REKLAMA

Liderzy partii politycznych ujawnili swoje majątki

2018-05-25 14:31
publikacja
2018-05-25 14:31

Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Lider partii rządzącej zgromadził w gotówce około 19 tys. złotych. Nie posiada oszczędności w walutach obcych, ani papierów wartościowych. Jest właścicielem jednej trzeciej 150-metrowego domu o wartości ok. 1,5 miliona złotych. W zeszłym roku w ramach uposażenia poselskiego Kaczyński zarobił 118,9 tys. zł i z emerytury 77,3 tys. zł. Otrzymał też nieco ponad 30 tys. złotych diety poselskiej. Szef PiS spłaca ok. 127 tys. złotych kredytu, który zaciągnął w SKOK Kasa im. Stefczyka na pokrycie kosztów opieki nad nie żyjącą już chorą mamą i jej upamiętnienie.

Sporo bogatsi od niego są liderzy ugrupowań opozycyjnych. Szef PO Grzegorz Schetyna ma oszczędności w kwocie ok. 755 tys. złotych oraz 900 dolarów. Polityk, wraz z żoną, posiada także kilka nieruchomości, z których część wynajmują; mają m.in. dom o powierzchni 240 m kw., wart ok. 1,2 mln złotych oraz dwa mieszkania - jedno o powierzchni 34,4 m kw. (wartość ok. 200 tys. zł) i drugie - o powierzchni 54 m kw. (wartość to 350 tys. zł).

Lider Platformy i jego małżonka są też właścicielami dwóch mniejszych mieszkań. Pierwsze z nich ma powierzchnię 33,6 m kw. (w rubryce "wartość" widnieje wzmianka o wpłacie dwóch rat o wartości 77 tys. zł), a drugie - 32,8 m kw. (tu również jest informacja o wpłacie dwóch rat - o wartości 45 tys. zł).

Z oświadczenia Schetyny wynika także, że w skład jego majątku wchodzą dwa samochody marki BMW (jedno z nich to rocznik 2008, drugie - 2017, które zostało wzięte w leasing). Szef PO podał w oświadczeniu, że w ubiegłym roku uzyskał dochód z uposażenia (143,8 tys. zł) oraz z wynajmu nieruchomości (17,4 tys. zł). Otrzymał 29,9 tys. zł z tytułu pobierania diety poselskiej.

Spore oszczędności ma także przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jak wynika z jej oświadczenia majątkowego, wraz z mężem odłożyła 590 tys. zł. Kilkaset tysięcy złotych państwo Lubnauer ulokowali w papierach wartościowych. Jest to ok. 21 tys. zł w - Funduszach Inwestycyjnych TFI PKO, 244,3 tys. złotych w Funduszach TFI Investor oraz 198,5 tys. zł w Funduszach TFI Skarbiec. 50 tys. zł ulokowane zostało w Certyfikatach inwestycyjnych DB.

Liderka Nowoczesnej wykazała ponadto ponad 61 tys. sztuk akcji firmy Toya SA. Podała też w oświadczeniu majątkowym informację o ubezpieczeniu na życie męża (30,6 tys. zł).

Lubnauer jest także współwłaścicielką 180-metrowego domu i 726-metrowej działki o łącznej wartości 830 tys. zł, a także 32-metrowego mieszkania, wartego 190 tysięcy zł. Posiada dziesięcioletnią Hondę Civic 1,8.

Szefowa Nowoczesnej zarobiła w 2017 roku 137 344,45 zł z uposażenia poselskiego; otrzymała też 30 479,68 zł z diety poselskiej. Spłaca w banku BZ WBK zaciągnięty w 2008 r. kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich (wartość kredytu to 261,7 tys. CHF).

Były lider Nowoczesnej (po odejściu z partii pozostaje posłem niezrzeszonym) Ryszard Petru dysponuje 523 tysiącami zł na koncie w mBanku oraz 185 tys. zł w Alior Bank. Oprócz tego zebrał 135,9 tys. euro, 168,5 tys. dolarów i 313 tys. funtów brytyjskich. Petru posiada akcje trzech spółek: Wawel (ich wartość to 11,5 tys. zł), Energa (51,5 tys.) oraz NN Subfundusz Stabilnego Wzrostu (96,2 tys. zł). Polityk jest współwłaścicielem (po połowie) dwóch mieszkań: 193-metrowego (jego podana wartość to 870 tys. zł) oraz 54,4-metrowego o wartości 240 tys. zł.

Petru nie pobiera uposażenia poselskiego, jedynie dietę poselską (29,6 tys. zł w 2017 r.). Jak wynika z oświadczenia majątkowego, w zeszłym roku uzyskał dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (Ryszard Pertu Consulting; dochód w wysokości 216,1 tys. zł) oraz zasiadania w radzie nadzorczej firmy Vistula (110,8 tys. zł).

Ma dwa samochody: Volkswagen Passat (rocznik 2016) oraz Volvo XV60 z 2014 roku (w oświadczeniu Petru markę pojazdu zapisano jako "Volco XC60" - PAP).

Paweł Kukiz jest właścicielem kilku nieruchomości. Największa z nich to wart 1,5 miliona zł 450-metrowy dom. Lider Kukiz'15 ma także mieszkanie o powierzchni 36 m kw. (jego wartość to 350 tys. zł) oraz 0,6 ha łąki wartej 15 tysięcy zł.

Poseł otrzymał w ubiegłym roku 148,6 zł uposażenia poselskiego oraz 29,9 zł diety poselskiej. Zarobił też 209,2 tys. zł z tytułu praw autorskich. Kukiz zamieścił również w swym oświadczeniu informację o dochodach żony, które wyniosły w 2017 r. 48,6 tys. zł. Polityk zgromadził 36,1 tysięcy zł. Nie posiada środków pieniężnych w walutach obcych. Lider Kukiz'15 ma dziewięcioletnie Audi Q7. Spłaca kredyt hipoteczny w wysokości 600 tys. zł na budowę domu oraz 100 tys. zł kredytu gotówkowego. Oba zobowiązania zostały zaciągnięte w banku ING.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest posiadaczem wartego 600 tys. złotych mieszkania o powierzchni 86,24 m kw., 754-metrowej działki budowlanej (podaje ponadto, że ma udział w drodze dojazdowej do działki) o wartości 200 tys. zł. Jest także właścicielem działki rolnej o powierzchni 0,2 ha o wartości 26 tys. zł oraz współwłaścicielem (w połowie) innej działki rolnej (jej powierzchnia to 0,16 ha, a wartość - 20 tys. zł). Kosiniak-Kamysz wpisał też do oświadczenia majątkowego 25-metrowy, wart 50 tys. zł garaż, w którego posiadanie wszedł na podstawie umowy darowizny i przeniesienia umowy własności.

Lider Stronnictwa jest też współwłaścicielem Volkswagena Passata 1,9 z 2003 roku. Ma kartę kredytową w Deutsche Banku z limitem do 10 tys. zł. W zeszłym roku - jak podał - uzyskał dochody w postaci 121 tys. zł z uposażenia poselskiego oraz 29,8 tys. zł z diety poselskiej.

Obowiązek corocznego składania i publikowania przez posłów oświadczeń majątkowych wynika z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zgodnie z art. 135 ustawy, oświadczenie takie powinno zawierać w szczególności informacje o posiadanych: zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych.

Posłowie powinni też ujawnić m.in. prowadzoną działalność gospodarczą i stanowiska zajmowane w spółkach handlowych, dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu.

Zobowiązani są też wykazać mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. złotych, zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz warunki, na jakich zostały udzielone.(PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pieras
Jeżeli te dane są prawdziwe, a dotyczą (sic!) liderów partii, pomyślcie tylko jak łatwo skorumpować przeciętnego posła.
mhm
„Zobowiązani są też wykazać mienie ruchome o wartości powyżej 10 tys. złotych”
— czy to oznacza, że wartych mniej złotych monet i sztabek (np. uncjowych) wykazywać nie trzeba, czy może kruszce są osobno wymienione?
A może monety bulionowe to (w przeciwieństwie do sztab) „zasoby pieniężne”, które zgłaszać trzeba?
mhm
Aha, nikt mi nie odpowiedział, więc pewnie złota wykazywać nie trzeba.
Czyli polityk może mieć walizkę uncjowych sztabek i zgodnie z prawem nie musi o tym informować.
mhm
„Zgodnie z art. 135 ustawy”
— chyba 35?
talmud
wystarczy ruszyc "tropem oszczednosci" & bedziemy wiedzieli dla kogo "pracuja" tak ciezko nasi bohaterowie :):)
rekin1986
Jak się czyta oświadczenia majątkowe naszych parlamentarzystów to wcale się nie dziwię , że zarządzanie państwem idzie im jak krew z nosa

Powinien być zapis w ordynacji wyborczej , że jak chcesz kandydować do parlamentu musisz posiadać majątek wart co najmniej 5 mln zł w USA , żeby kandydować do kongresu
Jak się czyta oświadczenia majątkowe naszych parlamentarzystów to wcale się nie dziwię , że zarządzanie państwem idzie im jak krew z nosa

Powinien być zapis w ordynacji wyborczej , że jak chcesz kandydować do parlamentu musisz posiadać majątek wart co najmniej 5 mln zł w USA , żeby kandydować do kongresu trzeba mieć majątek wart przynajmniej 5 mln USD

Nieważne w czym on będzie w gotówce w nieruchomościach czy papierach wartościowych wszystko jedno grunt by zasiadali w parlamencie ludzie którzy wiedzą jak się zarabia prawdziwe pieniądze a nie kieszonkowe na otarcie łez

10 tys wynagrodzenia poselskiego czy 17 tys na premiera to są kieszonkowe na otarcie łez jak na 38 mln obywateli dzisiaj 10 tys to potrafi zarobić płytkarz czy inny wykwalifikowany budowlaniec po zawodówce wcale mnie nie dziwi , że przepisy prawne jakie nie raz mamy budzą śmiech i politowanie

Dziwię się Premierowi Morawieckiemu , że mu się chciało wchodzić na polską scenę polityczną i rezygnować z funkcji prezesa banku gdy zarabiał ponad 3 mln zł rocznie decydowanie się na wynagrodzenie 10 razy niższe to jak przyjąć posadę z litości co by nie była nieobsadzona

Parlamentarzyści to ma być Elita tyle w teorii bo teoria sobie a praktyka sobie dopóki najważniejsze funkcje w państwie nie będą wynagradzane adekwatnie do zakresu obowiązków tak długo będzie lipa gdyby wynagrodzenia ministrów zaczynały się od 50 tys zł miesięcznie premier dostawał by 100 tys miesięcznie to może to zarządzanie by szło lepiej bo przy wynagrodzeniach rzędu 10 tys na szczeblu centralnym to nie ma co oczekiwać szału w stolicy pierwsza lepsza korporacja płaci ludziom z głową na karku 15 tys na wejściu
rimet1
A sędzia Żurek znowu nie opublikował....Pomogli mu koledzy po fachu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki