REKLAMA

KRRiT: kolejne głosowanie ws. koncesji dla TVN24 nie przyniosło rozstrzygnięcia

2021-08-12 17:17
publikacja
2021-08-12 17:17

Na czwartkowym posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odbyły się ponowne głosowania nad przyznaniem koncesji dla TVN24, jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości - poinformowała PAP rzecznik KRRiT Teresa Brykczyńska.

KRRiT: kolejne głosowanie ws. koncesji dla TVN24 nie przyniosło rozstrzygnięcia
KRRiT: kolejne głosowanie ws. koncesji dla TVN24 nie przyniosło rozstrzygnięcia
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Jak wyjaśniła rzecznik KRRiT, w żadnym z głosowań - za przyznaniem koncesji i za nieprzyznaniem - nie uzyskano większości, czyli czterech głosów.

"Postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 będzie kontynuowane" - dodała, zapowiadając kolejne głosowania w KRRiT w tej sprawie. Obecnie nie wiadomo jednak, kiedy do nich dojdzie.

Po raz pierwszy głosowania nad przedłużeniem lub nieprzedłużeniem koncesji dla TVN24 odbyły się podczas posiedzenia KRRiT 22 lipca.

Koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września 2021 r. TVN wniosek o jej przedłużenie złożył w KRRiT na początku lutego 2020 r.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zgodnie z przepisami nadawca musi wystąpić o przedłużenie koncesji najpóźniej rok przed jej wygaśnięciem. W przypadku koncesji dla TVN24 od złożenia wniosku upłynęło już ponad 17 miesięcy. Jeśli KRRiT nie przedłużyłaby koncesji TVN24, nadawca kanału może wystąpić o licencję na nadawanie w każdym państwie Unii Europejskiej.

20 lipca KRRiT przekazała marszałkom Sejmu Elżbiecie Witek i Ryszardowi Terleckiemu uwagi do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W nich KRRiT proponuje m.in. rozważenie rozwiązań, wyłączających ograniczenia dot. kapitału zagranicznego w przypadku zawarcia odpowiednich umów na zasadach wzajemności.

"W ramach konsultacji międzyresortowych, KRRiT przekazała na ręce pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek uwagi do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. KRRiT zwraca uwagę na potrzebę doprecyzowania przepisów przejściowych, dotyczących rozpoczętych postepowań koncesyjnych" - poinformowała PAP Rada.

Jak podano, "przewodniczący KRRiT skierował także pismo do wicemarszałka Ryszarda Terleckiego z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia również innych zmian w nowelizowanej ustawie". Wyjaśniono, że "proponowane zmiany mają charakter deregulacyjny i polegają na ułatwieniu uruchamiania w Polsce programów radiowych i telewizyjnych, rozpowszechnianych w sposób inny niż rozsiewaczy naziemny, przez zastąpienie systemu koncesyjnego zezwoleniami na rozpowszechnianie satelitarno-kablowe".

Rada poinformowała PAP, że "przewodniczący KRRiT proponuje również rozważenie rozwiązań, wyłączających stosowanie ograniczeń związanych z kapitałem zagranicznym w przypadku zawarcia stosownych porozumień lub umów międzynarodowych na zasadach wzajemności".

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma na celu uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.

Na środowym posiedzeniu Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zawieszane będą toczące się procesy koncesyjne na czas vacatio legis 30stu dni i dodatkowych sześciu miesięcy na dostosowanie się do przepisów. Według autorów nowelizacji, obecnie toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być rozstrzygane, ponieważ jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa. Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

PiS zamierza w Senacie zgłosić również poprawkę, która liberalizuje dotychczasowe przepisy. Dotyczy ona nadawania satelitarnego. Nadawca, który będzie się ubiegał o koncesję satelitarną, nie będzie musiał spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/ tgo/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pstrzezek
Te głosowania to taka sama farsja jak i cała ta rada. Nie lepiej czekać na wytyczne z Nowogrodzkiej bez której i tak nic nie uzgodnicie? Popatrzcie na Andrzeja i się uczcie
niedziela16
Dobrze, że cały ustrój reprezentowany przez TVN zniknie. Szkoda tyko, że trzeba na to tak długo trzeba jeszcze będzie czekać. Z drugiej strony to tylko jeszcze 29 lat.
300_pala
Tak, prawda o przekrętach władzy jest nie miłe widziana u suwerena
antek10
TARGOWICA a nie Rada. Mam nadzieję że oni wszyscy bedą siedzieć juz za 2 lata.
langdon25
Zawolajcie kukiza do pomocy - on wam zagłosuje na tak i na nie - jak mu prezes rozkaże .

Kukiz jest mały , sprzedajny - żal mi tych którzy na niego głosowali - teraz palą się ze wstydu albo wyjechali do kraśnika
mrbeast
Już chyba bardziej nie można zeszmacić Polski, Kaczysńki będziesz siedział w KRYMINALE razem ze swoimi pomagierami - to pewne.
takeda83
nigdy nie bylem zwolennikiem srefałenu, polszmatu czy TVPisuar ale jesli prywatna telewizja chce sprzedawać swoja ofertę a ludzie chca kupować oglądać to nic mi do tego mają prawo takie samo jak inne telewizje a jeśli nie to czekam na zamknięcie mediów z kapitałem niemieckim 90%mediów polskich jest pod kontrolą helmuta no i co pisiowski nigdy nie bylem zwolennikiem srefałenu, polszmatu czy TVPisuar ale jesli prywatna telewizja chce sprzedawać swoja ofertę a ludzie chca kupować oglądać to nic mi do tego mają prawo takie samo jak inne telewizje a jeśli nie to czekam na zamknięcie mediów z kapitałem niemieckim 90%mediów polskich jest pod kontrolą helmuta no i co pisiowski podnóżek makreli im nie podskoczy poddani politycznie gospodarczo sądowniczo i niebawem militarnie(armia eurpejska) będziemy całkowicie podporządkowani UE a dokładniej helmutom
max5000
TVN telewizja będąca spełnieniem marzeń Kiszczaka i Michnika, założona przez współpracowników służb bezpieczeństwa PRL w końcu zakończy swą haniebną działalność. Nawet Blinken ani Biden nie pomoże. W końcu będzie w tym kraju normalnie.
300_pala
Daj znać kto założył TVP….

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki