REKLAMA

Goldman Sachs wypłacił Malezji 2,5 mld dolarów

2020-08-28 20:20
publikacja
2020-08-28 20:20
fot. Brendan McDermid / FORUM

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs przelał na konta rządu Malezji 2,5 mld dolarów – potwierdziło w piątek tamtejsze ministerstwo finansów. To część ugody zawartej związku z rolą banku w skandalu finansowym 1MDB.

Zawarta pod koniec lipca ugoda obejmuje zwrot w sumie 3,9 mld dolarów. Zgadzając się na nią, Goldman Sachs i jego pracownicy unikną zapowiadanych wcześniej pozwów i potencjalnego kryzysu wizerunkowego w związku z rolą, jaką odegrali w skandalu finansowym związanym z malezyjskim funduszem rozwoju 1Malaysia Development Berhad (1MDB).

W latach 2009-2014 z funduszu zniknęły miliardy dolarów, a blisko 700 mln znalazło się na prywatnych kontach ówczesnego premiera Najiba Razaka. Zaowocowało to ogromnym długiem państwowej spółki. Amerykańska instytucja finansowa została oskarżona o wprowadzanie w błąd inwestorów w związku ze sprzedażą gwarantowanych przez siebie obligacji o wartości 6,5 miliarda USD, które przyczyniły się do zwiększenia zadłużenia 1MDB.

Pieniądze wyprowadzone z funduszu były legalizowane w co najmniej kilkunastu krajach świata i wykorzystywane przez powiązane z premierem Najibem osoby do zakupów dzieł sztuki, nieruchomości i dóbr luksusowych. Dochodzenia w sprawie pochodzących w 1MDB środków otwarto m.in. w Indonezji, Singapurze, Hongkongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Australii, Luksemburgu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz USA. W tych ostatnich prowadzono śledztwo w sprawie finansowania hollywoodzkiego filmu “Wilk z Wall Street”, w którego produkcję zaangażowana była firma założona przez pasierba Najiba.

28 lipca w pierwszym z serii procesów malezyjski sąd uznał Najiba Razaka za winnego siedmiu zarzutów obejmujących pranie brudnych pieniędzy i nadużycie zaufania. Były premier został skazany na 12 lat więzienia. Odwołał się jednak od wyroku i pozostaje na wolności, choć nie może opuścić kraju.

Najib stał na czele malezyjskiego rządu w latach 2009-2018. Skompromitowany skandalami korupcyjnymi stracił władzę po tym, jak sojusz partii opozycyjnych pokonał kierowaną przez niego koalicję Barisan Nasional (Front Narodowy), która rządziła Malezją przez ponad 60 lat.

Tomasz Augustyniak (PAP)

tam/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
tergal
W międzyczasie Blankfein odszedł z Goldman Sachs ze swoim $1,1 mld - greed is good :)
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=x4TVWaYpi-4


cenzurowanie żadnych faktów nie zmienia tylko potwierdza......:):)
karkses
No proszę co prawda póki co w I instancji ale jednak można skazać premiera za przekręty finansowe. Ciekawe czy kiedyś nasz kraj także stanie się cywilizowany i przestanie być republiką bananową i np. niektórzy politycy jak ten od 70 mln wydanych na wymyślone wybory także zostaną skazani przez Sąd.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dalton8
Przekręt frankowy miał miejsce nie tylko w polsce ...
drzaraza
Ciekawe czy kiedyś się oficjalnie dowiemy kto naprawdę stał za przekrętem frankowy w Polsce.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki