REKLAMA

MLP liczy, że wynajmie w ’16 ponad 100 tys. m kw. magazynów; CAPEX to ponad 100 mln zł

2016-04-12 10:23
publikacja
2016-04-12 10:23

MLP Group zakłada, że w 2016 r. podpisze umowy na co najmniej 100 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Spółka chce ruszyć z budową nowych parków logistycznych w Polsce i wejść na rynek niemiecki. Na inwestycje może wydać ponad 100 mln zł.

"Szacujemy, że w tym roku rynek w Polsce urośnie o ok. 700-800 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej. Zainteresowanie jest bardzo duże, a my dysponujemy dużym portfolio magazynów. Zakładamy, że w 2016 r. podpiszemy umowy na co najmniej 100 tys. m kw. powierzchni. Tym samym poprawie powinny ulec także wyniki spółki" - powiedział w rozmowie z PAP Radosław T. Krochta, dyrektor generalny i wiceprezes MLP Group.

W 2015 r. grupa zaraportowała 74,6 mln zł zysku netto i 81,5 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie 102 mln zł.

W tym czasie spółka wynajęła łącznie ponad 59,4 tys. m kw. powierzchni magazynowej i biurowej, podczas gdy pierwotne plany zakładały, że będzie to ok. 100 tys. m kw.

"W zeszłym roku sporą część naszych zasobów zaangażowaliśmy w sprzedaż parków w Tychach i Bieruniu, dlatego ostatecznie musieliśmy zrewidować nasze cele" - powiedział Krochta.

MLP Group sprzedała parki logistyczne w Tychach i Bieruniu za blisko 90 mln euro netto, czyli około 380 mln zł. Część środków trafi na dywidendę, ale większość spółka zamierza przeznaczyć na finansowanie nowych inwestycji.

W tym roku ruszy m.in. budowa dwóch parków logistycznych w Łodzi.

"Łódź jest naszym priorytetem. To tutaj krzyżować się będą autostrady A1 i A2, co przyczyni się do powstania hubu logistycznego. Chcemy mieć tam docelowo 130-140 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Pracujemy nad kompletem pozwoleń. Zakładamy, że prace budowlane ruszą we wrześniu i w obu parkach będą toczyły się równolegle" - powiedział wiceprezes.

W III kwartale ma się także rozpocząć budowa parków logistycznych w Gliwicach i we Wrocławiu, dysponujących łącznie ok. 140 tys. m kw. powierzchni.

"Finalizujemy rozmowy z pierwszymi klientami. Pracujemy nad ostatnimi pozwoleniami i kwestiami administracyjnymi" - powiedział Krochta.

Dodał, że kolejną lokalizacją w portfolio grupy będzie Czeladź na Śląsku, gdzie MLP Group finalizuje zakup gruntu pod park na 80 tys. m kw. najmu. Spółka prowadzi także rozmowy na temat kupna kolejnego terenu w Poznaniu o powierzchni 20 hektarów.

Na terenie nowych parków MLP Group analizuje możliwość budowy magazynów w systemie spekulacyjnym.

"Obecnie taki obiekt powstaje w Poznaniu. Następną lokalizacją będą Gliwice, a potem Czeladź. Rozważamy także budownictwo spekulacyjne w Łodzi. W każdym przypadku chodzi o magazyn o powierzchni ok. 10 tys. m kw., najbardziej optymalny pod względem kosztowym" - powiedział wiceprezes.

MLP Group może także rozbudowywać swoje dotychczasowe lokalizacje. Aktualnie w skład portfela nieruchomości grupy wchodzą cztery operacyjne parki logistyczne w Polsce: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Poznań oraz MLP Lublin. W trakcie budowy jest piąty park - MLP Teresin.

Ponadto, spółka nadal planuje ekspansję na rynku niemieckim.

"Rozmowy trwają, zakładamy, że w najbliższym czasie wejdziemy na rynek niemiecki. Interesują nas dwa regiony, w grę wchodzi zarówno zakup ziemi, jak i już rozpoczętego projektu. Cały proces się przedłuża, ale ze względu na wcześniejsze doświadczenia z inwestycjami zagranicznymi (spółka była obecna w Rumunii - przyp. PAP), podchodzimy do tego tematu ostrożnie" - powiedział Krochta.

Dodał, że na rozwój w Niemczech spółka będzie musiała początkowo przeznaczyć kilkadziesiąt milionów złotych.

Pytany o CAPEX grupy na cały 2016 r., odpowiedział: "To się zmienia dość dynamicznie, ale myślę, że nakłady wyniosą ponad 100 mln zł”.

Na koniec minionego roku MLP Group dysponowało łącznie 276,4 tys. m kw. gotowej powierzchni komercyjnej.

MLP Group zamierza w tym roku wypłacić pierwszą dywidendę. Do akcjonariuszy ma trafić 41,66 mln zł, czyli 2,3 zł na akcję.

"Chcemy, by dywidenda była wypłacana co roku i była związana ze sprzedażą aktywów, zgodne z polityką dywidendową przedstawioną podczas IPO. Obecnie rozważamy sprzedaż kolejnych parków, szczególnie projektu BTS w Teresinie. Nie wykluczamy również wyjścia z innej ukończonej inwestycji" - powiedział Krochta.

Na pytanie, czy MLP może w przyszłości wypłacać dywidendę z wypracowanych zysków, mimo braku sprzedaży aktywów, odpowiedział: "Pewnie rozważylibyśmy też taki scenariusz, nadrzędnym celem jest dla nas wypłata dywidendy”.

Jolanta Tumulec (PAP)

jow/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki