JSW poniżej 15 zł. Związki czekają na szczegóły reform

2015-04-30 10:47
publikacja
2015-04-30 10:47
fot. Beata Zawrzel/REPORTER / EastNews

Nie widać końca spadków wartości Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas czwartkowej sesji cena akcji JSW znalazła się po raz pierwszy w historii poniżej 15 zł. W środę nowy prezes JSW zapowiedział program cięć, który ma postawić spółkę na nogi. Związki zawodowe póki co nie zgłaszają większych obiekcji do planów zarządu.

Jastrzębska Spółka Węglowa pogłębiła w czwartek wyznaczone w środę historyczne minima. Tuż przed godziną 12 za jedną akcję JSW należało zapłacić 14,76 zł, czyli o ponad 4% mniej niż na wczorajszym zamknięciu. Nigdy wcześniej w historii za akcję jastrzębskiego gignta nie spadła poniżej 15 zł. Od początku przygody z giełdą akcje JSW straciły już niemal 90% swojej wartości.


JSW poniżej 15 zł. Związki czekają na szczegóły
JSW poniżej 15 zł. Związki czekają na szczegóły (Bankier.pl)

Spółce ponownie nie pomagają raporty analityczne. Do wczorajszej rekomendacji "sprzedaj" analityków DM BOŚ z ceną docelową 14,40 zł, dzisiaj dołączyła wycena ekspertów z Societe Generale przewidujących spadek kursu JSW do 10,90 zł.

Redukcja etatów? Związki trzymają rękę na pulsie

Zarząd wciąż jednak przekonuje, że ma receptę na uzdrowienie sytuacji w spółce. Antidotum na taniejący węgiel ma być m.in. podniesienie wydajności i zejście z kosztami jednostkowymi poniżej 80 USD/tonę. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu ma być redukcja zatrudnienia m.in. dzięki naturalnym odejściom pracowników (ok. 1,5 tys. osób rocznie) i wstrzymaniu przyjęć do administracji i usług pomocniczych.

- Musimy ograniczyć przyjęcia jedynie do niezbędnych technologicznych oraz przy okazji realizować inne metody związane z alokacją pracowników, by w rachunku sumarycznym spółka zmniejszała zatrudnienie w skali ok. 1 tys. osób na rok - powiedział na konferencji prezes spółki Edward Szlęk. 

Na zapowiedzi prezesa spokojnie zareagowały związki zawodowe, które trzymają rękę na pulsie i czekają na więcej szczegółów.

- Wypowiedź pana prezesa nie jest szczegółowa, dlatego póki co ciężko się do niej odnieść. Na spotkaniu z zarządem postaramy się dopytać o konkrety - stwierdził Sławomir Kozłowski, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA.

Układ zbiorowy? "Nowoczesny nie znaczy gorszy"

Kozłowski odniósł się także do propozycji prezesa dotyczącej wdrożenia nowoczesnego i elastycznego układu zbiorowego, który zastąpiłby dotychczasowe porozumienie.

- Zgadzamy się, że układ zbiorowy pracy musi odpowiadać realiom, więc powienien zawierać w sobie zapisy przewidujące czas dekoniunktury na rynku węgla. W kwestii nowoczesności warto się jednak odnieść do przykładów państw starej Unii. Tamtejsze układy nie są pod względem zabezpieczeń pracowniczych gorsze od tych, które u nas obowiązują obecnie. Nowoczesny nie znaczy więc gorszy - zaznaczył Kozłowski.

Związki pozytywnie z kolei oceniają chęć koncentracji na węglu koksującym. Szlęk zapowiedział, że spółka chce zdecydowanie pójść z inwestycjami w kierunku węgla typu 35. W najbliższych dwóch latach JSW ma dojść z jego wydobyciem do poziomu 10 mln ton.

- W ostatnich latach front robót w kopalniach wydobywających węgiel tego typu został w znacznym stopniu zaniedbany. Próba pokrycia tych braków węglem energetycznym nie zakończyła się zbyt dobrze, więc koncentracja na węglu typu 35 jest wnioskiem jak najbardziej słusznym, do odbudowy zdolności produkcyjnych potrzeba jednak czasu i środków - ocenił Kozłowski.

- JSW jest oparta na węglu typu 35 hard i trzeba zwiększyć produkcję tego węgla, bowiem jest to węgiel, który możemy sprzedać w każdej ilości - dodał przewodniczący.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~ityle
Proponuję zakup następnej kopalni - to dopiero cena podskoczy (najlepiej razem z debilami związkowymi).
~Ola
Nieprawde że jest to pierwsza spółka która idzie na dno -przypomnijmy tylko Bioton. Gielda słuzy VIPom do okradania społeczeństwa. Biora sobie za Zarządzanie kase wielokrotnie POnadkominową ,dają porzyczki do niespłacania ,kupuja nie warte inwestycje aby przelać zyski i tak wyprowadza się kase przy błogosławieństwie Nieprawde że jest to pierwsza spółka która idzie na dno -przypomnijmy tylko Bioton. Gielda słuzy VIPom do okradania społeczeństwa. Biora sobie za Zarządzanie kase wielokrotnie POnadkominową ,dają porzyczki do niespłacania ,kupuja nie warte inwestycje aby przelać zyski i tak wyprowadza się kase przy błogosławieństwie PLatfusów.
~xxx
do ruiny to gospodarkę doprowadzają SOCJALISTYCZNE NIEROBY ZWIĄZKOWE jak opzz,solidarność i reszta :-)
~haka
Widać jak na dłoni sługusy kapitału spekulacyjnego (rządy) doprowadzają spółkę do ruiny a by po pewnym czasie korzystnym dla siebie podbić cenę spółki.
~Jaro
uzdrowić kopalnię, to takie proste. Podać w upadłość zwolnić załogę, sprzedać i dokonać naboru ludzi potrzebnych be pasożytów z 23 prim.
~krzych
Węgiel kiedyś skończy sie i trzeba działac już teraz.Nie wkładać ani grosza w kopalnie tylko inwestować w najwieksze dywidendowe firmy energetyczne świata.Te firmy lepiej wiedza co robic niż państwo i cała zgraja pasożytów - opowiadaczy bajek. Przykład szybkiego wycofania sie z gazu łupkowego i wchodzenie tam gdzie Węgiel kiedyś skończy sie i trzeba działac już teraz.Nie wkładać ani grosza w kopalnie tylko inwestować w najwieksze dywidendowe firmy energetyczne świata.Te firmy lepiej wiedza co robic niż państwo i cała zgraja pasożytów - opowiadaczy bajek. Przykład szybkiego wycofania sie z gazu łupkowego i wchodzenie tam gdzie jest zarobek .Jesli np.JSW zaoszczedzone 400mln kupowała kazdego roku akcje np najwiekszej spółki energetycznej świata Exxon Mobil http://www.dividend.com/dividend-stocks/basic-materials/major-integrated-oil-and-gas/xom-exxon-mobil/ to miałaby 1,2 milionów akcji Exxona i dodatkowo z dywidend ok 12milionów zł zysku w pierwszym roku a po 10 latach 120 milionów zł i 12 milionów akcji.Do zarzadzania tym wszystkim wystarczy jeden człowiek.z wynagrodzeniem max 6000zł.
Uparcie nadaje ten tekst bo może jakis ważniak przeczyta i zrobi prosta kalkulacje. Ja jestem nikim ale akcje exxona mam juz od dawna .Mam tez akcje innych firm liderów w swojej dziedzinie. Naprawde szkoda czasu i życia na zajmowanie sie badziewiem.Liczcie ,liczcie to są proste rachunki i proste,skuteczne działania.
~krzych
Dodam jeszcze i to "Kazda firma powinna zabezpieczać swoja działalnosc inwestycjami w najwieksze dywidendowe spólki w swojej branży.Jaki cele wywazać drzwi juz otwarte. Lepiej zbudować pakiety inwestycyjne oparte o najwiekszych graczy w tych dziedzinach.Koszt prowadzenia tych inwestycji ZEROWY a płynnośc Dodam jeszcze i to "Kazda firma powinna zabezpieczać swoja działalnosc inwestycjami w najwieksze dywidendowe spólki w swojej branży.Jaki cele wywazać drzwi juz otwarte. Lepiej zbudować pakiety inwestycyjne oparte o najwiekszych graczy w tych dziedzinach.Koszt prowadzenia tych inwestycji ZEROWY a płynnośc ogromna" Kierunek rozwoju też bardziej widoczny.To troche tak jak skupowanie własnych( bo w tej samej dziedzinie) akcji Zreszta to łatwo policzyc a wyniki sa bardzo interesujace. Wybierzcie sobie jakiś segment i policzcie np dla 10 lat
~al
a minister PO co przedawol akcjeJSW polakom mowil zeby to se kupowali bo to bedzie dobre dla ich rodzin ,dobro inwestycja dla polakow specjalnie stworzona przez PO zeby dostali od panstwa majatek w ramach akcjonariatu pracowniczego!!! i one sa uczciwe czego dowodem jest POnowne zwyciestwo w nadchodzacych wyborach!!!!!
~krzych
A kto ci bronił inwestować w SS na FJSW.Zawsze ktoś jest winien.Rzadzacych to trzeba pochwalić że tak ładnie sprzedali w ofercie publicznej.Powinni sprzedać wszystkie akcje i uwolnic nas podatników od dotowania państwowych firm.takie JSW miałoby prywatnych włascicieli i sytuacja byłaby diametralnie różna.
~Foyt
JAKI PROBLEM Z ZMNIEJSZENIEM ZATRUDNIENIA ? ZAŁATW PAN PANIE PREZESIE U p.KOPACZOWEJ (W RZĄDZIE) BY GÓRNICY NIE MUSIELI ODRABIAĆ WOJSKA I CHOROBOWEGO ORAZ URLOPY GÓRNICZE DLA PRACOWNIKÓW JSW I MASZ PAN JUTRO 8000 ZAŁOGI MNIEJ I FIRME W TYDZIEŃ POSTAWIONĄ NA NOGI, a JAK PAN NIE WIESZ JAK TO ZROBIĆ TO ZADZWOŃ DO PANA STEINHOFFA JAKI PROBLEM Z ZMNIEJSZENIEM ZATRUDNIENIA ? ZAŁATW PAN PANIE PREZESIE U p.KOPACZOWEJ (W RZĄDZIE) BY GÓRNICY NIE MUSIELI ODRABIAĆ WOJSKA I CHOROBOWEGO ORAZ URLOPY GÓRNICZE DLA PRACOWNIKÓW JSW I MASZ PAN JUTRO 8000 ZAŁOGI MNIEJ I FIRME W TYDZIEŃ POSTAWIONĄ NA NOGI, a JAK PAN NIE WIESZ JAK TO ZROBIĆ TO ZADZWOŃ DO PANA STEINHOFFA I ON PANU PODPOWIE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki