REKLAMA

Ile spraw frankowych mają banki? Sprawdzamy

Michał Kisiel2019-11-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-11-27 06:00

Banki notowane na warszawskim parkiecie uczestniczą łącznie w 8,5 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów opartych na walutach obcych, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mld zł.

Po październikowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE sądowe spory dotyczące kredytów „frankowych” znalazły się w centrum uwagi zarówno analityków rynku, jak i klientów oraz instytucji zajmujących się ochroną praw konsumentów. Przeanalizowaliśmy informacje publikowane na ten temat w raportach okresowych kredytodawców za III kwartał 2019 r.

/ fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Banki informują w raportach skierowanych do akcjonariuszy o liczbie spraw sądowych, w których są stroną pozwaną. Większość instytucji osobno wyróżnia sprawy obejmujące tzw. walutowe kredyty hipoteczne (głównie „frankowe”), z podziałem na pozwy indywidualne (składane przez pojedynczych kredytobiorców) oraz pozwy grupowe. Dane obejmują stan na 30 września 2019 r.

Wśród banków najczęściej wzywanych na sądowe sale dominują instytucje o największych portfelach kredytów mieszkaniowych opartych na frankach. Kolejność w zestawieniu nie koresponduje jednak wprost z czołówką „frankowych” banków. Na pierwszym miejscu znajduje się mBank, który ma dopiero trzeci pod względem wielkości portfel tego rodzaju kredytów. Druga lokata przypada Getin Bankowi, a trzecia – bankowi PKO BP.

Warto jednak wskazać, że informacji o liczbie pozwów indywidualnych nie publikuje Bank Millennium, który ograniczył się pod podania łącznej wartości przedmiotu sporu dla wszystkich spraw, wskazując, że dominują w nich „dotyczące portfela walutowych kredytów hipotecznych”. Po przejęciu Eurobanku instytucja ma w bilansie kredyty frankowe o wartości brutto 15,4 mld zł i pod tym względem zajmuje drugą pozycję wśród giełdowych banków.

Liczba pozwów dotyczących kredytów hipotecznych opartych na walutach obcych, w których uczestniczą banki notowane na GPW w Warszawie

Bank

Liczba spraw sądowych, w których bank jest stroną pozwaną

Łączna wartość przedmiotu sporu w sprawach indywidualnych

Liczba pozwów grupowych, w których bank jest stroną pozwaną

Liczba umów kredytowych objętych pozwami zbiorowymi

mBank

3453

794,7 mln zł

2

2566*

Getin Noble Bank

1904

555 mln zł

2

0

PKO BP

1379

321 mln zł

2

83

Santander Bank Polska

1258

266,9 mln zł

2

558

BNP Paribas Bank

161

46,15 mln zł

0

0

ING Bank Śląski

130

43,1 mln zł

0

0

Bank Pekao

130

40 mln zł

0

0

BOŚ

74

12,8 mln zł

0

0

Citi Handlowy

9

1,2 mln zł

0

0

Bank Millennium

Brak danych

481,9 mln zł**

3

3288

SUMA

8498

2562,75 mln zł

11

6495

* Bank podał liczbę osób (a nie umów), które przystąpiły do pozwów zbiorowych

** Bank podaje wartość przedmiotu sporu wszystkich spraw indywidualnych, część dotyczy innych produktów niż kredyty hipoteczne

Źródło: Bankier.pl na podstawie raportów kwartalnych banków za III kw. 2019 r.

Kredytodawcy, prezentując wyniki finansowe, informują także o stanie wysokości rezerw na ryzyko prawne zawiązanych w związku z sądowymi sporami toczącymi się wokół kredytów hipotecznych. W raportach za III kw. 2019 r. takie dane podał:

  • mBank – 186,3 mln zł,
  • Santander Bank Polska – 76,1 mln zł,
  • ING Bank Śląski – 24,3 mln zł,
  • Getin Noble Bank – 15,6 mln zł,
  • BOŚ – 2,8 mln zł,
  • BNP Paribas Bank – 1,03 mln zł.

Banki informują również o pozwach zbiorowych wytoczonych przez kredytobiorców. Jest ich łącznie 11 i dotyczą około 6 tys. umów kredytowych. Oszacowanie dokładnej liczby kontraktów utrudnia zróżnicowany sposób informowania - mBank w raporcie podaje wyłącznie liczbę uczestników sporów.

Nieliczne instytucje w raportach informują dokładnie jaki jest bilans prawomocnych orzeczeń sądów w sprawach obejmujących kredyty hipoteczne oparte na walutach obcych. Getin Noble Bank wskazuje, że spośród 87 rozstrzygniętych spraw wygrał 77, a przegrał 10. BNP Paribas Bank podkreśla w raporcie, że wygrał 13 sporów i nie przegrał prawomocnie żadnego. W większości przypadków banki nie komentują wyników, podkreślają, że sprawy znajdują się na wczesnym etapie rozstrzygania lub ograniczają się do skrótowego podsumowania (jak np. BOŚ wskazujący na „korzystny bilans” orzeczeń).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (17)

dodaj komentarz
tergal
To bardzo zaniżone liczby, tak co do ilości pozwów jak i kwot spornych. Gdy w styczniu 2015 sprawa stała się tak medialna podawano, że dotyczy to 750 tys. kredytów - to jest, poza działalnością tzw. komisji rabunkowej, bezsprzecznie największa afera finansowa PRL-bis!

Rząd Viktor Orbána załatwił tą kwestię
To bardzo zaniżone liczby, tak co do ilości pozwów jak i kwot spornych. Gdy w styczniu 2015 sprawa stała się tak medialna podawano, że dotyczy to 750 tys. kredytów - to jest, poza działalnością tzw. komisji rabunkowej, bezsprzecznie największa afera finansowa PRL-bis!

Rząd Viktor Orbána załatwił tą kwestię na Węgrzech definitywnie raz na zawsze w sposób bardzo imponujący w grudniu 2014 roku. Można? Można :)
zzibi2
Nie nie można - okradać większości społeczeństwa przez hazardową mniejszość - która i tak lepiej spłaca te kredyty niż CI co wzięli w PLN
tergal odpowiada zzibi2
Sugerujesz, że na Węgrzech kogoś okradziono zmuszając banki do pzrewalutowąń? Jeśli tak, to współczuję :)
niezawistny_polak odpowiada zzibi2
To znaczy, że jak kupiłem samochód i spłacałem terminowo raty, ale okazało się, że auto ma od nowości niesprawne hamulce (podobnie jak 30 tys. tych samych modeli tego samego producenta) - to nie mogę się ubiegać o wymianę samochodu ani iść do sądu, bo terminowo płaciłem? Ochłoń :-)
marekrz odpowiada zzibi2
Banki spekulowały bez wiedzy klientów.
muhh5
Ludzie mają w d... ryzyko. Wiedzieli, że było i co? Mieszkanie to mieszkanie. Tak jak teraz doskonale sobie zdają sprawę, że podobna sytuacja nastąpi gdy wzrosną stopy, ale też ich to nie interesuje. Kraj optymistów.
liczygrosz
W ramach solidarności społecznej "ty" za to zapłacisz, a rząd już się o to zatroszczy. Im więcej durni w kraju tym większa będzie niesprawiedliwość. W końcu najważniejsza jest liczba oddanych głosów.
ja-gna
Millennium ma największy w PL pozew grupowy ponad 5 tys osób, + sporo pozwów indywidualnych
kafar72
Największa fala pozwów nastąpi w 2 kw. 2020. W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE. Banki dymały swoich klientów na spredach. Gdyby nie instytucje unijne to mogłoby to im ujść na sucho. Jedyną drogą w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF jest unieważnienie umowy.Największa fala pozwów nastąpi w 2 kw. 2020. W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE. Banki dymały swoich klientów na spredach. Gdyby nie instytucje unijne to mogłoby to im ujść na sucho. Jedyną drogą w przypadku kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF jest unieważnienie umowy. Przestrzegam naiwnych klientów by nie godzili się na inne propozycje ze strony banków. Nawet jeżeli któryś z polskich sądów nie podzieli tego stanowiska, to na końcu jest zawsze trybunał europejski.
muhh5
"W końcu jakaś korzyść dla obywateli naszego kraju z przynależności do UE" - Musisz być ostro niewidomy, jeśli nie widzisz innych korzyści.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki