Morawiecki: Musimy pracować nad sprawiedliwszym systemem podatkowym i skutecznym ściganiem oszustw podatkowych

2019-11-06 06:40
publikacja
2019-11-06 06:40

Grupa Przyjaciół Spójności powiedziała jednoznaczne "nie" propozycjom drastycznych cięć w budżecie UE; powinniśmy pracować nad bardziej sprawiedliwym systemem podatkowym i bardziej skutecznym ściganiem oszustw podatkowych - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Szef polskiego rządu odwiedził we wtorek Pragę, gdzie uczestniczył w szczycie Grupy Przyjaciół Spójności poświęconym wieloletnim ramom finansowym UE na lata 2021-2027. Grupa jest zainteresowana utrzymaniem na dotychczasowym poziomie środków na wyrównywanie poziomu życia w UE.

PAP: Jakimi konkluzjami zakończyło się wtorkowe spotkanie Grupy Przyjaciół Spójności?

Mateusz Morawiecki: Bardzo wzmocniliśmy dziś sojusz, nad którym od dłuższego czasu pracujemy. 16 spośród 27 państw UE powiedziało dziś jednoznaczne "nie" propozycjom tak drastycznych cięć w budżecie UE - i to cięć dotykających dwa najskuteczniejsze instrumenty funkcjonowania Unii, a więc politykę spójności i politykę rolną. Ten sojusz budujemy od dawna: w ubiegłym roku odbył się szczyt w Bratysławie, a 1 maja tego roku została przyjęta Deklaracja Warszawska, w której bardzo wyraźnie podkreślono, że ambitny budżet UE jest koniecznym warunkiem dla dalszego rozwoju Unii i dla pokonania kryzysów, jakie przeżywa wspólnota. Na grudniowym szczycie w Brukseli ten wspólny głos zabrzmi bardzo wyraźnie.

PAP: Podczas konferencji prasowej wspomniał Pan, że należy przekonać kraje Zachodu do sprawiedliwego podziału kosztów dochodów. Jak według Pana należałoby tego dokonać?

M.M.: Staramy się konsekwentnie pokazywać naszym partnerom, że zyski z polityki spójności trafiają nie tylko do jej bezpośrednich beneficjentów, ale do całej UE. Nawet kraje, które nominalnie są płatnikami netto, w praktyce zyskują, bo te pieniądze w znacznej części do nich wracają. Można powiedzieć, że gospodarki wielu krajów zachodniej Europy osiągają ogromny zwrot z inwestycji w krajach Europy Środkowej, nawet 50 mld euro rocznie, połowa tej sumy - z Polski.

Raporty ekonomistów pokazują, że dzięki temu rośnie poziom życia na całym kontynencie, wzrasta konkurencyjność przedsiębiorstw - a więc jakiekolwiek cięcia będą miały negatywny efekt dla całej wspólnoty.

Warto też zwrócić uwagę na to, jaką metodą statystyczną posługuje się Komisja Europejska dla obliczania zamożności krajów i przysługujących im funduszy. Z punktu widzenia obecnych metod Polska przekroczyła 70 proc. średniej unijnej liczonej "na głowę" jednego mieszkańca, ale wyłącznie w tzw. sile nabywczej pieniądza. I na podstawie tego Komisja zakłada, że środki przeznaczane na rozwój infrastruktury w Polsce mogą być o 23 proc. niższe. Jednak założenia statystyczne Komisji nie zawsze są adekwatne. Na wspólnym rynku ceny towarów są takie same dla obywateli i przedsiębiorców z każdego kraju - i to również powinno być uwzględnione w tych założeniach. W końcu wszyscy wiedzą, jak ogromna jest różnica między PKB a PNB oraz między PKB liczonym w sile nabywczej waluty lokalnej a PKB liczonym według kursów nominalnych.

Jednocześnie uważamy, że czas odejść od systemu ulg czy rabatów, które pozwalają nierzadko bardzo bogatym krajom na obniżanie swoich zobowiązań. Każdy powinien w równym stopniu uczestniczyć w finansowaniu ambitnego budżetu UE, bo to po prostu wszystkim się opłaca.

PAP: Gdzie - w Pana ocenie - UE powinna szukać dodatkowych pieniędzy, aby nie było konieczności cięcia środków na politykę spójności?

M.M.: Przede wszystkim powinniśmy pracować nad bardziej sprawiedliwym systemem podatkowym i bardziej skutecznym ściganiem oszustw podatkowych. Niedawne śledztwo dziennikarskie wykazało, że roczne straty spowodowane działalnością mafii VAT w całej UE to 50 mld euro. Komisja Europejska szacuje, że te straty są nawet trzykrotnie wyższe - 150 mld euro - a drugie tyle co roku Unia traci na unikaniu podatku CIT. Łącznie 300 miliardów - a więc dwa razy tyle, ile wynosi roczny budżet Unii. Czas z tym skończyć, dlatego niedawno skierowałem do wszystkich premierów zaproszenie do wspólnych działań przeciwko przestępczości podatkowej. Jeśli będziemy tu skuteczni tak jak Polska była skuteczna w ostatnich kilku latach, budżet UE może być znacznie ambitniejszy.

PAP: Podczas konferencji prasowej w Pradze wspomniał Pan, że Grupa Przyjaciół Spójności, to skuteczny format do osiągania celów w UE. Czy tej "16" uda się wywalczyć zmniejszenie proponowanych dotychczas cięć w polityce spójności? Według propozycji KE do Polski na ten cel miałoby trafić o 23 proc. mniej środków niż w bieżącej perspektywie.

M.M.: Te negocjacje będą bardzo trudne, najtrudniejsze w historii, ale na pewno takie działania jak dzisiejsza deklaracja bardzo wzmacnia naszą pozycję negocjacyjną. Komisja Europejska widzi, że jej wyjściowe propozycje są po prostu nie do zaakceptowania. Oczywiście spodziewamy się, że w trakcie tych rozmów będą podejmowane próby rozbijania naszego sojuszu, ale jestem dobrej myśli - sądzę że uda się wynegocjować taki budżet, który będzie dobry i dla Polski i dla całej UE. Na pewno już teraz można powiedzieć że zyskaliśmy bezprecedensowy wpływ na to, jak będą wydawane pieniądze w ramach wspólnej polityki rolnej - ponieważ polski komisarz Janusz Wojciechowski będzie odpowiadał właśnie za rolnictwo. Polska jeszcze nigdy w historii nie miała tak ważnej teki w Komisji. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
henk54
Niech już przestanie podnosić te podatki i opłaty
dziki_losos
Sprawiedliwy podatek to podatek od kapitału, a nie od przychodu. Nie da się budować dostatniego państwa, jeśli zyski z pracy są zjadane przez podatki.
silvio_gesell
No właśnie nie, bo kapitał to ludzie, więc opodatkowanie kapitału to opodatkowanie pracy.
nostromo25 odpowiada silvio_gesell
Nie "kapitał to ludzie" tylko "ludzie to kapital". Jak odwrocisz logike to wyjdzie Ci, ze pieniadze to ludzie.
silvio_gesell odpowiada nostromo25
Kapitał to ludzie, a pieniądze to czas. Zwrot z pieniądza (stopa procentowa) odzwierciedla zmiany populacji w wieku produkcyjnym. Zwrot z kapitału odzwierciedla zmiany populacji w wieku konsumpcyjnym.

https://bit.ly/34CDZgt
pluto85md
Dla tego rzadu wyzsze podatki to sprawiedliwosc, tyle ze ja place 32% od pracy i nie mam juz kwoty wolnej od podatku. Nie mam tez wlasnego mieszkania (poki co kredyt od 10 lat), dzialki rekreacyjnej, domku letniskowego, czy kamienicy na wynajem. Natomiast taki Marian B. jest biedny, bo z pracy ma mniej ode mnie. Ale wynajmuje kamienice Dla tego rzadu wyzsze podatki to sprawiedliwosc, tyle ze ja place 32% od pracy i nie mam juz kwoty wolnej od podatku. Nie mam tez wlasnego mieszkania (poki co kredyt od 10 lat), dzialki rekreacyjnej, domku letniskowego, czy kamienicy na wynajem. Natomiast taki Marian B. jest biedny, bo z pracy ma mniej ode mnie. Ale wynajmuje kamienice na godziny, korzysta ze sluzbowego mieszkania, ma hektary gruntow. Poslowie maja 30 tys kwoty wolnej od podatku. I to jest ta sprawiedliwosc, zebym ja i ty zapier...ali na takich jak oni. A jak mamy sie zblizyc do bogatych to dojechac kolejnymi podatkami czy skladkami. To ta Nowa elita.
r4k
Policz dobrze, na pewno płacisz więcej niż 32%, należy uwzględnić ZUS, NFZ i składki płacone przez pracodawcę.
khh
No przeciez byla nie tak dawno okazja wystawic ocene, to wybraliscie ponownie socjalizm na kaczych lapach na kolejne 4 lata.
silvio_gesell
Sprawiedliwie byłoby płacić proporcjonalnie do wartości ziemi per capita, a otrzymywać odwrotnie proporcjonalnie do tej wartości. Wartość ziemi pochodzi z pracy tych, którzy jej nie mają.
khh
A ten oredownik podatku katastralnego dalej w kolko to samo, jak zdarta plyta. Kup sobie chalupe tam, gdzie go maja i plac. Zrob w koncu ten pierwszy krok do wlasnego saczescia, bo tu tylko miauczysz i miauczysz.

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki