REKLAMA

NIK skontroluje NBP, TVP, wojsko i sanepid

2020-01-29 08:31
publikacja
2020-01-29 08:31

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła plan pracy na 2020 r. Wśród instytucji, które zostaną skontrolowane, znalazł się Narodowy Bank Polski - objęty zostanie aż dwiema kontrolami.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

- Z bezpieczeństwem wiąże się również stan finansów państwa. NIK zaplanowała m.in. dwie kontrole dotyczące Narodowego Banku Polskiego – czytamy w komunikacie Izby.

Pierwsza kontrola dotyczyć będzie wykonania założeń polityki pieniężnej w 2019 r. i ma odpowiedzieć na pytanie, czy NBP prawidłowo realizował założenia Rady Polityki Pieniężnej określone na rok 2019. Druga dotyczyć będzie tego, czy bank centralny prawidłowo, przejrzyście i gospodarnie zarządzał swoimi finansami w latach 2015-2020.

- Wokół pensji niektórych pracowników NBP były kontrowersje. Temat kontroli obejmuje więc okres szerszy. Pozwoli przyjrzeć się funkcjonowaniu gospodarki finansowej naszego banku centralnego w perspektywie kilkuletniej – dodaje NIK.

Wśród innych instytucji, które w tym roku skontroluje NIK, znajdą się także NFZ, SOP czy TVP. Pod lupę trafią także Siły Zbrojne RP, przygotowania do budowy CPK, stabilizacja cen prądu, działania administracji na rzecz wyeliminowania z ruchu drogowego pijanych kierowców, system gospodarowania odpadami komunalnymi, zapobieganie suszom oraz wykorzystywanie OZE.

Decyzją prezesa Mariana Banasia Izba zbada także, jak państwo przygotowane jest do działania w obliczu realnego zagrożenia epidemią koronawirusa.

- Wokół pensji niektórych pracowników NBP były kontrowersje. Temat kontroli obejmuje więc okres szerszy. Pozwoli przyjrzeć się funkcjonowaniu gospodarki finansowej naszego banku centralnego w perspektywie kilkuletniej – informuje NIK.

Jak przypomina instytucja, oprócz kontroli planowych NIK regularnie przeprowadzane są też kontrole doraźne – kontrolerzy pojawiają się w kilkuset podmiotach rocznie. 

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
tadko
Pan Banaś jako dwukrotny Szef Służby Celnej przed PO i po PO doskonale zna procedury w jaki sposób z Polski wyprowadza się za granicę tzw. nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad należnym min. 80 mld PLN rocznie. A on taki biedak w porównaniu do każdego dyrektora UC na emeryturze, z których większość dalej "biznesuje" Pan Banaś jako dwukrotny Szef Służby Celnej przed PO i po PO doskonale zna procedury w jaki sposób z Polski wyprowadza się za granicę tzw. nadwyżkę podatku VAT naliczonego nad należnym min. 80 mld PLN rocznie. A on taki biedak w porównaniu do każdego dyrektora UC na emeryturze, z których większość dalej "biznesuje" Dodatkowo dla analityków finansowych p.a. jak Pan Szewczyk były Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. finansów publicznych w Sejmie RP, obecnie członek zarządu PKN Orlen do spraw finansowych. Na portalach społecznościowych pojawiło się pojecie Dochód Narodowy Brutto DNB i zapytanie ile w tym stanowią place. Odpowiedziałem co do płacy brutto odnośnie 16,5 mln pracowników najemnych x 5,2 tys. zł/m-c x 12 = 1 bilion 29 mld PLN. Teraz zachodzi pytanie., skoro w firmach zagranicznych na terenie Polski w Specjalnych Strefach Ekonomicznych place stanowią średnio ok. 5% ich przychodów to jakie te firmy osiągają obroty /przychody. Przekładając to na gospodarką krajową, to mając na uwadze fakt, że z w/w 16,5 mln 10 mln to pracownicy z poza sfery gospodarczej należy przyjąć, że płace w produkcie krajowym brutto stanowią proporcjonalnie 6 mln = 5% to wtedy ten udział plac będzie stanowił ok. 15 %. Dokładamy błędy 5 % i przyjmujemy 20 % udział plac w PKB. Zatem w/w 1 029 mld PLN jako 20 % da Naszemu Krajowi 5 145 mld PLN PKB. Trzeba tego dopilnować. !!! Pozdrawiam
1as
Ciekawe, skąd ten skompromitowany pajac weźmie tylu "super urzędników" do psiej roboty szkodzenia rządowi?
degrengolada
czyżby naprawdę PiS nie miał na Mariana haka? toż to kryształowy człowiek !
ajwaj
""Decyzją prezesa Mariana Banasia "" - swój czlowiek antyPISa :)

Beda zawal serca, "weekendowi smobójcy" ?

Ci z "fundacyji PISy" z podatków np. z portalem Jelenia za 7 mln. i medalem Ukrobezpieki na garbie itd. w kolejce
drabio
Ile osób siedzi w areszcie po wynikach kontroli więziennictwa?

Pancerny ten Marian tylko na "swoim" stanowisku i apanazach.

Jakby Kurski bał się Mariana to już jego ludzie sraliby na pancMariana w TVP, a Jacek komenderował: przeciwpancernym ognia!!! Obstawiam, że raczej ustawka tylko...
dwam
podsumowanie rzadów PIS bedzie na koniec takie:
PARTIA KIERUJE , RZĄD RZĄDZI A BANAŚ KONTROLUJE...
marianpazdzioch
Pic na wodę fotomontaż. Kontrola to jest jak jest niezapowiedziana, jak są surowe kary, odpowiedzialność personalna, pilnie wdrażane zmiany, poprawki ustawowe... Jak ktoś wierzy, że pisowcy sami będą sami się dyscyplinować, nawet byli i skonfliktowani z kartoflem, to jest naiwny jak dziecko. NIK jest od markowania pracy Pic na wodę fotomontaż. Kontrola to jest jak jest niezapowiedziana, jak są surowe kary, odpowiedzialność personalna, pilnie wdrażane zmiany, poprawki ustawowe... Jak ktoś wierzy, że pisowcy sami będą sami się dyscyplinować, nawet byli i skonfliktowani z kartoflem, to jest naiwny jak dziecko. NIK jest od markowania pracy i napychania kieszeni kolesiom za nieróbstwo, nic więcej.
marcin321
O to to! Dokładnie chciałem to napisać. To jest delikatne zastraszenie, ale nigdy do kontroli nie dojdzie.
kolumb1234
marian jak ty mnie teraz zaimponowałeś

Powiązane: Afera płacowa w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki