REKLAMA
PIT 2023

Hipoteki ze stałą stopą nie zawojowały rynku

Michał Kisiel2021-10-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-14 06:00

Minęły 3 miesiące od wejścia w życie nowej Rekomendacji S KNF. Z danych zebranych przez Bankier.pl wynika, że „stałoprocentowe” kredyty hipoteczne, obecne już w ofercie wszystkich liczących się banków, nie stały się na razie rynkowym hitem.

Hipoteki ze stałą stopą nie zawojowały rynku
Hipoteki ze stałą stopą nie zawojowały rynku
fot. CameraCraft / / Shutterstock

Do 30 czerwca 2021 r. banki miały czas na wprowadzenie oferty kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem. Taki termin narzucił kredytodawcom nadzór finansowy, który od dawna promował ideę „stałoprocentowych” hipotek. Przed lipcem kredyty dające klientom pewność niezmienności raty przez pierwszych 5 lat miało w cenniku kilka banków – Bank Pekao, PKO BP, Santander Bank Polska, Bank Millennium, ING Bank Śląski oraz Bank Millennium.

Po trzech miesiącach obowiązywania nowych regulacji Bankier.pl postanowił sprawdzić, jak wygląda sprzedaż kredytów hipotecznych opartych na okresowo stałej stopie. Mogłoby się wydawać, że perspektywa podwyżek stóp procentowych (potwierdzona raczej niespodziewaną decyzją RPP w październiku) będzie zachęcać nowych kredytobiorców do wyboru produktu gwarantującego tymczasowe „zamrożenie” rat. Różnica pomiędzy stawkami dla zmienno- i stałoprocentowych kredytów (śledzimy ją na łamach Bankier.pl) nie zachęcała jednak większości klientów do takiej decyzji. Klienci wydają się koncentrować przy wyborze opcji na wysokości pierwszych rat.

Danymi o udziale stałoprocentowych hipotek w wartości sprzedaży w III kw. 2021 r. podzieliła się tylko część z aktywnych na rynku banków. Niektóre instytucje nie udzielają tego typu informacji (np. Bank Millennium) lub zamierzają opublikować je wkrótce razem z raportami za ostatni zakończony kwartał.

Gdzie po pieniądze na innowacje

Innowacje to słowo, które w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Można pomyśleć, ze stały się niemal fetyszem, dewaluując niestety swoje znaczenie. A przecież to one pchają świat do przodu. Dlatego podejmujemy temat innowacyjności i już 19.10.2021 r. zapraszamy na Dzień innowacji – kolejną odsłonę w ramach dni specjalnych w Bankier.pl.

Zainteresowanie niewielkie, ale rosnące

Kredyty z okresowo stałą stopą procentową Bank Pekao miał ofercie od marca 2020 r. „Na początku produkt ten był proponowany tylko dla nowo zawieranych umów o kredyty mieszkaniowe, teraz umożliwiamy również zmianę formuły oprocentowania ze stopy zmiennej na okresowo stałą stopę procentową dla funkcjonujących kredytów w banku. Na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważamy większe zainteresowania ofertą ze stałą stopą procentową. lLiczba umów zawieranych na stałej stopie stanowi niewielką część portfela, ale w porównaniu do I kwartału 2021 r. ostatnie 3 miesiące (lipiec-wrzesień) wskazują na wzrost wolumenu udzielonych kredytów ze stałą stopą o 30 proc. W najbliższych miesiącach spodziewamy się coraz większego zainteresowania stałą stopą, szczególnie w świetle ostatniej decyzji RPP dotyczącej wzrostu stóp procentowych oraz wypowiedzi analityków o możliwości kolejnych wzrostów w przyszłości” – informuje Biuro Prasowe Banku Pekao.

„Kredyty z okresowo stałą stopą procentową nie stanowią dużej części nowych kredytów hipotecznych. Jednak dzięki atrakcyjnej ofercie produktów o stałym oprocentowaniu w Banku BNP Paribas, ich udział systematycznie rośnie” – wskazuje biuro prasowe BNP Paribas Banku.

W Credit Agricole udział (wartościowo) w sprzedaży kredytów hipotecznych ogółem kredytów z okresowo stałą stopą procentową w III kw. 2021 r. wyniósł 4,6 proc. Średnia kwota tych kredytów jest niższa o ok. 25 proc. niż tych ze stopą zmienną, wskazuje bank.

Bank podkreślił, że w miesiącu wrześniu udział kredytów z stopą stałą był większy i wyniósł 11,1 proc. „Może to wynikać z tego, że w przypadku kredytu hipotecznego od momentu złożenia wniosku do wypłaty kredytu mija kilka tygodni czy miesięcy (w zależności od sytuacji klienta lub charakteru inwestycji). Niemniej uważamy, że ostatnia podwyżka stóp procentowych i zapowiedzi kolejnych mogą wpłynąć na wzrosty stóp bazowych dla oprocentowania stałego, a tym samym zmniejszenie atrakcyjności tych ofert. Oznacza to, że udział kredytów ze stopą stałą w sprzedaży kredytów hipotecznych ogółem nie będzie wzrastał” – informuje biuro prasowe Credit Agricole.

ING Bank Śląski jest weteranem na rynku kredytów hipotecznych z okresowo stałą stopą procentową. Oferuje je od maja 2018 r. Instytucja publikuje też regularnie, w raportach okresowych, dane o udziale takich produktów w nowej sprzedaży. Najnowsze dostępne informacje dotyczą I połowy 2021 r. W I kwartale roku 15 proc. (wartościowo) nowych hipotek opartych było na stałej stawce przez 5 lat. W II kwartale wskaźnik ten wynosił 7 proc. Informacje o wynikach w III kw. zostaną podane wkrótce – publikacja raportu okresowego planowana jest na 4 listopada.

PKO BP nie publikuje danych o udziale stałoprocentowych kredytów hipotecznych w sprzedaży. „Natomiast obserwujemy coraz wyższą świadomość klientów w zakresie rodzaju oprocentowania kredytu oraz coraz wyższe zainteresowanie kredytami hipotecznymi ze stałą stopą procentową w okresie 5 lat. W III kw. br. 35 proc. więcej klientów złożyło wnioski niż w analogicznym okresie tj. III kw. 2020 r.” – wskazuje biuro prasowe największego banku w Polsce.

Szczegółowymi danymi podzielił się Santander Bank Polska. W całym III kw. 2021 r. kredyty hipoteczne oparte na stałej stopie procentowej stanowiły 11,2 proc. sprzedaży. Z informacji przekazanych przez kredytodawcę wynika, że udział ten rósł z miesiąca na miesiąc. W lipcu wynosił 8,4 proc., w sierpniu 10,7 proc., a we wrześniu już 14,6 proc.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dareku87
Niestety, ale tak czy siak to dobry pomysł, dla osób, które nie chcą być w przyszłości zaskoczone. Ja kupuje teraz mikroapartament Modern Space, chcę gdzieś ulokować kapitał, który zgromadziłem (a który niestety nie wystarczy na zakup za gotówkę)…
jestem_na_nie
Wiele razy się to pojawiało w uwagach, ale też uważam że wiele osób by wybierało stałe oprocentowanie, nawet jakby miało być wyższe o 1.5-2% od bieżącego, gdyby to stałe oprocentowanie było na CAŁY okres kredytowania. Teraz to bank przez 5 lat bank jest zabezpieczony poprzez to że podwyższa oprocentowanie o ~2%, a ryzyko że stopy Wiele razy się to pojawiało w uwagach, ale też uważam że wiele osób by wybierało stałe oprocentowanie, nawet jakby miało być wyższe o 1.5-2% od bieżącego, gdyby to stałe oprocentowanie było na CAŁY okres kredytowania. Teraz to bank przez 5 lat bank jest zabezpieczony poprzez to że podwyższa oprocentowanie o ~2%, a ryzyko że stopy wzrosną po tych 5 latach dalej przerzucane jest na klienta.
fortidude
Może dlatego, że banki odmawiają takich kredytów? :)
henk54
5 lat to nie jest stała stopa:-) Stałą można nazwać minimum 10, 15 - 20 lat.
jakslo23
Nie zawojują dopóki cena stałego oprocentowania będzie zawyżona w sposób, w który bank jest maksymalnie zabezpieczony, a dopiero w skrajnym przypadku podwyżki stóp klient może zyskać na takim rozwiązaniu. Nie ma się też co dziwić bankom, że nie chcą się zdawać na łaskę nieobliczalnej Rady Polityki Pieniężnej działającej na polityczne Nie zawojują dopóki cena stałego oprocentowania będzie zawyżona w sposób, w który bank jest maksymalnie zabezpieczony, a dopiero w skrajnym przypadku podwyżki stóp klient może zyskać na takim rozwiązaniu. Nie ma się też co dziwić bankom, że nie chcą się zdawać na łaskę nieobliczalnej Rady Polityki Pieniężnej działającej na polityczne zlecenie. Jedynie zmiana wskaźnika ustalającego ceny hipotek z WIBOR-u na inny, bardziej stabilny, mogłaby poskutkować realną ofertą stałego oprocentowania w Polsce.
pdox
Nie zawojowały, bo nie są de facto ze stałą stopą, tylko "zmienną rzadziej". Przestańcie wreszcie kłamać, że w Polsce są jakieś hipoteki ze stałą stopą, bo ich nie ma. Hipoteka ze stałą stopą to taka, która ma stałą stopę przez cały okres kredytowania.
pdox
P.S. i jak kolega niżej słusznie zauważył, faktycznych kredytów hipotecznych w Polsce też nie ma - zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest sama hipoteka, a nie cały majątek dłużnika, jak ma to miejsce u nas. Czyli uparcie powtarzacie podwójne kłamstwa, wprowadzając swoich czytelników w błąd i kreując błędne wyobrażenia o rzeczywistości,P.S. i jak kolega niżej słusznie zauważył, faktycznych kredytów hipotecznych w Polsce też nie ma - zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest sama hipoteka, a nie cały majątek dłużnika, jak ma to miejsce u nas. Czyli uparcie powtarzacie podwójne kłamstwa, wprowadzając swoich czytelników w błąd i kreując błędne wyobrażenia o rzeczywistości, podczas gdy misją dziennikarstwa jest coś dokładnie odwrotnego.
ja3
"dające klientom pewność niezmienności raty przez pierwszych 5 lat"

Hehs. Nieśmieszne. Z resztą ludzie w PL wolą płacić te kilkadziesiąt złotych miesięcznie mniej i ryzykować stratę w przyszłości :-P
wgc
W Polsce nie ma ani kredytów hipotecznych a ani kredytów mieszkaniowych ze stałą stopą procentową.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki