REKLAMA

Kwestia OFE poczeka do kolejnego roku? Debata na GPW

2021-05-27 16:16
publikacja
2021-05-27 16:16
Kwestia OFE poczeka do kolejnego roku? Debata na GPW
Kwestia OFE poczeka do kolejnego roku? Debata na GPW
fot. Mattz90 / / Shutterstock

Kwestia OFE powinna zostać rozwiązana jak najszybciej, jednak może to nie nastąpić w tym roku - ocenili uczestnicy czwartkowej debaty na GPW o perspektywach oszczędzania Polaków. W odniesieniu do PPK zasugerowali, że większy nacisk powinien być nałożony na to, żeby do programu przekonać pracodawców, a nie samych pracowników.

"Mówi się o tym, jak istotne są te oszczędności. OFE na dobrą sprawę zostały postawione w takiej sytuacji, że wiedzą, iż muszą magazynować gotówkę, w związku z czym ich inwestycje na giełdzie są upośledzone. Żyją w przekonaniu, że muszą szykować olbrzymi zapas gotówki nie wiadomo na co, i pytanie, jak długo nasze teoretycznie najistotniejsze środki inwestycyjne będą w takim zawieszeniu" - powiedział Marcin Żółtek, wiceprezes PZU TFI.

"Zgadzam sie, że już naprawdę nie ma znaczenia, co my z tym (OFE - PAP) zrobimy. Jakakolwiek decyzja, która by definitywnie rozwiązała ten problem, wyjaśniłaby szereg pytań, które zadaje sobie każdy, kto patrzy na polską giełdę" - dodał.

Zarówno Żółtek, jak i Rafał Bogusławski, dyrektor ds. strategii Analiz Online, obawiają się, że kwestie związane z OFE nie zostaną w tym roku rozwiązane.

"Wiele razy, pracując w OFE, likwidowałem ten system. Moim zdaniem, w tym roku ta decyzja nie zostanie podjęta" - ocenił Marcin Żółtek.

W lutym 2021 r., po blisko roku od zawieszenia prac, do Sejmu wróciła dyskusja nad przekształceniem OFE. Projekt ustawy procedowano w niemal niezmienionej formie, jednak zaplanowane na koniec kwietnia głosowanie po trzecim czytaniu nie odbyło się. Z kolei pod koniec maja ogłoszono w Nowym Ładzie zwolnienie części emerytur z podatku, przez co - zdaniem ekspertów - projektowana w ustawie opłata przekształceniowa powinna ulec zmianie. Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że projekt może wrócić na agendę Sejmu przed wakacjami.

DO PPK TRZEBA PRZEKONAĆ PRACODAWCĘ

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę, że wiele podejmowanych działań, na rzecz podniesienia partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych skierowanych jest do pracowników. Jak zauważyli, często próbuje się przekonać osoby już przekonane i zapisane do programu. Zdaniem debatujących, należy zmotywować pracodawcę w taki sposób, żeby w jego interesie było działanie na rzecz wyższej partycypacji.

"Wydaje się, że trzeba trafić do pracodawców. Bo oni są tym kołem, które przemieli i dostarczy wiedzy pracownikom. Jestem głęboko przekonany, że elementem spędzającym sen z powiek powinien być przegląd przepisów. Ale nie rewolucyjny, a ewolucyjny, nastawiony przede wszystkim na poprawienie sytuacji przedsiębiorców. Firmy nie powinny odbierać PPK jako dodatkowego systemu, który ich angażuje i obciąża" - powiedział w trakcie debaty Krzysztof Nowak, prezes Mercer Polska.

Jednym z zaproponowanych przez ekspertów rozwiązań było udzielenie ulg podatkowych pracodawcom, u których partycypacja przekroczy określony poziom.

W kwestii regulacji, problemem jest także ograniczona możliwość komunikacji z oszczędzającymi.

"Musimy popracować nad komunikacją do uczestników, żeby zobaczyli realnie gromadzące się na ich kontach oszczędności i mogli sami być ambasadorami PPK. Musimy zastanowić się jak to zrobić. W tej chwili regulacje prawne zostały tak zinterpretowane, że ze względu na RODO instytucje finansowe nie mają na to sposobu. Nie posiadamy ich adresów e-mail ani numerów telefonów" - powiedział Marcin Żółtek, wiceprezes PZU TFI.

"Jedyny sposób komunikacji to wysłanie tradycyjnego listu. Znakomity nowoczesny program, przez koincydencję przepisów cofa się o dobrych kilkadziesiąt lat" - dodał.

Ponadto w trakcie debaty padły propozycje, żeby umożliwiono oszczędzającym w PPK połączenie ich oszczędności, np. zagregowanie ze środkami z OFE, a także umożliwiono odprowadzanie częśći innych składek do PPK. Moderatorzy zwrócili jednak uwagę, że ze względu m.in. na różne metody opodatkowania takie zmiany mogłyby być trudne lub niemożliwe do wdrożenia. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki