REKLAMA

Minister rodziny zapowiada zmiany w programie "Za życiem"

2021-03-24 12:56, akt.2021-03-24 14:10
publikacja
2021-03-24 12:56
aktualizacja
2021-03-24 14:10
Minister rodziny zapowiada zmiany w programie "Za życiem"
Minister rodziny zapowiada zmiany w programie "Za życiem"
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

W perspektywie pierwszego półrocza program "Za Życiem" zostanie poszerzony o nowe rozwiązania; potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane - poinformowała w środę minister rodziny Marlena Maląg, podczas debaty z okazji Narodowego Dnia Życia.

W środę obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. Z tej okazji w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowano debatę, poświęconą refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia.

Szefowa MRiPS w trakcie debaty wskazywała, że od ponad 5 lat rząd stara się stwarzać dobry klimat dla rodziny. Zwracała uwagę, że szczególną troską należy objąć osoby najbardziej potrzebujące.

Zdaniem Maląg kompleksowym rozwiązaniem jest wprowadzony w 2016 r. program "Za Życiem".

Minister zapowiedziała, że jeszcze w tym półroczu program zostanie poszerzony o nowe rozwiązania. Zmiany w programie "Za życiem" obejmą m.in. powstanie Interdyscyplinarnych Zespołów ds. Diagnostyki i Terapii Wad Dziecka w Okresie Perinatalnym, rozbudowę sieci hospicjów perinatalnych. Usługi hospicyjne oraz o charakterze opieki paliatywnej będą nielimitowane.

"Te działania będą przez nas wdrażane konkretnymi zmianami w ustawie" - dodała Maląg.

"Chcemy też stworzyć portal informacyjny z infolinią centralną, gdzie będzie możliwość kontaktu z asystentami rodziny, z osobami, które mogą wesprzeć i przeprowadzić daną osobę przez ten trudny czas" - przekazała minister.

Zaznaczyła, że potrzebne zmiany legislacyjne są już przygotowane.

"Zależy nam na czasie. Myślę, że to jest perspektywa pierwszego półrocza tego roku, że muszą być pokazane konkrety. I te konkrety, jak właśnie zespoły diagnostyczno-terapeutyczne, które będą otaczały wsparciem, hospicja perinatalne, to jest wyzwanie tego czasu. Jesteśmy już po wszystkich rozmowach, legislacja jest już przygotowana" - podkreśliła Maląg.

Z kolei wiceminister rodziny Barbara Socha przypomniała, że trwają intensywne prace nad Strategią Demograficzną, która określi rozwiązania, "mające pomóc nam w ucieczce z pułapki demograficznej".

Wskazała, że jedną z metod jest skutecznie prowadzona w Polsce promocja rodziny. Składają się na nią - jak wymieniła - m.in. takie przedsięwzięcia, jak skierowany do organizacji pozarządowych konkurs "Po pierwsze Rodzina" czy ogłoszony w tym roku konkurs "Samorząd pro Familia".

Przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska, nawiązując do programu "Za życiem" podkreśliła, że najważniejsze w nim jest objęcie opieką kobiety w momencie, gdy dowiaduje się o chorobie dziecka, którego się spodziewa. "Dlatego istotny jest stosunek lekarzy oraz udzielona w porę pomoc psychologiczna" – zaznaczyła.

Publicystka Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przekonywała z kolei, że działania na rzecz rodziny opłacają się dla gospodarki w każdym obszarze funkcjonowania państwa. Wiele z nich - jak mówiła - prowadzonych zarówno przez organizacje pozarządowe, jak i przez rząd, wzajemnie się uzupełniają, a cele pokrywają.

Korzekwa-Kaliszuk oceniła, że "problem dzieci z diagnozami prenatalnymi to duże wyzwanie w naszym kraju w perspektywie wyroku Trybunału Konstytucyjnego". Stwierdziła też, że "największym liczebnym problemem z perspektywy ochrony życia, jest problem nielegalnych aborcji na życzenie".

W tej sytuacji - jak mówiła - potrzebne są działania organizacji pozarządowych w celu promocji pozytywnych wzorców, a od strony organów państwa - "ściganie przestępczości aborcyjnej".(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
vonmisses
E, ja mam lepszy pomysł. Nie wpłacać do roku 2,3 mld Kurskiemu, tylko przeznaczyć kasę na oddziały pediatryczne i patologii ciąży.
harrytracz
Zamiast kolejnych programów zapytajcie po prostu ludzi czemu nie chcą mieć dzieci.
harrytracz
Czemu ludzie nie decydują się na dzieci? Może za drogie życie? Może za dużo podatków? Za dużo lockdown ów? Albo nie ma czasu bo niby zarobki większe a robić trzeba coraz dłużej.

Powiązane: Problemy osób z niepełnosprawnościami

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki