Madryt ograniczył możliwość wynajmowania mieszkań turystom

Rada miejska Madrytu przyjęła podczas środowej sesji tzw. Specjalny Plan Zakwaterowania, ograniczający możliwość wynajmu turystom prywatnych mieszkań.

(ingimage)

Dokument, zatwierdzony głównie przez lewicowe i centrolewicowe ugrupowania, przewiduje, że właściciele mieszkań udostępnianych turystom będą musieli wnioskować do władz miejskich o wydanie im specjalnego pozwolenia.

Licencja wydawana będzie przez stołeczny ratusz jedynie właścicielom mieszkań, które spełniają określone wymogi urbanistyczne. Radni liberalnego ugrupowania Ciudadanos i centroprawicowej Partii Ludowej, którzy w środę głosowali przeciwko Specjalnemu Planowi Zakwaterowania, uważają nowe zasady za "zbyt restrykcyjne.

Szacuje się, że zatwierdzone w środę przepisy uniemożliwią prowadzenie wynajmu w 95 proc. madryckich mieszkań, w których dotychczas nocowali turyści, czyli w ponad 10 tys. lokali.

Przedstawiciel madryckiego ratusza Jose Manuel Calvo wyjaśnił, że zatwierdzone przepisy są przede wszystkim korzystne dla mieszkańców hiszpańskiej stolicy. Wskazał, że w niektórych dzielnicach stolicy sytuacja jest patologiczna, gdyż na jednego rezydenta przypada dwóch turystów.

Liczymy na dobre przyjęcie tych przepisów przez mieszkańców Madrytu, lokalnych patriotów, którym zależy na dobru naszego miasta. Chcemy zachować jego autentyczność, w szczególności w jego centralnych dzielnicach - dodał Calvo.

W ostatnich latach ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów wprowadziły też władze kilku hiszpańskich miejscowości oraz regionów, m.in. niektóre gminy w Katalonii, na Wyspach Kanaryjskich, a także na Balearach.

zat/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 dziki_losos

Niech wynajmują, proszę bardzo, ale jako hotel, a nie "najem okazjonalny AirBnB". Tak samo nie mam nic przeciwko Uberowi, tak długo, jak konkuruje na równych zasadach z innymi przewoźnikami. Cały ten "gig economy" (zwany także "sharing economy") polega w 50% na innowacji, a w 50% na działalności w szarej strefie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 secundus

Hotelarze walczą z konkurencją.

! Odpowiedz
6 10 antek10

Cos jak u nas ograniczenie handlu w niedziele.

! Odpowiedz
5 21 karbinadel

Dziwna jest ta lewicowa logika: dla waszego dobra ograniczmy wam możliwość zarabiania

! Odpowiedz
7 10 mkx

Nie - to są mieszkania, które nie są zgłoszone do prowadzenia działalności gospodarczej. Ma to swoje podatkowe konsekwencje - właściciele chcą być cwańsi niż hotelarze, którzy (dziwne) płacą wyższy podatek od nieruchomości. To jest element nieuczciwej konkurencji niestety.

! Odpowiedz
3 6 antek10 odpowiada mkx

Przeciez mozna skontrolować kto nielegalnie wynajmuje mieszkanie.

! Odpowiedz
1 2 karbinadel odpowiada mkx

Chyba jednak niezbyt dokładnie przeczytałeś artykuł. Nie chodziło bynajmniej o to, czy są zgłoszone, lecz czy "spełniają wymogi"

! Odpowiedz
2 1 andregru odpowiada mkx

Jeżeli ktoś ma 10 mieszkań to Cię popieram ale jak babcia dorabia do emerytury 1 pokojem to już nie . Hotel jest droższy to też stać go na większe opłaty . Nie każdego będzie stać na hotel .

! Odpowiedz
0 0 wataha odpowiada mkx

a ty niby skąd to wiesz? To jest głupie i puste gadanie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne