REKLAMA

Lokata czy konto oszczędnościowe - co wybrać?

2014-03-11 08:00
publikacja
2014-03-11 08:00

Lokaty terminowe i rachunki oszczędnościowe znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Na pozór różni je niewiele - obydwa produkty nadają się do gromadzenia finansowych nadwyżek. W zależności jednak od tego, jak i kiedy oszczędzamy, bardziej odpowiednia będzie dla nas pierwsza lub druga opcja.

Lokata terminowa to depozyt składany w banku na określony czas. Rozpiętość terminów bywa bardzo duża - możemy wybrać okres od jednego dnia do nawet kilku lat. Zazwyczaj za wycofanie pieniędzy przed terminem, czyli zerwanie lokaty poniesiemy finansowe konsekwencje. Bank w umowie otwarcia lokaty zastrzega sobie, że w takiej sytuacji naliczone odsetki zostaną obniżone albo w ogóle ich nie będzie. Zazwyczaj także z góry możemy określić, ile zyskamy, jeśli utrzymamy lokatę do końca. Chociaż na rynku zdarzają się lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, to znacząca większość ma oprocentowanie stałe.

Konto oszczędnościowe pozwala na większą swobodę dysponowania pieniędzmi. Środki można w każdym momencie wpłacać i wypłacać z rachunku. Najczęściej wypłaty są w jakiś sposób limitowane - np. za więcej niż jeden przelew w miesiącu zapłacimy dodatkową opłatę. Zbyt częste sięganie po oszczędności może zatem spowodować, że na koncie nie tylko nic nie zarobimy, ale nawet stracimy. Rachunki oszczędnościowe opierają się na oprocentowaniu zmiennym.

Dla kogo lokata terminowa?

Jeśli dostaliśmy jednorazowo większą kwotę i chcemy ją przechować w taki sposób, aby nie być narażonym na pokusę wydania oszczędności, to lokata będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Możliwość utraty odsetek tworzy psychologiczną barierę - nawet, jeśli oprocentowanie depozytu nie jest wysokie, zastanowimy się dwa razy zanim naruszymy oszczędności.

Formuła stałego oprocentowania też miewa zalety, szczególnie, jeśli możemy sobie "zagwarantować" wyższe oprocentowanie w momencie, gdy stopy procentowe spadają. Zakładając lokatę o stałym oprocentowaniu na dłuższy termin, można zyskać więcej niż, gdy operujemy krótkoterminowymi depozytami. To podejście może się jednak okazać niekorzystne, gdy NBP podnosi stopy procentowe - wtedy lepiej wybrać krótkie lokaty.

Kiedy lepszy jest rachunek oszczędnościowy?

Konto oszczędnościowe jest godne polecenia wszystkim, którzy chcą regularnie oszczędzać i częściej wpłacać niewielkie kwoty. Dobrze sprawdzą się także w roli funduszu rezerwowego, po który można sięgnąć w dowolnym momencie. Rachunek jest odpowiednim miejscem dla oszczędności "na czarną godzinę", z których można uzupełniać saldo na koncie osobistym.

Warto pamiętać, że jeśli planujemy częściej niż raz w miesiącu wypłacać środki z rachunku oszczędnościowego, to koszty zjedzą naliczane odsetki. W takim przypadku należy rozważyć podzielenie funduszy na kilka kont (np. z różnym przeznaczeniem - rezerwa, oszczędności na wakacje itp.) lub wybór takiej oferty, gdzie za kolejne wypłaty bank nie nalicza opłat.

Michał Kisiel, bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

swinkajpg
Tematy
Weź udział w promocji. Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Weź udział w promocji. Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki