REKLAMA
WEBINAR

Nagrody dla nauczycieli i dla sędziów TK. PiS chce znowelizować budżet

2023-06-08 19:18
publikacja
2023-06-08 19:18

Dodatkowe środki z budżetu państwa w wysokości ponad 14 mld zł zostaną przekazane w tym roku dla samorządów - wynika z projektu nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2023 r. Projekt przewiduje też m.in. przyznanie nauczycielom nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN.

Nagrody dla nauczycieli i dla sędziów TK. PiS chce znowelizować budżet
Nagrody dla nauczycieli i dla sędziów TK. PiS chce znowelizować budżet
fot. Daniel Gnap/KPRM / / Flickr

Informację o projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, tzw. ustawy okołobudżetowej, zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W piątek, zgodnie z porządkiem obrad zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd ma rozpatrzyć ten projekt wraz z projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2023 rok.

Projekt noweli ustawy okołobudżetowej "odmraża" od 1 lipca tego roku fundusz świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na ten rok. Jak podkreślono, umożliwi to przeznaczenie przez pracodawców wyższych środków na działalność socjalną organizowaną na rzecz pracowników.

Ponadto projekt przewiduje utworzenie dodatkowego funduszu motywacyjnego, z którego będzie mogła być przyznana jednorazowa nagroda specjalna za szczególne zaangażowanie w pracy oraz wypłatę dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym.

Proponowane przepisy zakładają również przyznanie, z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce nagrody specjalnej w wysokości 1 125 zł - podano w wykazie.

Jak poinformowano, zostanie wprowadzona też podstawa prawna do przekazania w tym roku z budżetu państwa do jednostek samorządu terytorialnego dodatkowych dochodów w wysokości ponad 14 mld zł. Środki te będą stanowiły uzupełnienie subwencji ogólnej.

Regulacje projektu mają charakter komplementarny z projektem zmiany ustawy budżetowej na 2023 rok - wskazano.

Odmrożenie funduszu świadczeń socjalnych oraz nagrody dla nauczycieli, pracowników państwowej sfery budżetowej (z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe) i sędziów znalazły się w zawartym w środę porozumieniu rządu i NSZZ "Solidarność".

W dokumencie koszt wypłaty nagród dla nauczycieli oszacowano na ok. 765 mln zł, jednorazowych nagród specjalnych dla pracowników państwowej sfery budżetowej na ok. 906,25 mln zł, a jednorazowych wynagrodzeń dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych na ok. 46 mln zł.

kmz/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
waran666
Nagrody dla TK ? Za wybitne osiągnięcia ? Przecież dziady nawet nie mogą się zebrać w pełnym składzie. 750mld nie trafia do Polski przez PISowski konflikt.
tomkooo
trzeba sie nakrasc przed koncem kadecji ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Wyższe składki ZUS :)
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
250. rocznicy utworzenia KEN... jak w zeszłym obchodzilismy 50 rocznice wynalezienia Internetu to jakoś sobie nie przypominam zeby informatycy dostali nagrody z budżetu XD ale za to za 3 lata będzie 20 rocznica powołania Urzędu Komunikacji Elektronicznej to może wtedy chociaz sieciowcomą dadzą XD
prawnuk
? poza oczywiśtą bzdurą tej nagrody - nauczyciele informatyki ją otrzymają.
Który Polak wynalazł Internet?
to 250 lat POLSKIEJ KOMISJI

Choć oczywiście pomysł dziwny - bo nauczyciele aż tak durni nie są
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba odpowiada prawnuk
A który polak wynalazł Komisje Edukacji Narodowej? XD Typowy nienażarty cudzych pieniedzy nauczyciel z nadmiarem ilosci wolnego czasu :) Dej bo 250 lat komisji edukacji narodowej za rok bedzie 251 i co tez z tego powodu nalezy wyplacic nauczycielom premie? XD Proponuje co roku wszystkim urzednikom wyplacać nagrody z okazji jublieuszu A który polak wynalazł Komisje Edukacji Narodowej? XD Typowy nienażarty cudzych pieniedzy nauczyciel z nadmiarem ilosci wolnego czasu :) Dej bo 250 lat komisji edukacji narodowej za rok bedzie 251 i co tez z tego powodu nalezy wyplacic nauczycielom premie? XD Proponuje co roku wszystkim urzednikom wyplacać nagrody z okazji jublieuszu powstania ich urzedu XD

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki