REKLAMA

Maląg: Emerytura bez podatku jest niesprawiedliwa

2020-03-05 10:48
publikacja
2020-03-05 10:48

Nie przymierzamy się na razie do emerytury bez podatku, bo nie byłoby to sprawiedliwe społecznie - powiedziała w czwartek w TVP Info minister rodziny i pracy Marlena Maląg. Podkreśliła, że rząd waloryzuje renty i emerytury oraz wprowadza dodatkowe świadczenia.

/ Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Minister rodziny i pracy pytana była m.in. o sobotnią wypowiedź Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata PSL na prezydenta, który w sobotę podczas konwencji wyborczej w Rzeszowie zobowiązał się, że jeśli wygra wybory, to przedstawi i wprowadzi ustawę o emeryturze bez podatku.

Lider PSL komentował też wprowadzony przez rząd program trzynastej emerytury. Jego zdaniem jest to "dodatek emerytalny" przyznawany w zależności od widzi-mi-się rządzących, a nie rozwiązanie systemowe. "Chciałbym podziękować, bo każdy grosz się liczy i emeryci ucieszą się z każdej złotówki w ich portfelu, bo bardzo tego potrzebują. Ale komu powinni podziękować? Sobie samym. Ja chciałbym podziękować emerytom, że sobie sfinansowali trzynastą emeryturę i sfinansują czternastą, bo to z waszych podatków pochodzi ta emerytura" - podkreślił.

Komentując tę wypowiedź Maląg podkreśliła, że "trzynastka" jest rozwiązaniem systemowym. Przypomniała, że zgodnie z ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów trzynaste emerytury będą wypłacane co roku w kwietniu.

"Natomiast jeżeli chodzi o emeryturę bez podatku, to (...) było by to niesprawiedliwe do tych emerytów, którzy dostają niskie emerytury, bo najwięcej zyskaliby ci emeryci, którzy pobierają wysokie świadczenia" - powiedziała szefowa MRPiPS. Zaznaczyła też, że konstytucja nakłada na wszystkich obywateli obowiązek płacenia podatków. "My trzymamy się tego, że przede wszystkim staramy się godnie waloryzować renty i emerytury, wprowadzamy dodatkowe świadczenia" - mówiła. Dodała, że chodzi o trzynastą i czternastą emeryturę.

"Nie przymierzamy się na razie (...) do emerytury bez podatku, bo nie byłoby to sprawiedliwe społecznie" - wskazała.

Zgodnie z ustawą o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów trzynaste emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto. Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Według MRPiPS wynika, że będzie to ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o czternastej emeryturze. Przy wypłacie "czternastek" będzie stosowana zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że pełną "czternastkę" w wysokości najniższej emerytury dostaną te osoby, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę zmniejszoną, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę - np. jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego "czternastka" będzie zmniejszona o 100 zł.

Także to świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom i egzekucjom, nie będzie też miało wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy ulgę rehabilitacyjną.

Wypłata trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (48)

dodaj komentarz
creonix
zarobki już są opodatkowane i były. Podatek od emerytury jest niesprawiedliwy.
To nie wina najbiedniejszych że najbogatsi mają najwyższe emerytury. Większość z nich została przyznana rządowo bo są to przedstawiciele organów państwowych.
A 500+ to sprawiedliwość?????? Ja nie dostaję nic a wydaję tyle samo na
zarobki już są opodatkowane i były. Podatek od emerytury jest niesprawiedliwy.
To nie wina najbiedniejszych że najbogatsi mają najwyższe emerytury. Większość z nich została przyznana rządowo bo są to przedstawiciele organów państwowych.
A 500+ to sprawiedliwość?????? Ja nie dostaję nic a wydaję tyle samo na żywność, rozrywki, media, czynsze! Nie mam dzieci i mieć nie będę. Państwo mi nic nie daje.
czytacz
Ci ludzie pracowali całe życie,płacili podatki i odkładali na emeryturę.Teraz odbierając swoje muszą zapłacić haracz w postaci podatku.KTO TU MÓWI O SPRAWIEDLIWOŚCI? .Niesprawiedliwe jest właśnie pobieranie podatku od wypłacanych emerytur.Bo to nie jest żaden dochód emeryta tylko oddanie mu jego pieniędzy wcześniej Ci ludzie pracowali całe życie,płacili podatki i odkładali na emeryturę.Teraz odbierając swoje muszą zapłacić haracz w postaci podatku.KTO TU MÓWI O SPRAWIEDLIWOŚCI? .Niesprawiedliwe jest właśnie pobieranie podatku od wypłacanych emerytur.Bo to nie jest żaden dochód emeryta tylko oddanie mu jego pieniędzy wcześniej odłożonych.
tadko
Powtarzam, "odłożone" postaci składek na fundusz emerytalny FE i rentowy FR, które nie podlegają opodatkowaniu i cwaniactwo ZUS i MRPiPS polega na tym, ze ten podatek będzie pobrany jak będzie przypisany na imię skolonizowanego Polaka już jako emeryta czy rencisty. Wbrew publicznemu grożeniu i straszeniu Narodu Powtarzam, "odłożone" postaci składek na fundusz emerytalny FE i rentowy FR, które nie podlegają opodatkowaniu i cwaniactwo ZUS i MRPiPS polega na tym, ze ten podatek będzie pobrany jak będzie przypisany na imię skolonizowanego Polaka już jako emeryta czy rencisty. Wbrew publicznemu grożeniu i straszeniu Narodu Polskiego KSI ZUS opracowany przez podejrzanych z COMARCH czy ASSECO na te składki za 2019 ogółem wykazał tylko 291 mld dochodu ogółem na rzecz ZUS, kiedy to tylko na FE i FR przychody powinny wynosić 293 mld PLN, to jest te pozostałe 13 % w postaci składek zdrowotnych, chorobowych, wypadkowych na fundusz pracy. ZUS za 2019 powinien posiadać przychód w kwocie 0,5 bln (500 mld) PLN
tadko
Jaka niesprawiedliwością społeczna jest nie opodatkowanie emerytów i rencistów. Co ta Pani Minister ględzi ? Tych co maja głodowe emerytury i renty pochodzące ze składek emerytalnych (FE -19,52%) i rentowych (FR-8%) jest zdecydowana większość i w tym przypadku żydowskie podchodzenie do sprawy pod katem, kto będzie Jaka niesprawiedliwością społeczna jest nie opodatkowanie emerytów i rencistów. Co ta Pani Minister ględzi ? Tych co maja głodowe emerytury i renty pochodzące ze składek emerytalnych (FE -19,52%) i rentowych (FR-8%) jest zdecydowana większość i w tym przypadku żydowskie podchodzenie do sprawy pod katem, kto będzie miał więcej zysku z powodu nie obciążania podatkiem, jest po prostu poniżaniem i pogardzaniem Narodu Polskiego. Manipulacja czy malwersacja rachunkowo finansowo prawna organizacji ZUS polega na tym, ze składki na FUS (fundusz ubezpieczeń społecznych) sa bezprawnie obciążane podatkiem po przekazaniu tej części ok. 81,9 % (pozostałe są przekazywane do ...?) tego fundusz na rzecz emerytów i rencistów. Według raportów Pani Prezes ZUS za 2016, 2017, 2018 rok oraz danych GUS i MRPiPS jednoznacznie wynika oraz potwierdza się oszustwa Narodu Polskiego od 1990 roku. W 1990 roku składki na ZUS (FUS i FZ) podwyższono z 33 % obowiązujące od 1983 roku (od 1983 komentujący jest samo-zatrudniony w zakresie Polskiej Techniki Instalacyjnej Pomiarowej i Grzewczej) do 52,5 % !!! Cudem nad Wisłą jest zmniejszanie o 11% sumy tych składek (stabilna jest składka zdrowotna FZ -9%) z w/w 52.5 % do 41,5 % obecnie w tym owe 19,52 % na FE i 8% na FR, które są pobierane od 16,5 mln pracowników najemnych ze średniej wynagrodzenia 5,2 zl/m-c = 1029,6 mld PLN x 11,26% pracownik + 17,26% pracodawca = 293,64 mld- 240 (8 mln x 2,5 zl brutto średniej em.ren x 12) = 53,64 mld zl. W/w podatek z 240 = 20,40 mld zl ? !!!
czarny_kuskus
Ludzie których państwo ograbiło przez całe życie z ponad połowy dochodu, nie mogą dozyc reszty dni z poczuciem że coś im się należy i nikt ich nie okrada. A przepraszam... Należy się zawsze komuś innemu. Aktualnie niewybrednym mordom z PiS.
silvio_gesell
Jeśli podwójne opodatkowanie jest sprawiedliwe społecznie, to brak opodatkowania diet poselskich jest społecznie niesprawiedliwy.
jendreka
A czy zarobki, diety, dodatki, premię itd poselskie bez podatku są sprawiedliwe? Obywatelowi każdy grosik liczcie skur..... do podatku. Sami pasujecie swoje kieszenie dziesiątkami tysięcy poza fiskusem. To jest państwo PiS? Prawa i sprawiedliwości? Zabór i feudalizm.
r4k
Tak zacząłem liczyć i wychodzi mi, że praktycznie każdemu opłacałoby się przejście na samozatrudnienie.
Po co bez sensu płacić tyle pieniędzy na ZUS.
Jak będziecie dużo wpłacać na ZUS to za karę nie dostaniecie 14-ki.
kryzysio
Ja już w 3. firmie z kolei pracuję na samozatrudnieniu, nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Emeryturkę w wys. ok. 5k PLN na chwilę obecną mam już zapewnioną dzięki inwestowaniu środków, które zjadłby ZUS.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki