Mucha: Prezes Glapiński przekazał prezydentowi stanowisko ws. projektu dot. jawności wynagrodzeń

Prezes NBP Adam Glapiński przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie swoje uwagi do proponowanych rozwiązań dot. jawności wynagrodzeń NBP - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Przedmiotem analizy prezydenta będą też uwagi dot. zgodności z konstytucją proponowanych rozwiązań - dodał.

"Prezydent Andrzej Duda spotyka się z prezesem NBP, omawiając sprawy związane z realizowaniem przez bank centralny polityki pieniężnej oraz ustawowych zadań NBP. NBP jest konstytucyjnym organem państwa i tego rodzaju spotkanie jest zupełnie naturalne" - powiedział w czwartek PAP prezydencki minister pytany o przebieg spotkania.

Co do samej ustawy o NBP - zaznaczył Mucha - "to ona jeszcze nie trafiła na biurko prezydenta, jest procedowana w parlamencie". "Jej ostateczny kształt - jak w przypadku każdego aktu prawnego - będzie przedmiotem analizy wtedy, gdy ustawa trafi do podpisu prezydenta" - dodał minister.

Poinformował, że prezes NBP przekazał prezydentowi swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o NBP. "Przedmiotem analizy będą też uwagi, które pojawiają się z punktu widzenia zgodności z konstytucją proponowanych rozwiązań. Prezydent poinformował prezesa Adama Glapińskiego, że jest oczywiście zwolennikiem jawności wynagrodzeń w sferze publicznej. Wskazał też, że ważna dla niego jest kwestia niezależności NBP" - podkreślił minister.

Na początku lutego Senat zaproponował wprowadzenie do nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim jednej poprawki korygującej błąd legislacyjny. Teraz nowelą ponownie zajmie się Sejm i po przyjęciu bądź odrzuceniu poprawki, nowelizacja trafi do prezydenta.

Zgodnie z nowelą, pensja prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Wielkość środków na wynagrodzenia ustalana będzie corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym. Maksymalne wynagrodzenie dla poszczególnych pracowników, poza wiceprezesami oraz członkami zarządu NBP, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności (60 proc.) wynagrodzenia prezesa NBP.

Nowe przepisy przewidują ponadto, że uchwała zarządu NBP ws. zasad wynagradzania będzie jawna i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie NBP. Na BIP-ie NBP-u publikowane mają być także wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP i osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.

W noweli znajduje się również przepis, który nakazuje upublicznić m.in. zarobki prezesów, wiceprezesów, członków zarządu NBP oraz pracowników banku zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców za lata 1995-2018.

Europejski Bank Centralny w opinii do trzech projektów, które były wówczas procedowane w Sejmie (PiS, PO i Kukiz'15; projekt PiS był wiodący) wskazał, że będą one naruszać niezależność finansową banku, jeśli negatywnie wpłynęłyby na realizację zadań przez NBP. Bank ocenił, że wszystkie trzy projekty, mają zastosowanie do organów decyzyjnych oraz pracowników NBP i wywierają bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie. "Zawarte w projektach legislacyjnych zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie EBC" - napisano w opinii banku.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 tindala

Niczym magnat z I RP łaskawie acz z lekceważeniem negocjujący z królem. '
Jak się potworzyło u zarania III RP takie wyspy pełnej niezależności od państwa jak NBP; Trybunał Konstytucyjny; Sąd Najwyższy to się teraz zbiera owoce. No ale Trump krytykujący podwyżki stóp % w USA miał tak samo marną pozycję.

! Odpowiedz
1 5 karbinadel

NBP jest niezwykle ważną instytucją, i jego pracownicy powinni być odpowiednio wysoko wynagradzani. Ale za konkretną pracę i kwalifikacje, a nie za partyjną legitymację, układy towarzyskie czy ładny wygląd. Pan Glapiński sam sobie nawarzył tego piwa

! Odpowiedz
1 5 jerloz210935

Tupet tego człowieka przekracza wszelkie granice.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.