REKLAMA

Japonia: zaskakujący wzrost PKB

2016-11-14 08:01
publikacja
2016-11-14 08:01
Japonia: zaskakujący wzrost PKB
Japonia: zaskakujący wzrost PKB
/ FORUM

Dane o dynamice japońskiego PKB w trzecim kwartale okazały się o wiele lepsze od oczekiwań. Największy wpływ miał na to wzrost eksportu, który nieco „przykrył” słaby wzrost konsumpcji.

W trzecim kwartale annualizowana dynamika japońskiego PKB sięgnęła 2,2%, zaś w ujęciu kwartalnym wyniosła 0,5% - poinformowała Kancelaria Premiera Japonii. To wyniki o wiele lepsze od rynkowych oczekiwań (odpowiednio 0,9% i 0,2%), jak również od rezultatów z drugiego kwartału (0,7% i 0,2%). Po raz ostatni trzecia największa gospodarka świata notowała serię trzech wzrostowych kwartałów z rzędu w 2013 r.

W danych cząstkowych na uwagę zasługuje wpływ salda handlu zagranicznego (+0,5 p.p.), na co wpływ miało zwiększenie eksportu (wzrost o 2%, najszybszy od II kw. 2014 r.) przy jednoczesnym zmniejszeniu wartości importu (m.in. na skutek niższego popytu i cen ropy). Najważniejsza kategoria – wydatki konsumpcyjne, które odpowiadają za ok. 60% PKB – pozostały na niemal niezmienionym poziomie (0,1%).

To dopiero pierwszy odczyt – finalne dane z Kraju Kwitnącej Wiśni poznamy 8 grudnia. W przeszłości zdarzało się już, że rewizje były znaczące (np. w drugim kwartale poprawiono odczyt z 0,2% do 0,7%). Od września Kancelaria Premiera, Bank Japonii oraz kilka ministerstw wspólnie pracują nad rewizją sposobu obliczania PKB.

Dane z gospodarki dobrze przyjęła japońska giełda. Indeks Nikkei zwyżkował dziś o 1,71%, wspinając się na najwyższy poziom od początku lutego. Z kolei jen, targany globalnymi zmianami na rynkach po amerykańskich wyborach, ponownie jest słabszy względem dolara – kurs USD/JPY po raz pierwszy od początku czerwca przekroczył 107,5 USD.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Eskimos
Starzejące się społeczeństwo to główny problem japońskiej gospodarki.
Niska przestępczość to zaleta.
5% VAT ( chyba, że się coś od 2 lat zmieniło)
Staranność i sumienność wykonywanej pracy.
~wredny
czy BoJ zostanie ostatnim samurajem skupującym obligacje Japonii? :) a co trzeba zrobić by zachęcić do ich kupna innych? :) proste pytania i jeszcze prostsze odpowiedzi wkrótce 3 bomba atomowa w Japonii ty razem ekonomiczna
~niepelnosprawny_org
pomoc Birmie ma korzyści widać...

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki