REKLAMA

KIR: 36 proc. klientów banków za przelewami natychmiastowymi w każdej sytuacji

2019-06-26 10:26
publikacja
2019-06-26 10:26

Więcej niż co trzeci klient banku w Polsce (36 proc.) uważa, że natychmiastowa realizacja przelewu powinna być stosowana w każdej sytuacji - tak wynika z tegorocznego badania, przeprowadzonego przez Kantar TNS, na zlecenie Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) i Związku Banków Polskich.

fot. Józef Wolny / / FORUM

W porównaniu z ubiegłym rokiem grupa osób deklarujących takie oczekiwanie wzrosła o 12 pkt. proc. Podobny odsetek badanych (31 proc.) uważa, że przelewy natychmiastowe są przydatne przede wszystkim do opłacania rachunków "na ostatnią chwilę", a także w sytuacji, gdy chcemy mieć pewność, że pieniądze niezwłocznie trafią na konto odbiorcy.

Jak informuje KIR badanie pokazało, że potrzeba ta jest największa w pokoleniu trzydziestolatków (40 proc. wskazań). "Warto też wspomnieć, że przelewy natychmiastowe są szczególnie ważne dla przedstawicieli wolnych zawodów – ponad połowa badanych w tej grupie uznaje, że powinny one stać się normą. Taki stan rzeczy może wynikać również z polityki banków, które coraz częściej traktują płatności natychmiastowe jako wyróżnik swojej oferty" - informuje izba.

"Popularność przelewów natychmiastowych rośnie wśród Polaków wyjątkowo dynamicznie. Widzimy to w statystykach obsługiwanego przez KIR systemu Express Elixir. W maju tego roku, po raz pierwszy w historii systemu, miesięczna liczba zrealizowanych transakcji przekroczyła 2 mln i osiągnęła wartość 3,56 mld zł. W porównaniu do maja 2018 r. odnotowaliśmy 132 proc. wzrost liczby transakcji i ponad 53 proc. wzrost wartości obrotów" – komentuje cytowany w komunikacie Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Jak informuje KIR obecnie niemal co piąty Polak w wieku 19-25 lat w przypadku transakcji na dużą kwotę, np. zakup samochodu, woli wykonać przelew natychmiastowy, niż płacić gotówką.

Badanie dotyczące przelewów natychmiastowych zostało przeprowadzone w marcu 2019 r. na ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 15 lat (N=1009) i próbie pracowników banków (N=102).(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Ile ja życia straciłem na wysyłanie potwierdzeń, albo monitorowanie rachunku czy przelew wpłynął. To już dawno powinien być standard, a nie nowość, ewentualnie usługa premium. Banki przez wiele lat wolały jednak pakować pieniądze w dziesiątą odsłonę serwisu internetowego, pokazującą mi jakże pilące informacje Ile ja życia straciłem na wysyłanie potwierdzeń, albo monitorowanie rachunku czy przelew wpłynął. To już dawno powinien być standard, a nie nowość, ewentualnie usługa premium. Banki przez wiele lat wolały jednak pakować pieniądze w dziesiątą odsłonę serwisu internetowego, pokazującą mi jakże pilące informacje il wydałem na chipsy a ile na telefon.
zenonn
Przelew natychmiastowy jest płatny i na małe kwoty. Ewenementem są darmowe.
Kupno nowego samochodu u dilera i przelew natychmiastowy przy sprzedawcy nie spowoduje wydania pojazdu - nie ma on wglądu w konto firmowe.
Komu potrzebne są płatne przelewy natychmiastowe? Bankierom?
Argument płatność rachunków na ostatnią
Przelew natychmiastowy jest płatny i na małe kwoty. Ewenementem są darmowe.
Kupno nowego samochodu u dilera i przelew natychmiastowy przy sprzedawcy nie spowoduje wydania pojazdu - nie ma on wglądu w konto firmowe.
Komu potrzebne są płatne przelewy natychmiastowe? Bankierom?
Argument płatność rachunków na ostatnią chwilę? Ktoś ohu jał?
Mi nigdy nie był potrzebny. Przelew dla dziecka w ramach tego samego banku- wszystkie są natychmiastowe i darmowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki