował.
staryznajomy
Jakie 500 + hahaha
Juz dawno z tego jest max 200 + lub mniej po podwyżkach WSZYSTKIEGO !

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki