Mały biznes miły bankomMały biznes miły bankom

Po bankowości korporacyjnej i detalicznej, które od dawna kompleksowo obsługiwane są przez czołowe polskie banki, także sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) doczekał się bogatej oferty produktowej. Za kilkanaście dni uruchomienie specjalnych pakietów dla MSP zapowiedziały cztery kolejne banki.

Produkty dla MSP mają prawie wszystkie polskie banki komercyjne, jednak do tej pory praktyką było, że koncentrowały się one głównie na stronie kredytowej.

Pekao dał przykład

Pierwszym bankiem, który uruchomił odrębny rachunek bieżący pomyślany dla małych i średnich przedsiębiorstw był bank Pekao. Posiadacz Eurokonta Business, otrzymuje Identyfikacyjną Karę Magnetyczną, która pozwala mu na wypłatę gotówki we wszystkich placówkach Pekao. Oferta Pekao wyróżnia się od innych, konkurencyjnych pakietów dla MSP szeroką gamą kart płatniczych. Klient ma do wyboru kartę Maestro, MasterCard Preludium oraz Visa Sonata. Niedogodnością może być natomiast, brak w pakiecie karty kredytowej. Korzystający z Eurokonta Business musi w tym wypadku korzystać ze standardowej oferty banku. Nie jest też specjalną okazją wysokość miesięcznego dopuszczalnego debetu, który nie może przekroczyć 300 zł. Natomiast indywidualnie ustanawiany jest limit kredytu odnawialnego w rachunku, który można zaciągnąć na okres do jednego roku. Jeżeli saldo na rachunku klienta przekroczy 10 tys. zł bank automatycznie zamienia zgromadzone środki na lokaty terminowe (od 1 do 3 tygodni). Minimalna kwota lokaty wynosi 2,5 tys. zł. Osobom fizycznym rozliczającym się na podstawie księgi przychodów i rozchodów oraz spółkom prawa cywilnego i handlowego bank oferuje pakiet produktów i usług Business Lider (podobnie jak w przypadku Eurokonta Business w tym pakiecie występuje konto osobiste oraz związane z nim produkty).

Na początku br. kolejne dwa banki, PKO BP i Wielkopolski Bank Kredytowy uruchomiły pakiety produktów przeznaczonych dla sektora MSP. Pakiet Biznes Partner PKO BP skierowany jest do firm zatrudniających maksymalnie 20 pracowników i których przychody nie przekraczają 800 tys. euro rocznie.

Bank ten obsługuje obecnie ponad 400 tys. rachunków instytucjonalnych, z czego zdecydowana większość stanowią właśnie małe i średnie firmy. W skład Pakietu Biznes Partner wchodzi rachunek osobisty z dopuszczalnym saldem debetowym do 7,5 tys. (dla nowych klientów banku wynosi ono początkowo tylko 800 zł, a kwota debetu oprocentowana jest w wysokości 27,5 proc.), kredyt odnawialny w rachunku (do 100 tys. zł; oprocentowanie: średni WIBOR + marża od 0,75 proc. - aktualnie 19,3 proc.), pożyczka do 250 tys. zł dla solidnych klientów (23-26 proc). Do rachunku wydawana jest bezpłatnie karta Maestro Biznes Partner oraz udostępniana możliwość korzystania z Banku Informacji o Firmach, bezpłatnej usługi umożliwiającej klientowi pozyskania wiadomości o potencjalnych partnerach. W ciągu kilku miesięcy z nowej oferty banku skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy firm.

Od niedawna klienci Biznes Partner w PKO BP mogą skorzystać z dwóch programów inwestycyjnych oferowanych wspólnie z PKO/Credit Suisse (program jest pilotażowy i obejmuje na razie tylko 55 oddziałów banku oraz 20 tys. rachunków MSP). Pierwszy z nich to Plan Systematycznego Oszczędzania, który ma być indywidualnym uzupełnieniem III filaru dla przedsiębiorców jak i pracowników zatrudnionych w sektorze MSP. W ramach programu klient może sobie wybrać indywidualnie strategię oszczędzania na emeryturę w ramach czterech funduszy PKO/Credit Suisse (obligacji, stabilnego wzrostu, zrównoważonego oraz akcji polskich spółek). Na podobnej zasadzie działa program Biznes Inwestycje, który pozwala lokować klientom MSP w PKO BP nadwyżki na konkurencyjnych - zdaniem banku - warunkach. Tu także istnieje możliwość lokowania środków w jeden z czterech funduszy z tym, że rekomendowane są fundusz obligacji oraz stabilnego wzrostu,

W tym samym czasie co PKO BP, ze swoim Biznes Pakietem ruszył Wielkopolski Bank Kredytowy. W ramach rachunku bieżącego klient może skorzystać z kredytu w wysokości do 50 tys. zł (oprocentowanie 24,5 proc.). Do konta dołączona jest karta Visa Business. Dodatkowo klienci banku otrzymują dostęp do centrum WBK24, a za jego pośrednictwem mogą, telefonicznie lub przez Internet, sprawdzić wszystkie rachunki firmy. Nowością jest usługa typu home banking pod nazwą Minibank, dzięki której można przekazywać dyspozycje przelewów za pomocą modemu oraz uzyskiwać informacje o rachunkach bezpośrednio z systemu bankowego WBK.

I mali i duzi

Specjalnych pakietów dla małych i średnich podmiotów gospodarczych nie wprowadziły jeszcze banki specjalizujące się w obsłudze tego sektora: PPABank oraz Bank Współpracy Europejskiej, jednak w obu przypadkach tego typu oferta stanowi podstawę działalności. W PPABanku działa specjalny Zespół ds. Obsługi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, oferujący drobnym przedsiębiorstwom produkty od kont osobistych i lokat do private banking czy konta internetowego Pl@net włącznie. Oczywiście odrębną i bardzo ważną dziedzinę stanowi oferta kredytowa dla tych przedsiębiorstw. Podobnie sprawa ma się w innym banku specjalizującym się w obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw - Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, który w ofercie dla MSP ma m.in. rachunek bieżący, kredyty (standardowe, jak i z dofinansowaniem), dostęp do informacji o stanie rachunku przez telefon oraz karty płatnicze.

Kolejnym bankiem, który niedawno pomyślał o specjalnej ofercie dla małych przedsiębiorstw jest specjalizujący się dotychczas głównie w obsłudze dużych klientów korporacyjnych BRE Bank. Podstawą pakietu BRE jest progresywnie oprocentowany rachunek bieżący oraz system bankowości elektronicznej BRESOK, za pośrednictwem którego można wykonać większość operacji bezpośrednio z biura. Nabywca pakietu ma także możliwość bezpłatnego prowadzenia subkont, bezpłatnej realizacji przelewów w ramach banku oraz szybki dostęp do kredytu (do 100 tys. zł, a ocena zdolności kredytowej firmy odbywa się na podstawie uproszczonej procedury). Podobnie jak w przypadku innych pakietów, BRE oferuje kredyt w rachunku bieżącym oraz karty płatnicze (Visa Business).

Całą gamę produktów finansowych dla sektora MSP mają także inne banki, poczynając od tych specjalizujących się w obsłudze wielkich przedsiębiorstw jak łączące się właśnie Bank Handlowy i Citibank (Poland) oraz cała rodzima czołówka sieciowych banków komercyjnych. Rachunki bankowe, lokaty terminowe, obsługę płatności, usługi faktoringowe czy wreszcie kredyty krótko- jak i długoterminowe oferują także Kredyt Bank, PBK, BPH (bank ten uruchomił w limit debetowy na rachunku bieżącym dla małych firm; jego wysokość wynosi od 1 do 25 tys. zł) BIG Bank Gdański czy Bank Śląski, który stworzył nawet specjalną sieć placówek bankowości korporacyjnej pod nazwą Stareo.

Odrębną grupę podmiotów aktywnych na tym rynku są filie zagranicznych banków w Polsce. Deutsche Bank Polska, BNP-Dresdner Bank, ABN Amro Polska, Rabobank Polska, Westdeutsche Landesbank czy Societe Generale koncentrują się głównie na obsłudze dużych przedsiębiorstw, ale w ofercie mają też produkty dla MSP. Wydaje się jednak, że z powodu postępującej segmentacji rynku oraz ze względu na potencjał, jaki ma dla banków sektor MSP, kwestią czasu jest oferowanie kolejnych pakietów usług dla małych i średnich firm. Jeszcze w listopadzie specjalny zestaw (rachunek bieżący plus pozostałe produky) dla sektora małych i średnich firm zamierzają wprowadzić Raiffeisen Bank Polska, Bank Gospodarki Żywnościowej, Kredyt Bank oraz jeden z mniejszych banków. Natomiast na początku przyszłego roku z podobnym produktem startuje Powszechny Bank Kredytowy.

W trosce o przedsiębiorcę

Skąd ten nagły bankowy boom na usługi dla MSP? Jedną z przyczyn jest na pewno stale rosnąca w oczach bankowców atrakcyjność przedsiębiorstw tego segmentu działalności gospodarczej. Od lat rosną globalne obroty MSP i banki przez kompleksową obsługę chcą zdobyć jak najwięcej klientów. Natomiast bezpośrednią przyczyną nagłego wysypu bankowych usług dla MSP jest wchodzące z początkiem roku nowe Prawo działalności gospodarczej, które definiuje pojęcia małych i średnich przedsiębiorstw. Korzystając z okazji banki postanowiły dostosować własną ofertę do nowych uregulowań. Zgodnie z nimi za małe przedsiębiorstwa uważa się firmy zatrudniające do 50 osób i których roczne przychody netto nie przekraczają równowartości 7 mln euro lub ich aktywa na koniec roku obrotowego nie przekraczają równowartości 5 mln zł. W świetle nowego prawa średnim przedsiębiorstwem jest firma zatrudniająca do 250 pracowników, osiągająca przychody do 40 mln euro, z aktywami nie przekraczającymi 27 mln euro.

JACEK ISKRA

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil