REKLAMA

Google dostał "bana" na reklamy w Rosji. Według władz YouTube "sieje dezinformację"

2022-04-07 13:43
publikacja
2022-04-07 13:43
Google dostał "bana" na reklamy w Rosji. Według władz YouTube "sieje dezinformację"
Google dostał "bana" na reklamy w Rosji. Według władz YouTube "sieje dezinformację"
fot. Kaspars Grinvalds / / Shutterstock

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, w czwartek oskarżył YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W związku z tym urząd zakazał właścicielowi serwisu, koncernowi Google, i jego platformom reklamowania się w Rosji.

Roskomnadzor podał w komunikacie, że YouTube stał się "jedną z czołowych platform siejących dezinformację na temat przebiegu specjalnej operacji militarnej (tj. inwazji Rosji - PAP) na terytorium Ukrainy, co dyskredytuje (rosyjskie) siły zbrojne i Federację Rosyjską".

Google został również oskarżony o cenzurowanie rosyjskich mediów państwowych, których kanały na YouTube'ie zostały zamknięte.

Oprócz nałożenia na Google'a zakazu reklamy regulator zadecydował również, że wyszukiwarki rosyjskie będą musiały wyświetlać komunikat, że Google i jego platformy naruszają prawo obowiązujące w Rosji. Restrykcje mają obowiązywać tak długo, aż dostosuje się do przepisów rosyjskiego prawa.

Google nie skomentował sprawy.

Roskomnadzor zabiega o nałożenie na Google'a kary wysokości 8 mln rubli (ponad 91 tys. dol.) lub równowartości 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji. Zarzuca YouTube'owi, że jest jedną z głównych platform zaangażowanych w "wojnę informacyjną" przeciw Rosji.

W marcu urząd ten ograniczył dostęp do serwisu Google News, oskarżając go o to, że umożliwia czytanie "fałszywych" informacji na temat rosyjskiej inwazji.

Wcześniej Roskomnadzor zablokował portal BBC News, a rosyjski sąd uznał Meta Platforms INC., firmę-matkę Facebooka i Instagrama, za medium "ekstremistyczne" i zakazał działalności tych serwisów społecznościowych. Ograniczony został też dostęp do Twittera. (PAP)

skib/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pozhoga
,,Google dostała" - Google to baba? Od kiedy?
pstrzezek
Rosja mówi że ktoś inny sieje dezinformację? ;)) To podobnie jak u nas demeryt wyzywa ludzi od trolli i spamerów. Analogia 1 do 1.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki