Legnica: adwokat przywłaszczył ponad 1,1 mln zł z odszkodowań dla swoich klientów

Legnicki adwokat Zbigniew Ś. usłyszał 10 zarzutów przywłaszczenia odszkodowań, które były należne jego klientom. Chodziło o wypadki komunikacyjne, sytuacje losowe. W sumie zdaniem śledczych adwokat nie oddał swoim klientom ponad 1,1 mln zł.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn poinformowała, że prokurator przedstawił Zbigniewowi Ś. 10 zarzutów popełnienia w latach 2014-2016 w Legnicy przestępstw, polegających na przywłaszczeniu powierzonych mu pieniędzy uzyskanych w wyniku postępowań sądowych przez klientów, których reprezentował w sprawach o odszkodowania, m.in. za śmierć osób bliskich czy z tytułu obrażeń ciała odniesionych w wypadku komunikacyjnym, oraz za szkodę w mieniu, np. zawalenie się domu.

Pieniądze były wpłacane przez podmioty do tego zobowiązane na konto bankowe prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej. W toku postępowania ustalono, że podejrzany adwokat wykorzystywał zaufanie klientów upoważniających go do reprezentowania ich w postępowaniach odszkodowawczych - podała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że pełnomocnictwa obejmowały także zgodę na przelewanie odszkodowań uzyskanych w toku procesów na rachunek bankowy prowadzonej przez adwokata kancelarii oraz odbierania wszelkiej korespondencji w sprawach odszkodowawczych, także decyzji o przyznaniu odszkodowań.

Zbigniew Ś. zatajał przed klientami fakt przyznania odszkodowań oraz wpłaty należnych kwot na rachunek bankowy jego kancelarii, pieniądze te przeznaczając na własne potrzeby. Klientom zaniepokojonym brakiem wpłat przekazywał nieprawdziwe informacje dotyczące stanu sprawy, a w późniejszym terminie unikał z nimi kontaktu - dodała rzecznik prokuratury.

Łączna kwota przywłaszczonego przez podejrzanego mienia wynosi 1 mln 144 tys. zł.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Zbigniew Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Legnicy zastosował wobec Zbigniewa Ś. tymczasowy areszt na trzy miesiące. Sąd wydał zastrzeżenie, że środek ten może ulec zmianie po wpłacie poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł na dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.(PAP)

autor: Roman Skiba

edytor: Dorota Kazimierczak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 adam.1983

Super zmalwersował 1,1mln a może wyjść za poręczeniem śmiesznych 50tys, to nawet nie 5% przywłaszczonej kwoty a jak wyjdzie to tyle go widzieli bo uni nie potrzeba paszportu a z takim sianem z innego kraju może już wyjechać tam gdzie go nie znajdą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil