MSW: przygotowania do przyjęcia 2 tys. uchodźców

Polska przyjmie łącznie 2 tys. uchodźców w ramach unijnych programów, w tym 900 osób w ramach przesiedleń i 1 tys. 100 osób w ramach relokacje. Deklarując liczbę 2 tys. osób uwzględniliśmy swoje możliwości pod każdym względem. Decyzja o przyjęciu tej grupy uchodźców została podjęta również w oparciu o zasadę dobrowolności. Polska chce okazać swoją solidarność i pomoc wobec osób, których życie i zdrowie może być zagrożone - informuje MSW.

Jak będzie wyglądała cała operacja od strony logistycznej?

Przedsięwzięcie to zostało rozłożone na okres 2 lat - od 2016 roku do 2017 roku. Nie sprowadzimy do Polski jednocześnie i w tym samym momencie 2 tys. uchodźców. Osoby te będą przyjmowane sukcesywnie i etapami - pierwsze osoby przyjadą do Polski w 2016 r., ostatnich uchodźców z Syrii i Bliskiego Wschodu planuje się przyjąć w 2017 r.

Uchodźcy będą przyjeżdżać stopniowo w małych grupach, liczących od kilkunastu do maksymalnie 150 osób tak, aby ułatwić tym osobom proces adaptacji do nowych warunków i asymilacji z polskim społeczeństwem. Uchodźcy, których Polska przyjmie to głównie obywatele Syrii i Erytrei.

Urzędnicy z Urzędu do Spraw Cudzoziemców będą odpowiedzialni za procedurę uchodźczą kwestie proceduralne będą weryfikowane jeszcze przed przyjazdem uchodźców do Polski, w obozach, w których aktualnie przebywają i tam na miejscu za pośrednictwem urzędników UdSC wystąpią o ochronę międzynarodową w naszym kraju.

Uchodźcy wnioskujący o ochronę międzynarodową są sprawdzani wieloetapowo i przez szereg instytucji oraz służb, w tym przez służby kraju, do którego zbiegły, przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i państwo przyjmujące.

O przyjęciu do Polski zdecyduje kilka czynników, m.in. względy bezpieczeństwa, czy też możliwość dobrego zintegrowania ze społeczeństwem polskim. Bezpieczeństwo państwa i obywateli Polski jest najważniejsze - dlatego osoby składające wnioski o azyl będą sprawdzane pod tym względem; w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, osoby te nie zostaną wpuszczone na teren Polski. 

Dla MSW kluczową kwestią jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Z tego też względu prowadzona jest ścisła współpraca zarówno ze służbami, jak i innymi krajami, które mają doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu przedsięwzięć.

Jaka pomoc zostanie udzielona uchodźcom, którzy przyjadą do Polski?

Uchodźcy, którzy uzyskają ochronę w naszym kraju, trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W tym momencie w całym kraju jest 12 ośrodków UdSC. Osoby te zostaną objęte opieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji i nauką języka polskiego; najmłodsi i młodzież zostanie objęta obowiązkiem szkolnym.

Mamy doświadczenie w udzielaniu pomocy uchodźcom, a ostatnio także Polakom ewakuowanym w ubiegłym roku z Donbasu na Ukrainie; to doświadczenie posłuży na etapie logistycznym, proceduralnym i adaptacyjnym w zapewnieniu pomocy uchodźcom z Syrii i Bliskiego Wschodu, którzy wystąpią o ochronę międzynarodową w Polsce.

Istotne jest przygotowanie programu integracyjnego dla uchodźców, zakładającego m.in. naukę języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, integrację ze społeczeństwem. Planowane jest zaangażowanie organizacji pozarządowych zarówno na etapie działań przygotowawczych, jak i podczas realizacji projektu (nauka języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy, obowiązek szkolny, integracja ze społeczeństwem).

Finansowanie

Zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków UE - UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.

(PAP)

kom/ pd/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~xyz

Gdzie dokładnie będą? Tutaj? Lista ośrodków pobytowych: http://www.uchodzca.org.pl/pliki/osrodki_pobytowe.pdf

! Odpowiedz
0 0 ~kkko12

Te: http://udsc.gov.pl/uchodzcy-2/pomoc-socjalna/osrodki-dla-cudzoziemcow/mapka-osrodkow/

! Odpowiedz
0 1 ~ola

Rząd Kopacz ma ,,bombowy pomysł" z tymi imigrantami.

! Odpowiedz
0 7 ~boer

Drodzy Afrykanie, nie trzeba było w latach 60-tych i 70-tych wyganiać Europejczykow z waszych żyznych krajów, tylko po to, żeby rzady w nich przejęli kleptomani i sadyści. Mieliście szansę na pokój, pracę i coraz lepsze życie. Ale jeśli już to zrobiliście, to teraz sobie radźcie sami.

! Odpowiedz
0 4 ~afrikaneer

Od dawna twierdzę, że w momencie wyjścia z Afryki białego człowieka, jej rdzenni mieszkańcy znów weszli na drzewa.

! Odpowiedz
1 5 ~Bolek

Jak trzeba być potwornie głupim aby przyjmować do siebie ludzi, którzy będą stanowili zagrożenie dla gospodarzy? Czy na prawdę nie możemy przyjąć chrześcijan którzy nie będą wysadzali się w metrze i autobusach, tylko musimy przyjmować islamistów którzy będą budowali bomby, tworzyli getta i zakładali komórki ISIS. Czy politycy z PO odpowiedzą za te decyzje???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~Miś

Podziękujmy Pani Kopacz za próby rozwijania w Polsce multi-kulti, dokładnie takiego jakie nie sprawdza się w Szwecji, Niemczech, Francji, Belgii.... i jeszcze kilku innych krajach które niedługo staną się kalifatami.

! Odpowiedz
1 7 ~ciotyzue

Niech unia dorzuci jeszcze na budowę meczetu dla nich.
Gdyby Polską rządzili patrioci, to rękami i nogami zapieraliby się przed przyjmowaniem tej zarazy.

! Odpowiedz
1 5 ~asertywny

Przede wszystkim zgodnie z prawem są to przestępcy ponieważ nielegalnie pokonują granicę. Daleki jestem od tego by przytakiwać "politycznie poprawnym" politykom którzy twierdzą że ludzie ci uciekają przed wojną i dyktaturą ich celem są państwa które mogą im najwięcej zaoferować i takie wybierają. Także polska będzie dla nich tylko chwilowym przystankiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil