Irańscy dyplomaci opuścili Arabię Saudyjską

2016-01-06 14:32
publikacja
2016-01-06 14:32
fot. Antartis / YAY Foto

Irańscy dyplomaci opuścili w środę Arabię Saudyjską, która przed kilkoma dniami zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po atakach na swe placówki dyplomatyczne w tym kraju - poinformowała oficjalna agencja saudyjska SPA.

Pracownicy irańskiej ambasady w Rijadzie oraz konsulatu w Dżuddzie udali się do swego kraju "na pokładzie prywatnego irańskiego samolotu" - dodała agencja.

Jest to konsekwencja decyzji Arabii Saudyjskiej o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem, podjętej po sobotnich atakach na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie. Napaści dokonały grupy ludzi protestujących przeciw przeprowadzonej przez Rijad egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

W ślad za Arabią Saudyjską stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwali sojusznicy Rijadu - Sudan i Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie odwołały ambasadora i obniżyły rangę stosunków z Teheranem do poziomu charge d'affaires, a Kuwejt wezwał swego irańskiego ambasadora na konsultacje. Rijad zawiesił ponadto ruch lotniczy z Iranem, zakazał obywatelom podróżowania do tego kraju oraz zerwał z nim stosunki gospodarcze.

Saudyjskie władze oskarżały al-Nimra o podżeganie do przemocy przeciw policji. Zwolennicy duchownego twierdzą jednak, że był pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.(PAP)

akl/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki