REKLAMA

KNF zezwoliła na wydanie e-pieniądza

2019-04-23 21:50
publikacja
2019-04-23 21:50

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenie usług płatniczych przez spółkę Billon Solutions z siedzibą w Warszawie. Jest ona pierwszym podmiotem, który uzyskał w Polsce taką licencję.

fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

"Zakres prowadzonej przez spółkę Billon Solutions sp. z o.o. działalności obejmuje wydawanie pieniądza elektronicznego oraz świadczenie usług płatniczych przy wykorzystaniu tego pieniądza" - poinformował KNF w komunikacie.

Jak napisano, "Billon Solutions sp. z o.o. jest pierwszym podmiotem, który uzyskał w Polsce licencję instytucji pieniądza elektronicznego, zamierzającym wydawać pieniądz elektroniczny w pełni odpowiadający definicji ustawowej".

Usługa wydawania pieniądza elektronicznego i obsługi płatności tym pieniądzem będą świadczone przy użyciu technologii blockchain.

"Polityka Komisji Nadzoru Finansowego wspiera rozwój innowacyjnych usług finansowych poprzez adopcję nowych technologii (fintech), jak również uzyskiwanie zezwoleń na prowadzenie działalności w jurysdykcjach, w których działalność ta będzie faktycznie wykonywana" - wyjaśniono. Dodano, że priorytetem Komisji jest bezpieczeństwo rozwiązań oferowanych przez podmioty sektora fintech, zwłaszcza dla użytkowników tych rozwiązań.

Urząd KNF zaznaczył, że poprzez program Innovation Hub oraz w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych w przedmiocie wydawanych zezwoleń na działalność licencjonowaną prowadzi otwarty dialog z podmiotami ubiegającymi się o takie zezwolenia.

Pod pojęciem pieniądza elektronicznego rozumie się wartość pieniężną przechowywaną elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawaną, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego. Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, wydawca pieniądza elektronicznego jest obowiązany umożliwić, na żądanie posiadacza, wykup pieniądza elektronicznego w każdym czasie, według wartości nominalnej. 

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
dziki_losos
"wydawca pieniądza elektronicznego jest obowiązany umożliwić, na żądanie posiadacza, wykup pieniądza elektronicznego w każdym czasie, według wartości nominalnej" - i to jest kluczowe. Istniejące kryptowaluty tego nie oferują, ponieważ nie mają jednego wydawcy (celowo).
infinum
waluty jak Bitcoin tego nie mają, ale już tokeny emitowane np. na Ethereum przez osoby lub firmy już tak tzn. można sobie wyobrazić, że ten kto emituje taki token zobowiązuje się do jego odkupienia, a inne podmioty zgodzą się świadczyć usługi w zamian za taki token.

W tym kontekście platformy blockchain mogą
waluty jak Bitcoin tego nie mają, ale już tokeny emitowane np. na Ethereum przez osoby lub firmy już tak tzn. można sobie wyobrazić, że ten kto emituje taki token zobowiązuje się do jego odkupienia, a inne podmioty zgodzą się świadczyć usługi w zamian za taki token.

W tym kontekście platformy blockchain mogą być podstawą dla budowy różnego rodzaju systemów pieniądza wirtualnego - no i nie trzeba pytać KNF o zgodę.
blind-oln
To sprawia, że ten cały e-pieniądz jest zbędny. Co za różnica, czy na koncie będę mieć z pisane złotówki czy e-złotówki skoro są wymienialne w każdym momencie 1:1. Równie dobrze pieniądze w bankach można traktować jako e-złotówki, bo w każdym momencie pozwalają na "wykup", czyli otrzymanie gotówki To sprawia, że ten cały e-pieniądz jest zbędny. Co za różnica, czy na koncie będę mieć z pisane złotówki czy e-złotówki skoro są wymienialne w każdym momencie 1:1. Równie dobrze pieniądze w bankach można traktować jako e-złotówki, bo w każdym momencie pozwalają na "wykup", czyli otrzymanie gotówki po wartości nominalnej.
sel odpowiada blind-oln
Oczywista prawda, e-pieniądze to ściema dla naiwnych , chyba że zastąpią NBP..

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki