REKLAMA

Najlepsze i najgorsze inwestycje trzeciego kwartału

2017-09-29 22:08
publikacja
2017-09-29 22:08
Najlepsze i najgorsze inwestycje trzeciego kwartału
Najlepsze i najgorsze inwestycje trzeciego kwartału
fot. REUTERS/Brendan McDermid / / FORUM

Za nami ostatnia sesja trzeciego kwartału 2017 roku. Sprawdzamy, które indeksy giełdowe, waluty i surowce wypadły najlepiej, a które przyniosły największe straty.

Zacznijmy od walut. Pomimo umocnienia dolara w końcówce września reszta trzeciego kwartału podobnie jak pierwsze półrocze stała pod znakiem osłabienia amerykańskiej waluty.  W stosunku do dolara najlepiej wypadła korona norweska, która umocniła się o 4,8%. Mocny był brazylijski real, który zyskał 4,6%. Na podium znalazła się także czeska korona, na której można było zarobić 4,1%.

Ze względu na ogólną słabość dolara przegranych na parze z USD było niewielu. Największym z nich było argentyńskie peso, które osłabiło się o 4,3%. Ponad 3% stracił południowoafrykański rand. Dolar nowozelandzki osłabił się o 3,1%.

Na froncie surowcowym zwycięzcą była przede wszystkim ropa naftowa (+19,3%) i jej pochodne. Ku zmartwieniu kierowców listę otwiera olej napędowy (+26,2%). Wysoko w rankingu są także węgiel i sok pomarańczowy(+11,7%).  Poległy za to inwestycje w półtusze wieprzowe notowane na giełdzie nowojorskiej (-26,9%) oraz w zboża.

To był generalnie dobry kwartał dla inwestorów giełdowych. Spośród 45 głównych światowych indeksów tylko 10 zakończyło ten okres pod kreską. Najsłabiej spisał się parkiet w Atenach (-7,8%), w Rejkiawiku (-5,9%) oraz w Sofii (-2,1%).  Liderami wzrostów były argentyński Merval (+21,5%) i brazylijska Bovespa (+19,4%). Podium uzupełnił parkiet w Kijowie (+14%).  Z wynikiem +5,3% WIG20 plasuje się w środku stawki.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
syn_lesniczego
Trochę nie rozumiem .., w czasach kontraktów terminowych nie ma znaczenia czy coś rośnie czy spada aby zarobić trzeba tylko dobrze obstawić kierunek zmian
jkendy
Własnie po ślonsku godo sie tak - Jakby człowiek był prorokiem to by nie był rzebrokiem

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki