Kiedy zapłacimy podatek od odszkodowania?

Odszkodowania są na ogół zwolnione z podatku PIT. Warto jednak pamiętać o ważnych wyjątkach od tej zasady.

(fot. Krisana Antharith / YAY Foto)

Krajowy fiskus domaga się, aby podatnicy uwzględniali w rocznych deklaracjach PIT bardzo różne rodzaje dochodów i przychodów. Właśnie dlatego trudno się dziwić, że co roku wiele osób zadaje sobie pytanie o ewentualną konieczność wpisania otrzymanych odszkodowań do rocznego PIT-u.

W większości przypadków takie świadczenia od ubezpieczyciela nie muszą zostać wykazane przed fiskusem. Od tej ogólnej zasady istnieją jednak bardzo ważne wyjątki. Ich nieznajomość może się skończyć kłopotami z urzędem skarbowym.

Właśnie dlatego eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili wyjaśnić, jak wygląda kwestia odszkodowań i zadośćuczynień ubezpieczeniowych w kontekście podatku PIT.

Zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorców i części rolników

Informacji o statusie podatkowym odszkodowań ubezpieczeniowych warto poszukać w odpowiednim akcie prawnym, czyli ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350). Ta wielokrotnie nowelizowana już ustawa wskazuje odszkodowania ubezpieczeniowe jako jedno z nieopodatkowanych źródeł przychodu.

Ustawa o PIT wymienia jednak równocześnie bardzo ważne wyjątki od ogólnego zwolnienia podatkowego dotyczącego odszkodowań. Podatek dochodowy (PIT) od otrzymanego odszkodowania ubezpieczeniowego będą musieli zapłacić: 

 • przedsiębiorcy, którym ubezpieczyciel wypłacił rekompensatę za składniki majątku wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (uwaga: takie osoby muszą wykazać również odszkodowania otrzymane od zakładu ubezpieczeń na mocy wyroku sądowego lub ugody sądowej),
 • przedsiębiorcy otrzymujący inne odszkodowania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (w tym odszkodowania za utracone korzyści,
 • rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej, którzy otrzymali odszkodowanie za szkody na majątku wykorzystywanym do działalności rolnicze.

„W nawiązaniu do tematu odszkodowań wypłacanych przedsiębiorcom warto zwrócić uwagę na art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT. Ten przepis wskazuje, że w przypadku wypłat dla przedsiębiorcy z ubezpieczeń innych niż dobrowolne opodatkowaniu podlega tylko ewentualna nadwyżka pomiędzy otrzymanym odszkodowaniem oraz kosztami likwidacji szkody (np. naprawy auta)” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Odsetki od ubezpieczyciela mogą zostać opodatkowane

W kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych trzeba wyraźnie oddzielić odszkodowania i zadośćuczynienia, które na ogół nie ulegają opodatkowaniu od odsetek wypłaconych przez ubezpieczyciela. W przypadku odsetek naliczanych od zbyt późno wypłaconych świadczeń ubezpieczeniowych fiskus reprezentuje stanowisko, które raczej nie ucieszy rodzimych podatników

„Problem polega nie tylko na tym, że urzędy skarbowe oraz sądy administracyjne dość często traktują odsetki od odszkodowań jako przychód podatkowy. Kłopotliwa jest również niestabilność orzecznictwa i stanowisk prezentowanych przez urzędy skarbowe” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jako dobry przykład stanowiska sądów korzystnego dla podatnika można podać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 25 marca 2015 r. (sygn. akt. I S/Łd 1414/14). Brak obowiązku zapłaty podatku PIT od odsetek dotyczących odszkodowania potwierdził też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Mowa o wyroku tego sądu z 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt. I SA/Gd 250/16).

„Z drugiej strony Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 stycznia 2007 roku (sygn. akt II FSK 36/06) wskazał, że odsetki od odszkodowania powinny jednak podlegać opodatkowaniu. Jeżeli chodzi o nowsze wyroki potwierdzające konieczność zapłaty podatku PIT od odsetek odszkodowawczych, to można wymienić między innymi orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 19 listopada 2015 r. (zobacz sygn. akt I SA/Kr 1275/15)” - wylicza Paweł Kuczyński.

Ze względu na obecny bałagan prawny oraz interpretacyjny najbardziej bezpieczne dla poszkodowanych wydaje się jedno z trzech rozwiązań:

 • przezorne uwzględnienie odsetek od odszkodowania jako przychodu podatkowego,
 • zasięgnięcie nieformalnej informacji w urzędzie skarbowym,
 • wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Pierwsze rozwiązanie może być najlepsze, jeżeli zapłata PIT-u od odsetek odszkodowawczych nie skutkuje znaczącym wzrostem zobowiązań wobec fiskusa.

„Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej powinny pamiętać, że odsetki dotyczące odszkodowania stanowią przychód z innych źródeł i właśnie tak powinny zostać wykazane w deklaracji PIT - 37” - podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 avernir

Dlatego, kiedy korzysta się z firm, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania, to zawsze warto dopytać, czy odprowadzają za klienta podatek, z tego co wiem to na 100% robi to Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych i na koniec nie ma niespodzianki.

! Odpowiedz
0 3 dolega5

odsetki za (celowo) opoznioną zapłate odszkodowania to jest właśnie odszkodowanie, a nie
dochód - tak ze powinno to być traktowane podobnie jak "odszkodowanie"

! Odpowiedz
1 18 prezes_jan

Kiedy zapłacimy podatek od wdychanego powietrza?

! Odpowiedz
0 4 zzibi2

jak pojedziesz nad morze lub w góry to płacisz - podatek/opłata klimatyczna

! Odpowiedz
7 29 zenonn

"Kłopotliwa jest również niestabilność orzecznictwa i stanowisk prezentowanych przez urzędy skarbowe"
Za głupotę tzw elit płaci ludność
Najwyższy czas by autorów różniacych się interpretacji karać!
Dwóch sedziów wydaje rózne wyroki?= Obaj wywaleni z zawodu na zawsze!
Dwóch naczelników skarbowych daje różne interpretacje= Obaj wywaleni z zawodu na zawsze!
Prawnik, polityk, funkcjonariusz popełnia przestępstwo, wykroczenie?= najwyższy wymiar kary
Polak, katolik, aszkenazi z moralnością Kalego kwalifikuje się wyłacznie do utylizacji.Miliomn w środe, milion w sobotę. Sprzedajni za 447 na KS.
Fuj

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 wonsz

Wywalanie z zawodu tego, który orzeka czy decyduje dobrze, bo inny orzekł źle.
Nawoływanie do "utylizacji" części społeczeństwa.

Kawał dobrego programu, zenonn. Startuj z własną partią. Frustratów w społeczeństwie masa, co widać po ilości "plusików", o elektorat się nie martw.

! Odpowiedz
0 3 zzibi2

nie możesz się zdecydować czy karać tych co dobrze orzekają czy tych co źle?
ukarać obu? a może jeszcze tych co go urodzili i wychowali oraz wykształcili?
Do którego pokolenia wstecz?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.