Łukaszenka: Chcemy kupować od Rosji tylko 30-40 proc. potrzebnej ropy

2020-01-21 13:18
publikacja
2020-01-21 13:18

Białoruś chce zmniejszyć ilość kupowanej w Rosji ropy do 30-40 proc. zapotrzebowania – oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka we wtorek. Powiedział również, że Rosja nie zgadza się na zakup przez Mińsk ropy w Kazachstanie.

/ fot. President of Russia / Russian Look

„Obecnie nie ma możliwości całkowitego zastąpienia rosyjskich dostaw. Musimy jednak, jak się umawialiśmy, dywersyfikować. Trzeba dążyć do tego, że 30-40 proc. (potrzebnej ropy) będziemy kupować w Rosji. Ok. 30 proc. powinniśmy importować przez państwa bałtyckie, a 30 proc. – przez Ukrainę, to sprawdzona trasa” – powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję BiełTA.

Prezydent wziął udział w naradzie poświęconej zwiększeniu efektywności eksportu paliw.

„Być może Kazachstan będzie mógł dostarczać nam ropę, jeśli Rosja się na to zgodzi. To dziwne: nasz sojusznik nie zgadza się na dostawy ropy od drugiego naszego sojusznika. Cóż, taka jest teraz sytuacja, jeśli chodzi o dostawy ropy i musimy sobie z tym poradzić” – powiedział Łukaszenka.

Dostawy ropy z Kazachstanu na Białoruś są możliwe, jednak najkorzystniejsza ekonomicznie trasa zakłada wykorzystanie rosyjskiej sieci rurociągów.

Z powodu sporu o cenę surowca Białoruś i Rosja nie zawarły dotąd porozumienia w sprawie dostaw rosyjskiej ropy dla Białorusi na 2020 r. Po wstrzymaniu przez Rosję od 1 stycznia przesyłu ropy dla Białorusi, strony porozumiały się tylko w sprawie częściowych dostaw w styczniu, które zapewniają możliwość funkcjonowania dwóch białoruskich rafinerii na minimalnych mocach.

Ze względu na brak umów i pełnych dostaw ropy Mińsk wstrzymał czasowo eksport paliw za granicę.

Mińsk poszukuje możliwości alternatywnych wobec rosyjskich dostaw ropy naftowej. W tym celu zwrócił się m.in. do Polski, Ukrainy, krajów bałtyckich, Kazachstanu, Azerbejdżanu.

W poniedziałek koncern Biełnaftachim poinformował o zakupie pierwszej partii norweskiej ropy w ilości 80 tys. ton. Ma ona zostać dostarczona do portu w Kłajpedzie na Litwie, a następnie drogą kolejową na Białoruś.

Dwie białoruskie rafinerie w Mozyrzu i Nowopołocku są obecnie uzależnione od rosyjskich dostaw. Produkty naftowe są głównym towarem eksportowym Białorusi. Zakupy ropy z innych źródeł niż Rosja są możliwe, jednak będą znacznie droższe niż dotowany przez Rosję surowiec, co z kolei obniży dochody Mińska ze sprzedaży paliw.

„Warunki gospodarcze, w których musimy działać, komplikują się. Z powodu wprowadzenia przez Rosję manewru podatkowego (który powoduje wzrost ceny kupowanego przez Mińsk surowca - PAP) zmniejszają się dochody budżetu, maleje efektywność pracy naszych rafinerii. Rafinerie mają problemy z finansowaniem bieżącej działalności, a także swoich planów inwestycyjnych” – powiedział Łukaszenka.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Teraz
""RIA Novosti. Zawieszenie eksportu produktów naftowych z Białorusi, wprowadzone wcześniej z powodu czasowego zawieszenia dostaw z Rosji, zostało anulowane - powiedział przewodniczący Belneftekhimskiego Koncernu Państwowego Andriej Rybakow - "To był krótki okres zawieszenia.""

BIG
Teraz
""RIA Novosti. Zawieszenie eksportu produktów naftowych z Białorusi, wprowadzone wcześniej z powodu czasowego zawieszenia dostaw z Rosji, zostało anulowane - powiedział przewodniczący Belneftekhimskiego Koncernu Państwowego Andriej Rybakow - "To był krótki okres zawieszenia.""

BIG PROBLEM:
Moskwa i Mińsk nie mogą dojść do porozumienia w sprawie kontaktów z uwagi na niechęć białoruskich rafinerii do płacenia ceny rynkowej. Rozmówca agencji zauważył, że dostawy z Rosji na warunkach z 2019 roku będą tańsze od innych dostaw z rynku światowego o co najmniej 1,6 mld dolarów rocznie, podczas gdy roczny wolumen wynosi 24 mln ton.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki