Katowice otwierają przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej

Władze Katowic są przekonane, że przedsiębiorcy z tego i innych śląskich miast mogą ze swoimi innowacyjnymi pomysłami przebić się w Dolinie Krzemowej i nawiązać współpracę z tamtejszymi firmami. Aby im to ułatwić, samorząd wkrótce uruchomi swe przedstawicielstwo w Palo Alto.

Katowice otwierają przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej
Katowice otwierają przedstawicielstwo w Dolinie Krzemowej (YAY Foto)

Prezydent Katowic powołał też doradcę ds. współpracy z Doliną Krzemową. Został nim prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, który działa też w Polsko-Amerykańskiej Radzie Współpracy, działającej na rzecz wymiany gospodarczej, współpracy naukowej i rozwoju technologii.

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że dotychczasowe kontakty miasta z Doliną Krzemową ograniczały się do misji gospodarczych i naukowych. Teraz samorząd chce nawiązać bardziej konkretną współpracę. Według władz Katowic, Śląsk ma trwałe podstawy do budowy gospodarki kreatywnej i opartej na wiedzy.

Nawiązując współpracę samorząd chce wzmacniać wizerunek Katowic jako dobrego miejsca dla projektów inwestycyjnych oraz do współpracy gospodarczej oraz miasta, które promuje rozwój przedsiębiorczości, innowacji oraz współpracy międzynarodowej.

Mam nadzieję, że ten +pomost+ pomoże w tym, aby rozwinąć nasz biznes, pomysły i umiejętności naszych mieszkańców, którzy podejmą współpracę wychodząc na rynki amerykańskie, i dotarcie za ich pośrednictwem na rynki globalne - powiedział Krupa.

Współpraca ma polegać na wymianie informacji i wiedzy w zakresie nowych technologii, ale przede wszystkim na promocji śląskich produktów na rynku amerykańskim oraz pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój innowacyjnych pomysłów w Polsce - tak, by móc je później sprzedawać za granicą.

Krupa zauważył, że gdy pojawia się ciekawy pomysł na biznes, amerykańscy przedsiębiorcy chętnie go kupują. Władze Katowic chcą, by firmy - nawiązując współpracę z amerykańskimi - w dalszym ciągu prowadziły działalność przede wszystkim w Polsce. Chcemy odwrócić tę sytuację i powiedzieć: +będziemy wam sprzedawali dobry produkt o dobrej jakości, ale wyprodukowany u nas+ - wskazał.

Prawdopodobnie już w październiku Katowice uruchomią swoje biuro w Palo Alto. Do głównych zadań przedstawicielstwa należeć będzie tworzenie baz danych i kontaktowanie polskich i amerykańskich przedsiębiorców.

Równocześnie doradca ds. współpracy z Doliną Krzemową będzie dzielił się swoją wiedzą i rozległymi kontaktami w Stanach Zjednoczonych, tak by potencjał śląskich wykorzystać w jak najlepszy sposób. Zdaniem prof. Moncarza należy skupić się kierunkach, które obecnie mają największe znaczenie w świecie innowacji - chodzi m.in. o energię odnawialną, elektromobilność, samochody autonomiczne i nowe materiały związane z tymi dziedzinami.

Z tymi geniuszami z Doliny Krzemowej nie należy przesadzać. Tam jest po prostu klimat - technologiczny, innowacyjności, klimat twórczy. Co najważniejsze - kilka tysięcy firm, które działają na tym stosunkowo niewielkim skrawku ziemi, to ogromna +pompa ssąca+ na nowe pomysły - powiedział prof. Moncarz.

Gdy pojawia się naprawdę dobry pomysł, światowi giganci zaczynają się nim interesować, co stymuluje młode przedsiębiorstwa do tworzenia czegoś, co wpisuje się w zapotrzebowanie wielkiego rynku światowego - przekonywał doradca.

Nie chcemy przyjechać do Doliny Krzemowej - choć fajnie byłoby, ale może to jest nierealistyczne - z następną wersją +iPhone'a+, by sprzedawać go na cały świat. Natomiast chcielibyśmy przyjechać z jakimś rozwiązaniem, które będzie częścią tego +iPhone'a+, ta część będzie produkowana i rozwijana w Polsce, i będzie wiadomo, że jest z Polski - wyjaśnił.

Jedną z firm, które już planują otwarcie biura w Stanach Zjednoczonych, jest katowicki startup Sprawy24. Firma stworzyła aplikację dla prawników, która pozwala im - jak opisywał prezes spółki Łukasz Smacki - zamienić ciężkie teczki na smartfony. Dzięki integracji z urządzeniami mobilnymi umożliwia ona przechowywanie danych w jednej z najbezpieczniejszych baz danych w Zurychu.

Jak zaznaczył Smacki, otwarcie biura w Dolinie Krzemowej ma umożliwić wprowadzenie produktów i usług nie tylko na rynek amerykański, ale w perspektywie także ekspansję globalną. Na Śląsku jest bardzo wiele osób z ciekawymi, innowacyjnymi pomysłami, np. naukowców. Brakuje im jednak często doświadczenia biznesowego i kapitału - wskazał prezes.(PAP)

kon/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Bbb

Zatanczmy

! Odpowiedz
5 1 ~dusa

Wyngiel jest we wsi......wyngiel.

! Odpowiedz
0 2 ~yoyo

sprawy24 w Zurychu? to chyba sprzeczne z tajemnica adwokacka? dane nie moga opuscic polskiej jurysdykcji!

! Odpowiedz
0 1 ~WAWA

A jak ktoś wyjedzie z papierowym dokumentem pod pachą za granicę, to mogą opuścić?
Nonsens.

! Odpowiedz
5 8 ~Polski-hindus

Jesteście żałośni.
Katowice to dzięki władzom żadna krzemowa dolina a raczej bengalore.
I wie to każdy kto pracuje w branzy. Juz teraz na osiedle Paderewskiego mowi sie bengalore. Wiecie czemu ? Wiec dajcie lepiej spokoj bo sie kompromitujcie. Zafundowaliśmy nam (uszok buzek i spółka ) bycie Indiami Europy. Tanio. To jedyne kryterium.
Żadna firma IT w Kato nie tworzy niczego dla firm matek. Przestańcie wkoncu kłamać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~KTW

Pracujesz w niewłaściwej firmie... Rozglądnij się...
Tanio? Nie zauważyłem, żeby specjaliści przymierali głodem ;-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.