KIR: 36 proc. klientów banków za przelewami natychmiastowymi w każdej sytuacji

2019-06-26 10:26
publikacja
2019-06-26 10:26

Więcej niż co trzeci klient banku w Polsce (36 proc.) uważa, że natychmiastowa realizacja przelewu powinna być stosowana w każdej sytuacji - tak wynika z tegorocznego badania, przeprowadzonego przez Kantar TNS, na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) i Związku Banków Polskich.

/ fot. Józef Wolny / FORUM

W porównaniu z ubiegłym rokiem grupa osób deklarujących takie oczekiwanie wzrosła o 12 pkt. proc. Podobny odsetek badanych (31 proc.) uważa, że przelewy natychmiastowe są przydatne przede wszystkim do opłacania rachunków "na ostatnią chwilę", a także w sytuacji, gdy chcemy mieć pewność, że pieniądze niezwłocznie trafią na konto odbiorcy.

Jak informuje KIR badanie pokazało, że potrzeba ta jest największa w pokoleniu trzydziestolatków (40 proc. wskazań). "Warto też wspomnieć, że przelewy natychmiastowe są szczególnie ważne dla przedstawicieli wolnych zawodów – ponad połowa badanych w tej grupie uznaje, że powinny one stać się normą. Taki stan rzeczy może wynikać również z polityki banków, które coraz częściej traktują płatności natychmiastowe jako wyróżnik swojej oferty" - informuje izba.

"Popularność przelewów natychmiastowych rośnie wśród Polaków wyjątkowo dynamicznie. Widzimy to w statystykach obsługiwanego przez KIR systemu Express Elixir. W maju tego roku, po raz pierwszy w historii systemu, miesięczna liczba zrealizowanych transakcji przekroczyła 2 mln i osiągnęła wartość 3,56 mld zł. W porównaniu do maja 2018 r. odnotowaliśmy 132 proc. wzrost liczby transakcji i ponad 53 proc. wzrost wartości obrotów" – komentuje cytowany w komunikacie Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Jak informuje KIR obecnie niemal co piąty Polak w wieku 19-25 lat w przypadku transakcji na dużą kwotę, np. zakup samochodu, woli wykonać przelew natychmiastowy, niż płacić gotówką.

Badanie dotyczące przelewów natychmiastowych zostało przeprowadzone w marcu 2019 r. na ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 15 lat (N=1009) i próbie pracowników banków (N=102).(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Ile ja życia straciłem na wysyłanie potwierdzeń, albo monitorowanie rachunku czy przelew wpłynął. To już dawno powinien być standard, a nie nowość, ewentualnie usługa premium. Banki przez wiele lat wolały jednak pakować pieniądze w dziesiątą odsłonę serwisu internetowego, pokazującą mi jakże pilące informacje Ile ja życia straciłem na wysyłanie potwierdzeń, albo monitorowanie rachunku czy przelew wpłynął. To już dawno powinien być standard, a nie nowość, ewentualnie usługa premium. Banki przez wiele lat wolały jednak pakować pieniądze w dziesiątą odsłonę serwisu internetowego, pokazującą mi jakże pilące informacje il wydałem na chipsy a ile na telefon.
zenonn
Przelew natychmiastowy jest płatny i na małe kwoty. Ewenementem są darmowe.
Kupno nowego samochodu u dilera i przelew natychmiastowy przy sprzedawcy nie spowoduje wydania pojazdu - nie ma on wglądu w konto firmowe.
Komu potrzebne są płatne przelewy natychmiastowe? Bankierom?
Argument płatność rachunków na ostatnią
Przelew natychmiastowy jest płatny i na małe kwoty. Ewenementem są darmowe.
Kupno nowego samochodu u dilera i przelew natychmiastowy przy sprzedawcy nie spowoduje wydania pojazdu - nie ma on wglądu w konto firmowe.
Komu potrzebne są płatne przelewy natychmiastowe? Bankierom?
Argument płatność rachunków na ostatnią chwilę? Ktoś ohu jał?
Mi nigdy nie był potrzebny. Przelew dla dziecka w ramach tego samego banku- wszystkie są natychmiastowe i darmowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki