NeoInvestments wybuduje w Wielkopolsce elektrownię fotowoltaiczną o mocy 600 MW

2019-09-04 14:36
publikacja
2019-09-04 14:36

Spółka Energia Przykona, z grupy NeoInvestments, wybuduje we współpracy z chińskim partnerem elektrownię fotowoltaiczną o mocy 600 MW - podała spółka w komunikacie prasowym. Budowę zaplanowano na terenie Wielkopolski wschodniej, na gruntach zdegradowanych działalnością górniczą.

/ Pexels

W komunikacie podano, że inwestycja dostarczy 600 MW mocy wytwórczej, co przełoży się na produkcję energii elektrycznej na poziomie 630 GWh rocznie. Docelowo, cała inwestycja ma odpowiadać za produkcję ok. 3 proc. energii wytwarzanej z OZE w Polsce.

Projekt, w wyniku którego powstanie największa instalacja fotowoltaiczna w Europie Środkowej, ma być realizowany przy udziale China Sinogy Electric Engineering (CSEE) i jej partnera, Strategic Swiss Partners AG, z siedzibą w Zurichu (SSP), które wraz z NeoInvestments zapewnią środki niezbędne do realizacji inwestycji.

W ramach umowy CSEE i SSP będą odpowiedzialni za technologię, etap budowy projektu, jak również za przekazanie farmy fotowoltaicznej do eksploatacji na planowanym terenie.

"Pierwsze dwa etapy projektów mają już pozytywną decyzję środowiskową. (...) Zawarcie umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektroenergetycznej dla pierwszych dwóch etapów planowane jest na październik 2019 roku. Deweloper spodziewa się uzyskać pozwolenie na budowę pierwszych dwóch etapów na początku 2020 roku" - napisano w komunikacie.

Zdaniem COO Energia Przykona Jacka Rusieckiego, tereny wschodniej Wielkopolski wyjątkowo sprzyjają lokalizacji elektrowni solarnych, a okolice planowanej inwestycji powoli stają się „hubem elektrowoltaicznym” w Polsce.

"Nasz projekt zlokalizowany jest na gruntach rolnych niskiej klasy, zdegradowanych przez działalność górniczą prowadzoną w pobliżu, która spowodowała znaczne obniżenie wód gruntowych. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. To najlepszy sposób na wykorzystanie potencjału tego obszaru, zapewniający liczne korzyści w wymiarze zarówno gospodarczym, jak i ekologicznym – dodał Jacek Rusiecki.

Energia Przykona planuje również docelowo, wyposażenie elektrowni fotowoltaicznych wchodzących w skład projektu w magazyny energii, pozwalające na bardziej stabilne i przewidywalne funkcjonowanie tych instalacji.

NeoInvestments to firma działająca w modelu funduszu private equity. Zaangażowana jest w energetykę wiatrową od 2004 roku, w produkcję energii z biogazu wysypiskowego od 2014 roku, a w fotowoltaikę oraz przechowywanie energii od roku 2015 r.

Energia Przykona jest spółką celową, powołaną przez Neo Energy (spółkę portfelową NeoInvestments). Spółka ma w planach rozwój innych wielkoformatowych projektów fotowoltaicznych również w innych rejonach Polski. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
najmadrzejszy
Zeby sie chmury nie gromadzily nad ta inwestycja

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki