REKLAMA

Największy od 25 lat odpływ pieniędzy z kont. Polacy ratują się przed inflacją

2021-07-01 06:56
publikacja
2021-07-01 06:56
Największy od 25 lat odpływ pieniędzy z kont. Polacy ratują się przed inflacją
Największy od 25 lat odpływ pieniędzy z kont. Polacy ratują się przed inflacją
fot. Dziurek / / Shutterstock

W maju gospodarstwa domowe wycofały niemal 6 mld zł z banków. Odpływ podobnej wielkości odnotowany był od 1996 r. tylko dwa razy - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

"Pieniądze, głównie z likwidowanych lokat, trafiły zdaniem ekspertów na konsumpcję, inwestycje i rynek nieruchomości. Powód to 4-proc. inflacja, znacznie wyższa niż średnie oprocentowanie oferowanych lokat – ledwie 0,2 proc." - napisano.

Zdaniem dziennika Polacy starają się chronić realną wartość kapitału (inwestycje) lub spożytkować go, zanim nadgryzie go inflacja (konsumpcja). "Pomimo majowego odpływu banki mają nadal wielką nadwyżkę depozytów i nie będą musiały zabiegać o pieniądze, więc nie ma co liczyć na renesans lokat" - zauważono.

Trzymamy w bankach już ponad bilion złotych. A zyski rekordowo niskie

Mamy już w bankach ponad bilion złotych, ponad dwa razy więcej niż raptem osiem lat temu. Niestety rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że potężna kwota przynosi lichy zwrot. Tymczasem wysoka inflacja zżera nie tylko zarobione odsetki, ale i nadgryza zgromadzony kapitał.

mmu/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
witasl
Nie dziwi mnie to. Przecież to co się dzieje z lokatami to jakaś paranoja. Z tego nie ma juz praktycznie żadnego zysku. Taka inwestycja staje się pasywna, a to jej najgorszy rodzaj. Z ciekawości zajrzałem na konto ppk i po zestawieniu okaząło się, że z tych moich 2% z pensji uzbierało sie do kwietnia 2400zł a to o całe 800zl wiecej Nie dziwi mnie to. Przecież to co się dzieje z lokatami to jakaś paranoja. Z tego nie ma juz praktycznie żadnego zysku. Taka inwestycja staje się pasywna, a to jej najgorszy rodzaj. Z ciekawości zajrzałem na konto ppk i po zestawieniu okaząło się, że z tych moich 2% z pensji uzbierało sie do kwietnia 2400zł a to o całe 800zl wiecej niz na lokacie
jpelerj
Polacy tak się ratują zakupami gotówkowymi nieruchomości, że aż NBP boi sie opublikować raporty o sprzedaży za pierwszy kwartał 2021 (już skończył się drugi kwartał, a raportu za pierwszy nie ma). Zybertolenie.
jko55
zagadka:
jaka jest cecha charakterystyczna trola? ( na podstawie komentarzy)
że na czarne i tak powie że jest białe
bo tak powiedział klasyk
bha
Cóż.....Przy wzroście co roku cen ,wszelakich opłat i kosztów życia walczą z coraz większą minimalnością zarobkowania na rynku dobrze że jeszcze mają z czego niestety do czasu.
anty12
Glapcio dal sobie podwyzke 20%, jemu to lotto jaka bedzie inflacja i ile PLNow w bankach.
lipsk
Tu nie ma co główkować i w pise czy prezesie banku diabła szukać. Była pandemia i za nią trzeba zapłacić i tak się dzieje i tylko dla ślepych jest to szok . I tak jest na całym świecie w obecnej chwili. Jak jest inaczej gdziekolwiek to czekam na przykłady gdzie któryś bank centralny rwie się do podnoszenia stóp.
jko55
w styczniu:
włochy 0,7
francja 0,8
strefa euro 0,9
finlandia 1
austra 1
niemcy 1,6
Wolska 3,6
wiec nie pitol ze wszyscy
shadow_xx
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wegry-podnosza-stopy-procentowe-by-tlumic-inflacje-NBP-woli-czekac-8138366.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czechy-tez-podnosza-stopy-procentowe-NBP-patrzy-na-Zachod-8139292.html

A teraz na kolana!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki