REKLAMA

Inflacja w maju wzrosła, ale zaskakująco wolno

2018-05-30 10:10
publikacja
2018-05-30 10:10
Inflacja w maju wzrosła, ale zaskakująco wolno
Inflacja w maju wzrosła, ale zaskakująco wolno
fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

Maj przyniósł dalsze przyspieszenie tempa inflacji. Ceny rosły jednak wolniej niż spodziewali się tego ekonomiści.

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych był w maju o 1,7 proc. wyższy niż przed rokiem oraz 0,1 proc. wyższy niż przed miesiącem. Analitycy spodziewali się odczytów na poziomie 1,9 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym. Maj był drugim z rzędu miesiącem wyraźnego przyspieszenia inflacji, która lokalne minimum wyznaczyła w lutym (1,3 proc.).

Na finalne dane o majowej inflacji, wraz z rozbiciem na poszczególne kategorie, poczekać będziemy musieli do 14 czerwca. Obecnie GUS przedstawił jedynie zmianę cen w trzech istotnych grupach – w ujęciu rocznym żywność i napoje podrożały o 3 proc., nośniki energii o 1,6 proc., zaś paliwa do prywatnych środków transportu o 9 proc.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jendreka
To dlatego, że truskawki ztaniały z 12 na 5.
search
I iphony tez tanieja, nie wspominajac o promocjach w VW na nowe pasaty.
silvio_gesell
Nie będzie żadnej inflacji przy takiej demografii, a stopy wzrosną w przyszłym pokoleniu.
silvio_gesell odpowiada pull_up
Nie. Systematyczny spadek stóp jest na całym świecie i nie ma nic wspólnego z polityką PiS, tylko z demografią. Tu masz projekcję wysokości stóp na 50 lat do przodu w Japonii, str. 54.

https://www.boj.or.jp/en/research/wps_rev/wps_2018/data/wp18e01.pdf

Podniesienie krótkoterminowych stóp powyżej rentowności
Nie. Systematyczny spadek stóp jest na całym świecie i nie ma nic wspólnego z polityką PiS, tylko z demografią. Tu masz projekcję wysokości stóp na 50 lat do przodu w Japonii, str. 54.

https://www.boj.or.jp/en/research/wps_rev/wps_2018/data/wp18e01.pdf

Podniesienie krótkoterminowych stóp powyżej rentowności obligacji długoterminowych wywoła recesję, co spowoduje tylko jeszcze szybszy spadek stóp.
pjb
A ropa już po 5,15złotego. Na autostradzie to nawet 5,50złotego. Jak liczą wzrost na 9% wobec ubiegłego roku jak była po 4,50? Chyba teraz biorą z obecnie najtańszych stacji i porównują z tymi najdroższymi w ubiegłym roku, bo mnie wychodzi prawie 15% w górę. Stawiałbym na taką faktyczną inflację nas Kowalskich dotykającąna A ropa już po 5,15złotego. Na autostradzie to nawet 5,50złotego. Jak liczą wzrost na 9% wobec ubiegłego roku jak była po 4,50? Chyba teraz biorą z obecnie najtańszych stacji i porównują z tymi najdroższymi w ubiegłym roku, bo mnie wychodzi prawie 15% w górę. Stawiałbym na taką faktyczną inflację nas Kowalskich dotykającąna co dzień bez tych kruczków finansowych na poziomie 3%. Ale cóż budżet państwa musi się tanio finansować bo zadłużony po same uszy.
_jasko
Między innymi dzięki działaniom PKN Orlen, w tym dywersyfikacji dostaw ropy, ceny paliw na stacjach w ciągu roku wzrosły tylko o 11 proc., podczas gdy cena baryłki ropy na rynkach światowych o 62 proc. - mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek 23 maja br. w TVP Info.
search
A czy ktos pamieta jak Morawicki byl w sklepie i jakie ceny byly. POmidory niech nie starsza inflacja, w TVP Polska sie cudownie rozwija, rzad dzieli sie owocami swojej ciezkej pracy z obywatelami, ktorym zyje sie coraz lepiej. porawe statusu spolecznego nawet zauwazyla UE, ktora obnizyla nam dotacje za wzrost zamoznosci, mowila A czy ktos pamieta jak Morawicki byl w sklepie i jakie ceny byly. POmidory niech nie starsza inflacja, w TVP Polska sie cudownie rozwija, rzad dzieli sie owocami swojej ciezkej pracy z obywatelami, ktorym zyje sie coraz lepiej. porawe statusu spolecznego nawet zauwazyla UE, ktora obnizyla nam dotacje za wzrost zamoznosci, mowila rzeczka MF. W Polsce 45% to zadowleni z zycia ludzie, reszta to II sort i komunsci co przeszkadzaja i wspieraja opozycje
talmud
glapinski przejdzie do historii jako pogromca inflacji - genialny tez jest łon ktory proponuje nieujawnianie danych zeby wyprowadzic wroga w "maliny"
kzabor
Już teraz kombinują. Ujawnili tylko te składowe które wzrosły. Wszystkie składowe wzrosły powyżej wyliczonej inflacji, więc nie podane składowe musiały mocno spaść. Chyba wstydzą się je podać, by się nie kompromitować.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki